Zahrada

Skleník nemusí zahálet ani přes zimu: Co do něj můžete v tomto chladném období vysadit?

Od   | 

Věděli jste, že některé druhy zeleniny a rostlinek můžete pěstovat ve skleníku i v zimě, aniž byste ho museli vytápět? Představíme vám několik druhů zelenin a rostlin, které při dodržení pokynů můžete sklízet na začátku jara, i koncem zimy. Semínka se snažte zasadit co nejdříve, dokud není brzy tma a venku ještě neuhodily silné mrazy.

Před sázením je potřeba si uvědomit, že během zimy není přes den silné světlo, ale brzy se také stmívá. Především v zimních měsících počítejte s tím, že rostliny nerostou tak rychle. Nicméně i tak je možné si lahodnou zeleninu vypěstovat, nebo předpěstovat na jaro. 

Některé odrůdy zeleniny lze pěstovat i během zimy. Zdroj: Pixabay

Špenát

Některým druhům špenátu se bude dařit i ve skleníku, který nemá ohřev. Jsou to odrůdy Riccio d’Asti a Merlo Nero. Je ale potřeba vědět, že tyto druhy je potřeba vysadit nejpozději do konce listopadu. 

U špenátu musíte sáhnout po odrůdě Riccio d’Asti, nebo Merlo Nero.

Brambory

Máte-li velkou spotřebu brambor, můžete vyzkoušet některé rané druhy, které se sice během zimy pěstují ve skleníku, ale je potřeba je zasadit do nádob, nebo květináčů. Mějte však na paměti, že samotné květináče s vysázenými ranými bramborami zaberou celkem dost místa v již tak malém skleníku. Pokud tedy přes den nemrzne a vy se potřebujete ve skleníku pohybovat, můžete nádoby během dne umístit ven a na noc uklidit zpátky. 

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to!

 

Cibule a jarní cibulka

Pokud chcete ve skleníku pěstovat přes zimu cibuli, pak musíte sáhnout po takovém druhu, kterému nevadí nevytápěný skleník. Ideálním druhem je cibule Shakespeare, Rada, nebo Electric. Během zimy lze pěstovat i lahodnou jarní cibulku. Vyzkoušejte odrůdu Hardy. Jak klasickou cibuli, tak i jarní lze vysadit zhruba do prosince.

Cibuli, i jarní cibulku vysaďte nejdéle do prosince. Zdroj: Pixabay

Saláty

Jste-li milovníkem listových salátů, nezoufejte. V zahradnictví lze zakoupit semínka salátů, které lze pěstovat přes zimu v i chladném skleníku. Vyzkoušejte například odrůdu Kwiek nebo Little Gem. Setí těchto druhů salátu je možné učinit i v listopadu přímo do skleníku a jakmile povyrostou, je vhodné je přemístit do květináčů a ve skleníku je ponechat. Jakmile saláty ze svých listů vytvoří srdce, je čas na sklizeň. 

Některé mrazuvzdorné druhy salátu můžeme pěstovat i ve studeném skleníku. Zdroj: Pixabay

Kořenová zelenina

Většinu kořenové zeleniny, jako je mrkev, celer, pastinák, ředkve, řepu nebo petržel klidně vysejte do skleníku během listopadu. Výsledkem bude chutná sklizeň dříve. 

Pokud zasadíte kořenovou zeleninu dříve, budete mít i dřívější sklizeň. Zdroj: Pixabay

Hrášek 

Na chutné a sladké lusky nemusíte čekat během léta. Pokud je stihnete zaset nejdéle na začátku prosince, můžete si na nich pochutnat již na začátku jara. V zahradnictví se poptejte po odrůdě Meteor, která je mrazuvzdorná. 

Začátkem jara si můžete pochutnat i na hrášku. Zdroj: Pixabay

Okrasné rostliny

Do skleníku můžete během zimy také umístit nádoby a květináče s okrasnými rostlinami. Ideálně s trvalkami, dřevinami, nebo cibulovinami. Začátkem prosince můžete do skleníků vyset pelargonie a vypěstovat si tak svoje sazeničky. 

Zdroj info: Máme doma skleník, Česká zahrada

Pokud si chcete vypěstovat sazeničky pelargonie, vysaďte semínka již v prosinci. Zdroj: Pixabay

 

Fotogalerie:

 

Sauna, kterou můžete používat ten samý den, který ji přivezou. Kam pro ni?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login