Osvětlení

Pod širým nebem si posviťte správně aneb výběr zahradních svítidel má specifická pravidla

Od   | 

S příchodem teplých dnů trávíme více času na terasách, balkonech i zahradách. Abychom si to tu mohli dostatečně užít i ve večerních hodinách, je třeba i sem pořídit osvětlení. Lampy používané pod širým nebem mají samozřejmě svá specifika, prozradíme, jak je správně vybrat a kam umístit.

Volba venkovního osvětlení se řídí především účelem. Používají se stojánková, nástěnná nebo světla zapuštěná v zemi. Jejich úkolem je osvětlit venkovní komunikace – příjezdové cesty, prostor před garáží a kolem domu, chodníky v zahradě a rovněž maximálně umocnit krásu zeleně a architektury domku případně soch a dalších dekorací v zahradě.

 

Venkovní osvětlení nesmí oslňovat sousedy ani kolemjdoucí.

 

Vyberte kvalitní materiál i zpracování

Ještě před samotným rozmístěním osvětlení bychom měli zvýšenou pozornost věnovat materiálu, z něhož je lampa vyrobena. V naší zeměpisné šířce totiž může být pro některé modely nepříznivé počasí nepřítelem. Zvláště zima se na materiálech nehezky podepisuje, a tak vybraný model může sloužit třeba jen jeden rok. Nejméně odolné bývají plasty (a jim podobné křehké materiály), kterým krutý mráz, sníh, kroupy a ostatní neduhy neprospívají. Proto se při výběru ptejte na kvalitu plastu a volte speciálně upravené materiály, jimž nepřízeň počasí nevadí. Použít můžete samozřejmě také hliník či nerez, což se ale promítne do ceny světla. Podle zákona musí být  všechna venkovní světla označena speciálním symbolem, který znamená, že je lze umístit pod širým nebem. Odolnost vůči atmosferické vlhkosti je značena IP 43, proti šikmo stříkající vodě IP 55 a proti tekoucí vodě má značku IP 65 a výš.

Sloupková svítidla kombinujte s nástěnnými i těmi zabudovanými v zemi. Zdroj: Aulix lighting

Rozmístění správně naplánujte

Při návrhu rozmístění jednotlivých světel je nutné brát v potaz prostor a samotnou zeleň. Ideální je kombinovat nástěnná, sloupková i zemní svítidla, aby se svit vzájemně doplňoval. Nejenže výsledný efekt působí zajímavě, ale zároveň je takové rozmístění praktické v zimním období, kdy některá ze světel mohou být pod sněhem. Pokud okolní zeleň není ještě vzrostlá, je nutné pamatovat na budoucnost a lampy instalovat podle toho, jak očekáváme, že se bude v následujícím období měnit.

 

Nezapomeňte, že svítidla můžete v současné době koupit v e-shopech. Fotka dostatečně vypovídá o vzhledu, v popisu se dozvíte vše, co potřebujete.

 

Zviditelněte architekturu

Zapomenout nesmíme na osvětlení domu. Vhodnou volbou správného osvětlení můžeme vyzdvihnout krásu architektury, případně potlačit její nedostatky. K tomu se používají reflektory s možností nastavení směru světla. Samozřejmostí by mělo být osvětlení balkonů, lodžií a teras. To umisťujeme tak, abychom se při pobytu venku o něj nemohli zranit. Je-li na fasádě, pak je ideální výška kolem dvou metrů. Je-li zavěšeno v konstrukci např. pergole, pak by světlo nemělo oslňovat a samozřejmě ani překážet.

Možností nastavění směru světla zviditelníte přesně to, co potřebujete. Zdroj: Eglo

 

Elektrické kabely pokládejte při zakládání zahrady. Pokud máte zeleň vzrostlou, pak můžete použít solární lampy nebo speciální sestavy jejichž kabely můžete položit jen do vrchní vrstvy zeminy. Spoje navíc dovolí připojovat v budoucnu i další lampy.

 

Solární světla se zápichem

Velkým hitem posledních let jsou solární lampy, které bývají nejčastěji stojánkové a opatřeny jsou zápichem umožňujícím lampu zakomponovat (zapíchnout) podle aktuálních potřeb. Díky tomu, že k lampě nevede žádný kabel, nejsme ničím limitováni a můžeme lampu zkrášlit tmavý kout, vzrostlou zeleň, ale i novou cestičku, jezírko… Při výběru hledejte informaci, jak dlouho se bude lampa dobíjet a jak dlouho poté bude svítit.

Solární svítidlo můžete umístit podle aktuálních potřeb. Zdroj: Uni light

 

Fotogalerie:

 

Zahradní osvětlení s velmi jednoduchým zapojením


You must be logged in to post a comment Login