Rady a tipy
Skladujete doma víno správně? Pokud ne, může to mít výrazný vliv na jeho chuť
Milujete víno stejně jako my? V tom případě by vás mohlo zajímat, jakým způsobem byste je měli skladovat, aby nedošlo k jeho znehodnocení. Při správném skladování vám lahve vydrží opravdu dlouho – a vy budete připraveni na každou (i tu nečekanou) návštěvu .
Hlídejte stálou teplotu, ale i vlhkost
Úplně nejvhodnějších podmínek ke skladování vína můžete dosáhnout ve vinném sklípku. Je zde tma, vlhko, ale i chladno – což jsou podmínky pro skladování vína přímo ideální. Bohužel – ne každý z nás má tu možnost. Víte ale o tom, že i doma můžete své lahve uskladnit tak, aby se jejich obsah neznehodnotil? Z hlediska teploty tento alkohol ocení teploty mezi 9 až 11 stupni Celsia. Jestliže budete víno skladovat ve své lednici, mělo by to být v takové, kde budete moct nastavit neměnnou teplotu, její výkyvy by mohly obsah lahví znehodnotit.
I proto není vhodné víno skladovat například ve spíži, kde by kolísání teplot mohlo obsah lahví rychle zkazit. Došlo by k vysrážení vinného kamene, nemluvě o množení mikroorganismů v nápoji. Co se vlhkosti týče, ta by měla být v rozmezí mezi 65 až 80 procenty. Při vyšší vlhkosti bude docházet ke vzniku plísní, u nižší se bude víno odpařovat. Pokud chcete zachovat kvalitu svého vína, je třeba myslet na stálou teplotu i vlhkost. Víno neskladujte v lednici, kde máte potraviny. Pokud chcete, můžete si pořídit domácí vinotéku, nebo si můžete zakoupit menší lednici jen na víno.
Vzduch je nepřítel vína
Pokud je víno vystaveno vzduchu, je nuceno neustále pracovat. I proto je vzduch nepřítelem vína číslo jedna. Tím, že bude víno neustále pracovat, bude docházet k jeho předčasnému stárnutí, kdy se stárnutí opravdu nerovná archivaci. Máte doma otevřenou lahev, kterou jste se svým partnerem nevypili celou a nechcete ji vyhazovat? V tom případě ji ideálně přelijte do lahve menší velikosti, aby v ní po přelití nebylo místo pro přebytečný vzduch.
NÁŠ TIP: Při nákupu kontrolujte, zda je korek v lahvi správně zasazen. V opačném případě bude znehodnoceno vzduchem uvnitř.
Každé víno má úplně jiné vlastnosti. Proto si ujasněte, zda dáte přednost lahvím s vínem, které můžete skladovat dlouhodobě, nebo těm, které je třeba vypít v poměrně krátkém časovém horizontu. Při skladování víno nevystavujte vzduchu, ani teplotám nad 15 stupňů Celsia.
Jak skladovat lahve? Jedině vodorovně!
Pokud vidíte v obchodu lahve s vínem, které mají korkovou zátku a jsou „nastojato“, nekupujte je. Každý vinař vám potvrdí, že takové víno je třeba skladovat ve vodorovné pozici. A proč? I zde hraje velkou roli vzduch. Pokud je víno umístěno ve svislé poloze, korek vysychá, a tím pádem se dovnitř lahve dostane vzduch. Pokud je víno uloženo vodorovně, je korek v neustálém kontaktu s vínem – korek tím pádem nevysychá.
Pozor, aby víno nenasálo pachy z okolí
Skladujete víno doma? Dejte si pozor, co se v jejich okolí nachází. Korek má tendenci nasávat pachy z okolí, skrz něj se pak dostanou přímo do vína. Proto lahve neumisťujte do blízkosti čisticích prostředků, chemikálií a podobně. Skladujte je v blízkosti potravin s nízkým arómatem, u bílých lahví můžete lahve umístit také do blízkosti ovoce, s nímž si skvěle rozumí.
S lahvemi příliš nepohybujte
Snažte se vyvarovat častých otřesů vína. Při nich dochází ke ztrátě charakteristického buketu, který je pro víno typický. S lahvemi tedy pohybujte co nejméně. Také se vyhýbejte místům, kde dochází k častým otřesům vlivem elektrických spotřebičů.
Jak víno archivovat?
Archivováním vína nemáme na mysli jejich uskladnění na pár měsíců, ale na několik roků až desítek let. Archivací víno získá nejen lepší chuť, ale ještě víc uzraje. Vinaři by řekli, že dospěje – jeho chuť a vůně budou zakulacenější, harmoničtější a plnější. Při archivaci se postupuje jako při skladování, jen je třeba být ještě opatrnější (na otřesy, teplotu i vlhkost).
Které víno je k archivaci vhodné?
Ne každé víno je k archivaci vhodné. Proto si nejprve nastudujte, které archivovat můžete a které budete lepší vypít co nejdříve. Vína vhodná k archivaci jsou například Svatovavřinecké, Rulandské modré, Cabernet Savignon či Zweigeltrebe. Pokud dáváte přednost bílým vínům, můžete vyzkoušet Ryzlink vlašský a rýnský, dále Rulandské šedé a Chardonay. Vždy si však nechte poradit od profesionála – každý vinař nebo zkušený prodejce vín vám určitě rád poradí.
Fotogalerie:
Trendy jsou varné desky s integrovaným odsavačem
You must be logged in to post a comment Login