Rady a tipy

Soused vytopil náš pozemek: Co s tím?

Od   | 

Voda valící se ze sousedova pozemku na ten váš je opravdu nepříjemnou záležitostí. Nejenže musíte okamžitě odklidit škody, ale při opakování situace hrozí třeba i plesnivění stěn domu. Co s tím, když při velkém dešti teče voda od souseda přímo k vám na zahradu?

Nadměrné množství vody na zahradě nadělá velkou škodu. Zdroj: Pixabay

Za jakých situacích může být náš pozemek vytopen?

Ve většině případů za vodu na vaší zahradě může svažitý pozemek, kdy voda stéká od souseda k vám. Občas se ale může stát, že soused má odvodňovací systémy udělané správně, ale jsou ucpané a nestíhají tak velký nápor silného deště. Na vině často bývají i opěrné zdi od souseda, kdy opět voda stéká na váš pozemek. A v posledním případě může mít soused zlý úmysl a chce zkrátka jen škodit. 

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to

 

Co říká zákon

Voda, která teče od souseda k vám, spadá mezi imise. Do imisí patří všechno, co se může od souseda dostat na váš pozemek, a tím vám narušovat a ničit soukromí či vlastnické právo. Řadíme sem nejen vodu, ale i hluk, kouř, neoprávněný vstup na pozemek nebo vnik zvířat. 

Otázkou je, zda soused na pozemek pouští imise schválně, nebo neúmyslně. Mezi ty úmyslné patří například namířený vývod okapu na váš pozemek, který při větších deštích vpouští na vaši zahradu nadměrné množství vody. Úmyslné imise jsou přísně zakázané s výjimkou věcných břemen. Pokud se ale jedná o imise neúmyslné – tj. například výše postavený dům než ten váš, ze kterého teče voda na váš pozemek, pak tyto imise zákazu nepodléhají a budete muset svůj pozemek upravit tak, abyste vodě zabránili. Jedná se například o kvalitní svody nebo drenáž. 

Mezi imise patří i kouř nebo hluk.
Zdroj: Pixabay

Jak úmyslné imise řešit

Jestliže soused vpouští vodu na váš pozemek úmyslně, budete po něm muset vymáhat, aby například okap svedl na svůj pozemek, nebo si udělal správnou drenáž. Jakmile k této situaci dojde, je na místě si se sousedem promluvit a na všem se v klidu domluvit. Pokud se však jedná o souseda, se kterým se zkrátka nedomluvíte, nebo vaše podmínky ignoruje, můžete mu poslat předžalobní výzvu. Předžalobní výzvy by se soused mohl zaleknout, protože se jedná o poslední varování před žalobou u soudu, kde by veškeré náklady pak musel hradit soused. 

Vhodné také je, pokud předžalobní výzvu zašle sousedovi přímo advokát. V tomto případě by soused mohl reagovat rychle a celou situaci řádně napravit. Pokud ale předžalobní výzva nezabere, budete se muset zkrátka obrátit přímo na soud a podat na souseda žalobu. Jestliže budete v právu a soud vyhrajete, musí soused do určitého data napravit situaci a správně odvodnit svůj pozemek tak, aby nepoškozoval váš majetek. Jestliže ani vyhraný soud nezabere, může mu být uložena pokuta ve výši až 100 000 Kč a zároveň můžete požadovat náklady spojené s opravou domu či pozemku.

Zdroj: iDnes.cz, Novinky.cz, nasdum.eu

 

Bydlet hned teď! S modulárními domy je to hračka

 

 


You must be logged in to post a comment Login