Zahrada
Jak na semenaření aneb cukety, dýně, okurky i melouny z vlastních semínek
Zjistěte, jak správně semenařit dýně, tykve, patizony, cukety, melouny, okurky a další z čeledi tykvovitých. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků a už nikdy nebudete muset kupovat dýňová nebo cuketová semínka. Zachránit semena cukety a dýně je téměř stejně snadné, jako je pěstovat. Existuje jen pár důležitých věcí, na které je třeba si dát pozor.
Cukety, dýně a další tykve nejsou samosprašné, což znamená, že květy vyžadují pomoc včel nebo jiného hmyzu, aby mohly šířit pyl ze samčích květů na samičí jiných rostlin. Protože se každá květina otevírá pouze na den, plánování je v tomto případě zásadní.
Pozor na křížové opylení aneb zabezpečte čistotu odrůdy
Pro zachování skutečného typu semen musí být jedna odrůda tykve izolována od všech ostatních odrůd stejného druhu. Většina domácích zahrádkářů pěstuje pouze jeden kultivar cukety, takže neexistuje velké riziko křížového opylení, pokud je to jediná odrůda. Umístění přirozené bariéry, jako je vysoký živý plot nebo hustý porost stromů mezi vaši a sousedovu zahradu, zabrání včelám v pohybu mezi nimi. Pokud svou zahradu izolujete pomocí kvetoucích rostlin a keřů, vaše tykve nebudou zcela chráněny před křížovým opylením.
Izolujte odrůdy stejného druhu alespoň na 250 metrů. Zahradníci obvykle izolují a ručně opylují jednotlivé květy, spíše, než izolují celou oblast. Jednotlivá poupata cukety před otevřením zabalte nebo je držte zavřená, abyste zabránili vniknutí hmyzu. Můžete je buď zalepit páskou, nechat je zavřené kolíčkem na prádlo nebo sponkou do vlasů. Kromě tykve mohou zahradníci na svém dvoře pěstovat řadu dalších rostlin. Tyto květiny jsou určeny k tomu, aby opylující hmyz zaměstnávaly a rozptylovaly jeho pozornost. Umístění vysoké plodiny mezi tykve také minimalizuje křížové opylení. Vysazením cínie, lichořeřišnice nebo jiné květiny, která přitahuje opylovače ve vaší zahradě, si můžete být jisti, že budou mít dostatek nektaru, aniž by museli létat z jedné tykve na druhou.
Výběr plodů, ze kterých chcete zachránit semena
Tykve je třeba nechat na záhoně dozrát. Skliďte alespoň 6 tykví ze zdravých rostlin bez chorob, abyste umožnili dostatečnou genetickou rozmanitost a zajistili vysoce kvalitní produkci semen. Zaměřte se na plody, které jsou přezrálé a začaly žloutnout nebo se na nich začaly objevovat hnědé skvrny. Zralý plod dýně pro semenaření poznáte podle zaschlé, do žluta zbarvené stopky, a podle slupky tvrdé tak, že se nedá promáčknout nehtem. Dýně pro skladování se takhle sklízejí běžně. Po utržení je uložte na 15 dní na chladné a suché místo, aby plody mohly dále dozrát a semena se rozvinula.
Jak správně uchovat samotná semena?
Tykve podélně rozpulte tak, že ji mělce proříznete slupku shora dolů na obou stranách a obě poloviny oddělíte. Neřežete středem plodu, abyste zbytečně nepoškodili semínka. Lžící vydlabejte semínka do misky. Semena důkladně omyjte vodou, abyste odstranili veškerou dužinu a vlákna.
Po umytí semena sceďte v cedníku a rozprostřete na talíř nebo síto, aby oschla. Přesouvejte je každých pár hodin, abyste urychlili proces sušení. Sušení by mělo trvat pouze 1-3 dny a teplota by neměla přesáhnout více jak 35 stupňů. Po vysušení semínka proberte a malá a neduživá z dalšího semenaření vyřaďte. Poté je uložte na chladném a tmavém místě do vzduchotěsné nádoby. Nezapomeňte si osivo označit pro příští rok.
You must be logged in to post a comment Login