Rady a tipy
Šetříme: Jak regulovat výdaje v domácnosti?
Připadají vám výdaje za vaši domácnost nepřiměřeně vysoké? Máte pocit, že nekupujete zbytečnosti, přesto utrácíte víc a víc? Týden před výplatou máte problém vyjít s penězi, ačkoliv máte pocit, že nekupujete nic zbytečného? Pak je náš dnešní článek určen právě pro vás – máme pro vás několik tipů, jak můžete ve své domácnosti ušetřit.
O tom, jak můžete v domácnosti ušetřit za energie, vám dnes říkat nebudeme, nedávno jsme o tom napsali obsáhlý článek se spoustou tipů a triků. Přečíst si jej můžete ZDE. Dnes se však zaměříme na domácnost jako takovou.
Žít v nejistotě, zda vám vaše finance vystačí na celý měsíc, není nic příjemného. Jen málokdo si může dovolit bezmyšlenkovitě utrácet na hlouposti a zbytečnosti. Pokud se chcete vyhnout situacím, kdy budete ke konci měsíce počítat každou korunu, měli byste si osvojit těchto několik jednoduchých triků.
Trendy je hybridní baterie
Jaké jsou vaše příjmy a výdaje?
Potřebujete si spočítat, kolik peněz si můžete dovolit měsíčně utratit? V tom případě musíte vědět, kolik peněz přijímáte. Vezměte si tužku a papír, můžete si vytvořit i tabulku v počítači. Do seznamu zahrnujte všechny pravidelné příjmy domácnosti.
Počítejte s vaší a partnerovou výplatou, sečtěte všechny vedlejší příjmy z brigád, pronájmů (garáž či byt). Započítejte i pravidelné dávky, které dostáváte.
Když budete vědět, kolik peněz přijímáte, je na čase zaznamenat si všechny pravidelné výdaje. Sepište si všechny povinné poplatky, nájemné/hypotéku, peníze za děti do školy, telefon, internet, pojištění, ale i různé splátky. Po odečtení těchto výdajů vám zbude suma, s níž budeme počítat a pracovat dál – zahrnuje finance na nákupy potravin, drogerie, léky, zábavu. Chybět by neměly ani peníze na odkládání do rezervy.
Vyzkoušejte obálkovou metodu
V dřívějších časech lidé nepoužívali bankovní účty, peníze měli v hotovosti. A běžně je rozdělovali do obálek s nápisy: nájem, dovolená, auto, jídlo. Ačkoliv v současnosti s největší pravděpodobností používáte bankovní účet. Věděli jste ale, že si pomyslnou obálku můžete vytvořit i v něm? Některé typy spořicích účtů nabízejí možnost třídění do obálek jako takových. Další možností je používat účet, k němuž nebudete mít platební kartu. Nebudete tak v pokušení utrácet.
Proč mají některé lampy stejného designu tolik rozdílnou cenu?
Každá domácnost by měla mít svoji finanční rezervu. I proto by neměla chybět stejně pojmenovaná obálka, do které byste měli naspořit jako první. Určete si pevnou částku, kterou na daný účet pošlete bezprostředně po výplatě. Stejně jako u rezervy i u obálek sloužících k jiným účelům je vhodné odkládat pevnou částku. Jistě pro vás bude motivující vědět, že budete moct vyrazit na dovolenou za konkrétní čas.
Vedení domácího účetnictví
Chcete mít jistotu, že se vám peníze určené na jídlo a další výdaje nerozkutálí dva dny po výplatě? Pak si můžete zkusit vést domácí účetnictví. Zapisujte si denní útratu, můžete si vytvořit jednotlivé kategorie – jídlo, drogerie, oblečení, nafta a další. Možná na konci měsíce zjistíte, že utrácíte za hlouposti. A získáte tak přehled, kde můžete ušetřit.
Nebaví vás denní sledování toho, za co všechno utratíte? Pak si můžete nastavit váš denní limit pro útratu, který budete dodržovat. Pracovat můžete také s týdenním limitem. Pokud chcete jít radikální cestou, můžete si tyto limity nastavit klidně na platební kartě. Co nemáte, to nebudete utrácet. Jednoduché, ale efektivní.
Ačkoliv je vhodné mít přehled ve svých financích, rozhodně to neznamená, že byste si měli odpírat úplně vše, co by vám přinášelo radost. Železná rezerva je však důležitá – zejména v situacích, kdy člověk přijde o práci, onemocní nebo má nečekané výdaje.
Jak ušetřit za vytápění?
You must be logged in to post a comment Login