Inspirace
Jak se poprat s úzkou chodbou
Zatímco prvorepublikové vily byly stavěny s prostornou halou, v dnešní době se na vstupní prostor tak nějak pozapomíná. Důvodů je několik a uživatelům nezbývá nic jiného, než se s daným prostorem nějak poprat. Poradíme, jak se se ctí a na úrovni popasovat s úzkou předsíní nebo chodbou.
Obecně platí, že šířka předsíně má být alespoň 1,10 m, a kde má prostor charakter spojovací chodby, nesmí být šíře menší než 0,80 m. Podchodná výška vstupního prostoru má být minimálně 2,10 m.
Buďte kreativní
Je nasnadě, že chodbu, která je sama o sobě úzká, nebudeme zastavovat nábytkem, abychom ji ještě více zúžili. Proto je vhodné využívat stěny, které můžeme zabydlet po celé délce prostoru a až ke stropu. Stěnu tak můžete doplnit samostatnými věšáky, které mohou být rozprostřeny po celé ploše, případně můžeme zvolit police. Jejich hloubka by měla být kolem 20 cm a připevněny by měly být ve výšce přibližně 180-200 cm tak, abychom na ně dosáhli, ale zároveň, aby nám nepřekážely. S botníkem je to docela jednoduché, protože jeho hloubka není velká, a tak nebude výrazně překážet, přitom můžeme využít horní plochu pro odkládání klíčů, kabelky apod.
Předsíň nemá sloužit jako skladiště věcí. Nechte tam jen ty, které potřebujete při odchodu.
Nepodceňte osvětlení
Dlouhé úzké chodbě sluší závěsné typy svítidel, které instalujeme podle délky chodby na dvě až tři místa vedle sebe. Ideální je vybrat stejné modely, které tak samy vytvoří dekorativní prvek. Nemáte-li dostatečně vysoký strop, pak se hodí dlouhá přisazená svítidla, která instalujeme v příčném směru. Stropní světla můžete doplnit nástěnnými typy, ideálně těmi, u kterých můžeme nastavit směr světla.
Využijte optické klamy
V úzké dlouhé chodbě (nedejbože i třeba bez okna) fungují optické klamy víc než v jiných případech. Dobrou službu nám prokáže bílá, která odráží maximum světla a hodí se ke všem odstínům barevné palety. Bílá pomůže pocitově stísněný prostor opticky rozjasnit. Zvolíte-li studené odstíny, počítejte s tím, že opticky ustupují do dálky a rozestupují se do šířky. Handicap tohoto prostoru pomohou opticky korigovat světlé odstíny, případně jakékoliv světlé barvy.
Určitě použijte na stěny velkoformátové zrcadlo, která prostor opticky rozšíří a bude praktickým pomocníkem při odchodu. Zvolíte-li tapety, pak by dekor měl být svislý, vodorovné pruhy by místnost ještě více prodloužily. To samé platí u vzoru na podlaze. Rovné lamely místnost ještě opticky prodlouží. Vhodné jsou čtverce nebo parketový vzor. Kladení vlysů, parket nebo prken volíme zásadně napříč, aby vzor podlahy úzký prostor přirozeně opticky rozšířil. Pokud se jedná o chodbu, na kterou sousední místnosti navazují bez prahů, je vhodné pokračovat s podlahovými prvky v nastaveném směru kladení.
Abychom místnost opticky zkrátili, doporučuje se zadní stěnu vymalovat tmavším odstínem, ideálně v sytém teplém odstínu. Patří sem například švestkově fialová, kaštanově hnědá, námořní modř apod. Tato stěna totiž bude první, kam nám při příchodu zabloudí zrak a toho bychom při návrhu měli patřičně využít. Je-li stěna bez dveří nebo oken, doporučuje se ji vyšperkovat zajímavou tapetou s jemným vzorem, nic nezkazíte ani vodorovnými pruhy. Dveřím nebo oknu naopak necháme vyniknout na neutrálním pozadí.
Aby energie neproudila zbytečně moc rychle
V úzké dlouhé chodbě proudí energie velmi rychle, zvláště, jsou-li na jejím začátku i konci dveře. Tehdy energie prostorem doslova proletí, proto ji chceme zbrzdit. Uděláme to například závěsnými světly, nebo koberečkem, případně i větší květinou. Můžeme ji i zbrzdit rozmístěním zrcadel na stěně, odkud může pak pokračovat i do přilehlých místností.
Foto: Ikea, Eglo, Iveta Kopicová a archiv
You must be logged in to post a comment Login