Kuchyně

Sedm pravidel, aby vintage kuchyně vypadala skvěle

Od   | 

Vintage kuchyně jsou v módě. Pokud však nemáte přesný plán a zkombinujete příborník po babičce, barokní kus a nádobí z běžné obchodní sítě, nebude to vypadat stylově, ale jako ve vetešnictví. I když je kombinování dřívějšího a moderního do jisté míry dovoleno, řiďte se raději několika základními pravidly.

1. Retro či historické věci ze stejného období

Zdá se to být samozřejmé, ale často vídáme opak. Podaří se vám třeba koupit na bazaru či bleším trhu několik krásných prvorepublikových kousků, které k sobě patří, ale do kuchyně toho potřebujete více, a tak vás napadne, že by se dala do podobného odstínu natřít taky ta linka po babičce z padesátých let; vždyť nějakých dvacet let nehraje roli. Výsledkem bude nesourodá skládka. Povoleno je „ulovené“ kusy zkombinovat s těmi novými, které jsou buď věrnou replikou daného stylu a období, nebo naopak s moderními, jednoduchými a co nejvíce nenápadnými kousky, které nenaruší celkový dojem a nechají solitérní vintage kusy vyniknout.

Vintage to jsou klasické tvary a přírodní materiály.

2. Napodobeniny, či originály?

V dnešní době je mnoho kamenných prodejen i e-shopů specializováno na vintage nábytek. Koupíte zde většinou repliky, jejichž výhodou je, že jsou plně funkční, bytelné a nerozvrzané, jen cena bývá hodně vysoká. Výhodou je, že seženete celé stylové celky. Pokud jste trochu řemeslně zruční, na internetových bazarech můžete sehnat staré skvosty za hubičku, ale jejich kombinovatelnost bude horší, pokud někdo neprodává celou sestavu po prababičce. A musíte počítat s tím, že s nábytkem bude hodně práce.

3. Celková nálada a osvětlení

Aby vintage kuchyně vypadala dobře, potřebuje silné souputníky, a těmi jsou úroveň, prostor, světlo a osvětlení. Je nám to líto, ale nacpat nábytek, který vaše babička měla v „nedělním“ pokoji, do panelákové kuchyňské „nudle“ za původní dveře prostě nedopadne dobře. Celek bude působit komicky. Lidé si to občas neumí připustit, ale zásadní vliv na náladu bytu má i budova, ve které se nachází, byť by šlo o identický, bíle vymalovaný prostor stejné dispozice. Asi není třeba napovídat, ale stejně, jako secesní vila nekamarádí s hypermoderní kuchyní v lesku, funguje to i naopak. V novostavbě, která svou architektonickou odvážností a liniemi úspěšně uráží sousedy, moc nevyzní barokní nábytek – i když v obou případech samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo. Máte pro kuchyň velkorysý, světlý a důstojný prostor a budova se alespoň vzdáleně hodí k vybranému stylu? Pak bude vintage kuchyně klenotem vašeho bytu.

 

4. A co ostatní pokoje?

Jasně, že ani finance, ani čas věnovaný opravování a shánění po bazarech vám nedovolí vybavit si celý interiér kompletně vintage nábytkem a v 21. století by to působilo tak trochu podivně. Stejně podivné by ale bylo, kdybyste si k vintage kuchyni a obýváku v ložnici po studentsku prostě jen hodili matraci na sokl z palet, protože rozpočet už došel a nebo proto, že se vám tento styl také líbí. Zkuste se držet zlatého středu a pokud si pořídíte vintage kuchyni, doplňte ji několika vintage solitéry ve stejném stylu napříč celým interiérem. Zbytek nábytku ať je spíše nenápadný a účelný.

Továrnímu stylu sluší prvky vintage.

Továrnímu stylu sluší prvky vintage. Zdroj: Diesel

5. Kdy se pustit do díla a kdy ne

Pokud jste zdědili nádherný „skleník“ a potřebuje jen opravit poličky uvnitř, přelakovat a vycídit skla, zvládnete to, stejně jako trochu práce se smirkovým papírem. Dejte však pozor, abyste si necitlivým zásahem nezničili opravdu cenný kousek. Jestli náhodou na půdě po mámě prabáby zůstala malovaná truhla, může se stát naprostým hitem bytu, ale zde není prostor hrát si na „bydlenky“, svěřte ji profesionálům.

6. Porcelán. Ano, ten po babičce

Ve starožitné kuchyni dejte prostor adekvátnímu porcelánu a sklu. Vaše babička ho celý život měla ve vitríně, zkuste mu prokázat úctu tím, že ho budete používat a těšit se z něj. Časem asi nějaký kus rozbijete, ale je to pořád smysluplnější, než zaprášené výstavky. Internetové bazary přetékají servisy, které nemají třeba příliš vysokou cenu, ale zato historii a duši. Využijte toho. Ale na myčku nádobí zapomeňte.

7. Nějaké věci se nehodí zkrátka …k ničemu

Není vintage jako vintage. Uznáváme, že i za socialismu vznikal krásný, nápaditý a kvalitní nábytek. Vzniklo však několik vývojově slepých větví, jako ony známé lesklé rezavé skříně vysoké až do stropu se zaoblenými rohy; umakartové dětské stolky, které snesly všechno od přebalování po suplování štaflí; ohyzdné nábytkové stěny… Pokud nebudujete skanzen, ve sběrném dvoře udělají asi větší kariéru.

Celkovému vzezření napomáhá i vzhled místnosti. Optimální jsou industriální prostory, zdivo je vítáno.

K vintage stylu se hodí i barvy, vhodná je například lahvově zelená nebo petrolejová. Zdroj: Scavolini

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login