Rady a tipy
Sousedův pes neustále štěká a ruší. Co s tím?
Sousedův pes neustále štěká a ruší vás. Ve dne, v noci. Pořád. Doslova noční můra, která může lehce vyvolat vleklý sousedský spor, protože majitelé psích miláčků obvykle moc nechtějí uznat, že právě ten jejich působí potíže. Jaké kroky můžete učinit, abyste problém vyřešili přiměřeně a efektivně? Kdy se můžete obrátit na úřady?
Co je ještě přiměřená intenzita?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, záleží totiž i na místních poměrech a toleranci sousedů. Posuzuje se i to, jak dlouho hluk trvá, s jakou frekvencí, v jaké denní době atd. Je normální, že pes občas štěká, ale neustálé štěkání můžete považovat za rušení nočního klidu nebo překračování běžné míry obtěžování. Podle českého práva by měl být zajištěn klid v nočních hodinách od 22:00 do 6:00.
Ruší vás sousedův pes? Víme, co dělat!
Pokud pes štěká a ruší klid neustále, může to být považováno za přestupek proti občanskému soužití. Rušení nočního klidu a překračování běžné míry obtěžování jsou upraveny v občanském zákoníku a přestupkovém zákoně. Konkrétně se jedná o § 1013 občanského zákoníku, který se týká sousedských vztahů a povinnosti zdržet se rušení sousedů nad míru přiměřenou poměrům.
Kontaktujte nejdříve majitele
Psi jsou hodně společenští a nesnáší být samotní. Samozřejmě se dokáží naučit, že páníček občas někam odchází a musí chvíli vydržet. Ovšem bohužel ne každý pes to zvládne, a tak štěkají, kňučí, vyjí, škrábou. Prostě cokoliv, aby na sebe nějak upozornili. Lidé, kteří už předem ví, že na pejska nebudou mít čas, by si ho raději pořizovat neměli. Trpět nakonec budou úplně všichni. Když už ale problém vznikl, je nutné ho neignorovat, ale řešit.
Proto kontaktujte nejdříve majitele psa, který možná o ničem ani neví. Existují různí poradci, kteří pomohou s odnaučováním štěkání v páníčkově nepřítomnosti. Možná bude ochotný zkrátit mu dobu samoty, opatřit hlídání nebo si ho s sebou brát do práce.
Je majitel psa nájemník, nebo vlastník?
Ne vždy se s majitelem psa dokážete domluvit. Někteří mají pocit, že jejich pes nic takového dělat nemůže, jiní vidí štěkání jako přirozenost apod., ostatní prostě problém vidět nechtějí a neřeší. Pokud je soused se štěkajícím psem nájemník v bytě, kontaktujte majitele, který sice nemá právo zakázat v bytě zvířata chovat, ale může s nájemníkem řešit hrubé porušení povinnosti nepřiměřeně neobtěžovat hlukem, což by byl i důvod pro výpověď nájemní smlouvy. Podle § 1013 občanského zákoníku se musí nájemník bytu nebo vlastník zdržet jednání, kdy hluk vniká do bytu jiného vlastníka v nepřiměřené míře a omezuje ostatní v běžném používání bytu.
Štěkání celou noc? Pomůže i policie
V případě štěkání přes den je možné podat stížnost na obecním či městském úřadě. Opakované vyrušování uprostřed noci vám umožňuje zavolat policii, která majiteli psa může udělit pokutu, či věc předat na obecní úřad, která pravděpodobně ve správním řízení vyzve majitele psa, aby zamezil dalšímu obtěžování. Když ani tehdy se nic nezmění, zbývá soud.
Tip: Pokud se situace nezlepší, doporučujeme vše zdokumentovat. Čas štěkání, jeho frekvence i intenzita. Můžete také sousedovi sami navrhnout konkrétní řešení a pomoc.
Soudní řízení volte až jako poslední možnost
Sousedské spory bohužel nezřídka skončí až u soudu, i když by to měla být až poslední možnost řešení. Někdy bohužel nic jiného nezbývá. Standardně je žaloba vhodná ve chvíli, kdy lze předpokládat, že štěkot překračuje povolené hranice hluku a podat tzv. sousedskou žalobu. Poškozený chce, aby soused neobtěžoval hlukem, který je nepřiměřený místním poměrům. Pokud soud rozhodne v jeho prospěch, tedy aby se soused zdržel rušení, je takové rozhodnutí vynutitelné a v úplném extrému může být pes i odebrán majiteli.
Obrátit se můžete i na veterinární správu nebo hygienu
Štěká-li pes od sousedů tak, že překročuje limit hluku (jiný pro denní i noční čas), můžete kontaktovat také místně příslušnou hygienickou stanici. Ta hladinu hluku změří, a když naměří vyšší než povolenou hodnotu, hrozí majiteli psa pokuta. V některých smutnějších případech není za štěkotem jen samota, ale i týrání. Máte-li takové podezření a trvá to dlouho, kontaktujte krajskou veterinární správu nejlépe písemně. Nezapomeňte vše dokumentovat, ať máte později důkazy.
Myslete ovšem na to, že samotné štěkání není automaticky projevem týrání. Sledujte celkový stav psa, zda není příliš hubený, nemá na sobě viditelná zranění, chodí pravidelně ven, není z bytu slyšet křik a kňučení, nepotkáváte majitele příliš často opilého apod.
Řešení problému s neustále štěkajícím psem vyžaduje trpělivost a správný přístup. Snažte se začít komunikací a hledáním společného řešení, než přistoupíte k právním krokům.
Zdroje informací: Výchova a výcvik psa od štěněte po dospělost, finance.cz, idnes.cz, Občanský zákoník
You must be logged in to post a comment Login