Koupelny

Skvrny na vaně: Jak se jich účinně zbavit?

Od   | 

Ve vaně ze sebe smýváme všechny nečistoty, mastnotu i zbytky kosmetických přípravků, tudíž se vana dříve nebo později zašpiní a mohou se na ní vytvořit nepříjemné skvrny, které někdy pouhou vodou nevyčistíme. Jak na ně?

Vanu myjte ideálně pak po každém použití. Zdroj: Hansgrohe

Jaké skvrny se na vaně mohou udělat?

  • Oranžové skvrny: Na vině bývá rezavá voda, která se takto zbarvuje díky rezavému bojleru, nebo zastaralému potrubí. Někdy ale za oranžovými skvrnami stojí železitá voda, které se zkrátka neubráníme. 
  • Žluté skvrny: Za tyto skvrny může lidská mastnota smíchaná s potem, která se během koupele z těla smývá. Za těmito skvrnami se mohou skrývat i zbytky kosmetiky či jiných přípravků. 
  • Černé skvrny:  Může za ně nadměrné množství síry ve vodě. Tyto skvrny se však na vanách objevují jen zřídkakdy. 
  • Barevné skvrny: Na vaně můžeme objevit i nejrůznější „pastelové“ barevné skvrny, a to zejména v tom případě, že nad vanou sušíme prádlo, které do vany odkapává. 
  •  

Proč vanu i umyvadlo ze smaltované oceli?

 

Jak je odstranit?

Skvrny od rezu skvěle vybělí například savo, které je vhodné na povrchu nechat působit alespoň půl hodiny a poté houbičkou důkladně smýt. Tohoto postupu se však vyvarujte v případě, že máte akrylovou vanu. Na skvrny od mastnoty si vystačíte s octem. Ten stačí opět na špinavé místo nanést, nechat působit a poté smýt. Ocet lze aplikovat i na akrylátové vany.

 

Uvědomte si, z jakého materiálu je vana vyrobená. Na smaltovou ocel můžete kartáčem a nic se jí nestane. Na vanu z akrylátu je nutné jít jemněji. Ideálně hadříkem nebo houbičkou.

 

Pokud nad vanou sušíte prádlo a objevíte barevné skvrny od prádla, sáhněte opět po octu anebo si vyrobte svůj přípravek smícháním sody a citronové šťávy. Jestliže na vaně spatříte černé skvrny od síry, použijte jedlou sodu smíchanou s peroxidem vodíku. 

V mnoha případech si vystačíte s citronem a jedlou sodou. Zdroj: Pixabay

Na vaně se mohou objevit i další nečistoty

Na vaně se mohou objevit i kruhy od lahviček mýdla, šamponů nebo kondicionérů. Ty jednoduše smyjete teplou vodou, případně přidejte citronovou šťávu. Potrápit dokáže i vodní kámen, který na vaně může vytvořit silné vrstvy. V tomto případě sáhněte po přípravku na vodní kámen. Občas se v rozích na vaně vytvoří plíseň. Té se zbavíte savem určeným na plísně. 

Na akrylátové vany používejte jemné přípravky. Zdroj: RAVAK

Skvrnám lze předcházet

I když se skvrny časem mohou objevit, lze jim celkem úspěšně předcházet. Po každé koupeli se snažte vanu důkladně opláchnout a pokud možno utřít dosucha. Pamatujte na pravidelné větrání místnosti, aby se vana nestala útočištěm nepříjemné plísně z vlhkosti. Alespoň jednou týdně je potřeba vanu důkladně umýt přípravkem určeným pro úklid koupelen, abyste zamezili hromadění vodního kamene, minerálů a mastnoty.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Rady pro chytrou hospodyňku, Svět koupelen, Kaldewei

Fotografie:

 

Trendy jsou barevná umyvadla i vany: Které vybrat?

 

 


You must be logged in to post a comment Login