Rady a tipy
Jak si poradit s tvrdou vodou v domácnosti
Tvrdá voda v domácnosti není nic příjemného. Ačkoliv zdraví nijak neškodí, na stav pokožky, vlasů a domácích spotřebičů vliv má. Jak zjistíte, že máte doma tvrdou vodu? A jak si můžete s tímto problémem poradit?
Ačkoliv se může voda zdát na první pohled jako krásně čistá, kromě samotných molekul H2O v ní najdete také spousty dalších látek. Mezi ně patří například ionty vápníku a hořčíku, které jsou zodpovědné za tvrdost vody.
Z měkké vody se stává voda tvrdá
Dešťová voda je zpočátku měkká a má jen nízký obsah minerálních látek. Tím, jak prosakuje do hlubších vrstev půdy, dostávají se do ní postupně látky způsobující její tvrdost. Jde zejména o hořečnaté a vápenaté kationty.
V domácnosti se můžete setkat zejména s vodním kamenem v pračce, kde snižuje účinnost pracích prostředků; ale i v rychlovarné konvici. Tvrdost vody může být přechodná, ale také trvalá – zde za tvrdostí stojí hlavně sírany. Vodní kámen je teplem vysrážený uhličitan vápenatý.
Jak správně vybrat bezpečnostní kování a kliky? A kam pro ně?
Jakou vodu máte ve své domácnosti?
Pokud nevíte, jakou máte doma vodu, lze to snadno zjistit. S odhalením tvrdosti vody vám mohou pomoci indikační papírky. Pokud se doma setkáváte s vodním kamenem v rychlovarné konvici, pozorujete bílé stopy na dřezu a nádobí, nemluvě o tuhém prádle a bílé sprchové hlavici, je test zbytečný. Vodu máte tvrdou. Nezapomínejte na to, že se kámen tvoří také v bojleru. Díky tomu se může zvýšit spotřeba elektrické energie u vás doma.
Jak si poradit s tvrdou vodou?
Proti tvrdé vodě lze bojovat. Můžete používat například různá změkčovadla, ta se vám budou hodit zejména při praní prádla. Vodní kámen z rychlovarné konvice lze odstranit tak, že v ní převaříte ocet.
Pokud se ale chcete tvrdé vody zbavit trvale, můžete zvolit jeden ze dvou nejčastěji používaných způsobů. Jedním z nich je změkčení vody, při němž se odstraňují z vody minerály způsobující její tvrdost. Nebo změkčení, při kterém zůstává obsah minerálů stejný, mění se však forma sloučenin, v nichž jsou tyto prvky obsažené.
Designové možnosti bezpečnostního kování
Zbavte se tvrdé vody
Ke změkčení vody lze použít filtry, které pracují na principu změny iontů. Při průtoku vody přes filtr dochází k výměně iontů vápníku a hořčíku za ionty sodíku. Jde však o finančně náročné řešení, filtr je navíc třeba pravidelně obnovovat. Kromě toho bude vy vodě více sodíku.
Dalším způsobem je přidávání malého množství fosforečnanů do vody. Fosforečnany nic nezmění, ale zamaskují tvrdost. Takže voda sice zůstane tvrdá, ale bude se chovat jako měkká. Tento způsob lze používat i lokálně – třeba jen u pračky. Tato voda totiž není vhodná pro stálou konzumaci jako pitná voda.
Snížit tvrdost vody lze i za pomoci fyzikálních principů. Při takové úpravě nedochází k odebírání ani přidávání dalších látek do vody, dochází však k přeměně krystalické podoby vápníku. Tyto změny jsou vyvolány pomocí magnetického, katalytického nebo anodového záření.
Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Rady pro chytrou hospodyňku
You must be logged in to post a comment Login