Podlahy a stěny
Jak se starat o jednotlivé druhy podlah
Ať už máte doma krásnou dřevěnou podlahu anebo lacinější laminátovou imitaci, případně nestárnoucí klasiku koberce, všechny povrchy mají jednu věc společnou – je potřeba o nich přemýšlet jako o dlouhodobé investici. A aby měla investice co nejlepší návratnost, musíte se o materiály náležitě starat a vytěžit z nich maximální životnost. Různé typy podlah si přitom vyžadují jinou údržbu.
Jak se starat o laminátovou podlahu
Jde o jednu z nejpopulárnějších podlahových krytin. Není to ani plast ani dřevo, ale hybrid. Údržba je poměrně jednoduchá. Podlahu udržíte čistou pravidelným zametáním a vytíráním mopem. Při používání mopu je přitom ideální vytírat podlahu ve směru laminátu, aby voda nevnikla mezi spáry. Pozor je třeba dávat i na vylitou vodu, která se může dostat do trhlin laminátu, následně do jádrové desky a podlahu pokroutit. Nejjednodušším řešením je používat hadříky z mikrovlákna, jako je například Actifibre. Důmyslná struktura mikrovlákna totiž uvolňuje nečistoty namokro i na sucho, a to i bez použití chemických prostředků.
Máte-li laminátovou podlahu v kuchyni anebo jinde, kde dochází ke kontaktu s vodou a vlhkostí, doporučujeme spáry naimpregnovat ochrannou vrstvou. V žádném případě ale nepoužívejte vosky či lesky, které by později znemožnily odstraňování vzniklých skvrn.
Dřevěné podlahy a parkety
Dřevěné podlahy jsou mimořádně oblíbené v rodinných domech, ale dnes už nejsou ničím výjimečným ani v bytovce. Atraktivitu jim dodává především příjemný přírodní materiál a fakt, že při správné údržbě může dřevěná podlaha sloužit celý život. Základem je jemný smeták a poctivě vyždímaný mop. Protože zatímco laminátové podlahy vodu v lásce nemají, ty dřevěné ji doslova nesnášejí. Ideálním řešením je používat mop se samoždímacími koši, například Ultramax či Ultamat, které jednoduchým sešlápnutím pedálu na kýblu vyždímají mop do poslední kapky. Dřevěným podlahám či parketám nedělá dobře ani přímé teplo a sluneční záření. V létě je proto chraňte zatáhnutými závěsy či žaluziemi.
Aby dřevo nevysychalo, podlahu je potřeba čas od času navoskovat nebo naolejovat. Pro dřevěnou podlahu to znamená značné prodloužení životnosti, chce to však jistou dávku odbornosti. Pokud si nejste jistí, doporučujeme nechat si podlahu navoskovat či vyleštit od profesionála.
PVC a vinylové podlahy
PVC a vinylové podlahy jsou v podstatě to samé. Vinylová podlaha je totiž vyrobená z PVC. Když se na PVC vylije voda a zůstane tam třeba i celý den, podlaze to neublíží. Při stírání mopem proto nemusíte úzkostlivě dohlížet na vlhkost či případné kaluže vody. Čištění nasucho realizujte denně – vysavačem anebo měkkým smetákem – a jednou do týdne setřete podlahu pomocí mopu a s neutrálním čistícím prostředkem.
Rozhodně nepoužívejte prostředky určené k umývání nádobí nebo agresivní či abrazivní čističe. Mohou totiž zničit ochrannou polyuretanovou vrstvu i samotné PVC. Čištění namokro realizujte přidáním neutrálního přípravku určeného speciálně pro PVC podlahy.
Koberce
Oblíbený koberec sice v posledních letech převálcovaly tvrdé podlahy, ale i tak se najde mnoho lidí, kteří šarmu koberců podléhají dodnes. Není se čemu divit. Měkkost, teplo a také nekonečný výběr dělají z koberců nesmrtelnou podlahovou krytinu. Nadšení může pominout, když dojde na údržbu. Koberce je potřeba minimálně jednou za týden pořádně vysát. Vyplatí se přitom investovat do speciálních vysavačů s rotačním kartáčem, který odstraní nečistoty z hloubky vlákna. Čištění nasucho můžete provádět i s pomocí speciálního prášku na koberce, který na něho jednoduše nasypete, necháte působit a vysajete. Nedoporučuje se však na modely s dlouhým chlupem, protože částečky prášku mohou zůstat v koberci. Na dlouhý vlas fungují nejlépe rozprašovací extrakty, které i neutralizují pachy. Minimálně jednou ročně se doporučuje profesionální hloubkové čištění, které odstraní nečistoty i bakterie a dodá koberci nový svěží nádech. Profesionální čištění koberců je o to naléhavější, trpíte-li alergiemi.
Největším strašákem koberců jsou odolné skvrny. Na jejich odstranění nikdy nepoužívejte čistící prostředky s bělidlem! Většinou postačí jemné vytírání nečistot z vláken malým množstvím saponátu zředěného s vodou. Dobrým tipem je vyzkoušet čistící prostředek nejdříve na málo viditelném místě a ověřit si, že koberec nepoškodí.
Odolná dlažba
Dlaždice nacházejí uplatnění především v exteriérech, ale setkáme se s nimi i uvnitř; nejčastěji za vchodovými dveřmi či v koupelně, kde by bylo umístění laminátu či dřevěných parket – pochopitelně – nemoudré. Asi nikoho nepřekvapí, že dlažbu je třeba nejprve pořádně zamést. Následuje teplá voda se saponátem na keramické povrchy. V žádném případě nepoužívejte agresivní čistící prostředky. V případě terakoty se vyhněte i prostředkům obsahujícím alkohol a amoniak. Absolutně dokonale fungují například parní mopy, které si hravě poradí i se spárami mezi dlaždicemi, a to i bez chemických prostředků. Nová metoda úklidu horkou párou přitom zabíjí až 99,9 % bakterií.
Při čištění vodního kamene – například dlaždic v koupelně – se vyhýbejte abrazivním čističům. S vodním kamenem si hravě poradí octová voda. Povrch dlažby se stopami vodního kamene stačí jednoduše potřít octem, nechat chvilku působit a opláchnout.
Zeptali jsme se Ing. Jiřího Krechlera, odborníka na úklidové asistenty společnosti Vileda
V čem spočívají hlavní výhody čištění podlahy parním mopem?
Především v revoluční formě úklidu vodní parou, která odstraní z podlahy až 99,9 % bakterií. Jde o vysoce efektivní a hygienický způsob úklidu bez použití jakýchkoliv čistících přípravků. V případě našeho Steam mopu stačí nalít vodu do nádržky a mop je do 15 sekund připravený k použití. Množství páry lze regulovat podle odolnosti špíny.
Na jaké povrchy je tedy možné parní mop použít?
Steam mop si hravě poradí s vyčištěním všech typů tvrdých podlah, dřevěných i keramických povrchů a díky speciálnímu nástavci ho lze použít i na koberce.
Jak tohoto šikovného pomocníka čistit?
Steam mop má vysoce absorpční umývatelný návlek z mikrovlákna, který po použití stačí jednoduše sundat z nástavce, vyprat v pračce a znovu použít. Samozřejmě, že mycí návlek lze zakoupit i samostatně.
You must be logged in to post a comment Login