Návštěvy bytů
Snový byt ve hře světel: vévodí mu kuchyně
Majitelé tohoto bytu o rozloze 230 metrů čtverečních měli jeden jediný zásadní požadavek. Aby kuchyň byla centrem celého bytu, a to proto, že ji vnímají jako zásadní místo. Architekti se proto rozhodli umístit ji do středu domu a doslova ji „proměnit v jeho srdce a okolo ní vytvořit krevní oběh“.
V obývacím pokoji najdete řadu posuvných dubových dveří, které dle denní doby a požadavku na soukromí proměňují interiér bytu. Kovová konstrukce domu byla ponechána holá a její nosníky slouží k vymezení jednotlivých prostor, aniž by došlo ke ztrátě otevřené koncepce. Architekti navíc navrhli posuvné dveře, které lze zcela složit, aby vytvořily nebo odstranily hranice mezi různými místnostmi. Nastavitelné dřevěné lamely v jídelně umožňují intimitu v sousední studovně nebo naopak integraci do prostoru. Převládající škála barev v projektu je bílá, dubová a šedá s jemnými doteky modré, což dodává bytu nadčasový vzhled, podtržený jednoduchými liniemi nábytku.
V říši světel a zrcadel
Obývací pokoj působí zvláště v podvečer až mysticky. Může za to soustava netypicky umístěných světel, velkoplošná okna s kouzelným výhledem a velké zrcadlo, které hru světel násobí. Jinak je prostorný byt vybavený až překvapivě jednoduše. Dřevěné otevřené poličky na designové předměty a suvenýry z cest, jednoduchá trojmístná sedací souprava, barevně doplněná a zvýrazněná tmavě zeleným kobercem, jednoduchý jídelní stůl. Co dodává prostoru na mimořádnosti, je jednak již zmíněná přiznaná konstrukce, ale také nezvyklé členění a nepravoúhlé linie.
Jednoduše, ale stylově
Prostor obývacího pokoje, který je záměrně ponechán co nejvíce nezastavěný, doplňuje jednoduchý, stylový konferenční stolek a televize na nožičkách. Vysoká lampa slouží ke čtení v pohodlném křesle a spolu s pohovkou je sedací nábytek natolik subtilní, že jej majitelé mohou bez problémů pootočit a namísto televizního vysílání se kochat večerními světly města.
Na tomto bytě zaujmou detaily. Copak se asi ukrývá za posuvnými dveřmi a stěnou z otočných dřevěných lamel vedle jídelního koutu? Malá pracovna, kde je tak možno buď získat maximum soukromí a kýžený klid na pracovní činnost, nebo prostor otevřít, a tím jej prakticky propojit s obývacím pokojem. Milým detailem je třeba uvnitř osvětlená polička těsně pod stropem, designové svítidlo, připomínající haloweenskou dýni nebo rozčlenění zón pomocí směřování parket.
Hra na schovávanou
Kuchyň se nachází v centru bytu a i tato pro majitele důležitá místnost je zařízená velice jednoduše. Opakuje se zde zeleno-hnědo-bílá kombinace. Ač se barva do kuchyní většinou nedoporučuje, zelená, v tomto velmi tmavém a elegantním odstínu, vůbec ničemu nevadí, naopak. V kuchyni najdete jen to nejnutnější – samotnou linku, ostrůvek rozdělený na stolovací a varnou část, úložné prostory a dovedně skryté spotřebiče, které tak neruší čistou a estetickou linii kuchyně.
Prostor kuchyně je tak jako ostatní prostory v bytě zároveň otevřený, ale přitom budí zdání samostatnosti a vyčleněnosti. Kromě „brány“ z nosníků k tomu napomáhá také dlažba, která jasně vymezuje prostor pro kulinaření. Její jemné a tlumené tóny kopírují barvy, užité v bytě – zelenou, hnědou a krémovou.
Posezení k práci i relaxaci
Subtilní posezení za účelem práce, rozhovorů, popíjení kávy i relaxace se v celém bytě opakují několikrát. Jedno takové najdeme na velké terase, jedno před terasou a ještě jedno poblíž jídelního stolu; to vzhledem k pohodlnému křeslu je určeno spíše ke čtení a relaxaci. Jinak je tomu ovšem u pracovního koutu, který sice drží stejný styl, ale jednoduchým způsobem nabízí vše potřebné pro nerušenou práci s laptopem.
Koupelna v tomto bytě má jak jinak než tmavě zelené obklady. Tyto nás však nevracejí o třicet let zpět do nevkusných zeleně obložených panelákových koupelen, ale naopak dělají z celé místnosti elegantní útočiště. Hranaté umyvadlo, designová dřevěná stolička a nádherný výhled jen umocňují příjemnou atmosféru panující v koupelně.
Fotogalerie:
Na návštěvě v pěkné kuchyni
You must be logged in to post a comment Login