Zahrada

Jak se podomácku zbavit slimáků

Od   | 

Trpělivost přináší růže – známé přísloví, které platí i pro boj se slimáky. Mírná zima s sebou totiž přinesla jejich přemnožení, takže nám nezbývá nic jiného než se nimi trochu poprat. Ale pozor, jsou vytrvalí a za jednu sezónu dokáží zkonzumovat až 1 kg zeleniny. Tak vyzkoušejte pár ověřených tipů a ochraňte svou úrodu.

Léty ověřený sběr

Postupným sbíráním se lze slimáků také účinně zbavit, ale je to trochu běh na delší trať. Naštěstí si můžete pomoci nastražením pastí po zahradě a celý proces tak alespoň o kousek urychlit. Jako vhodné lákadlo se osvědčily psí nebo kočičí granule, dále nahnilé ovoce či zelenina, velké listy, větší kámen i dřevěná prkna. V blízkosti takových návnad se pak budou slimáci rádi zdržovat. Sběr se vyplatí provádět za deštivého počasí, brzo ráno či později večer.

Co se sesbíranými slimáky? Rozhodně je nikam nevyhazujte, jelikož jsou schopní se zanedlouho zase vrátit a opět začít okupovat vaši zahradu. Můžete je posolit, to je usmrtí na 100 %, ale buďte obezřetní, a to zejména tehdy, pokud se rozhodnete je solit za pochodu a přímo v záhonech. Sůl škodí půdě, což by se následně mohlo podepsat na růstu pěstované zeleniny a ovoce. Stejným způsobem pak funguje i hašené vápno.

Se solí opatrně. Používejte ji na sesbírané slimáky v nádobě. Přímo v záhonech ji neaplikujte. Zdroj: Pixabay

Dalším, avšak poněkud drastičtějším způsobem, je rozpůlení slimáka nožem a jeho namočení do vody, nebo ideálně polití horkou vodou, ve které se zanedlouho rozloží. Takto usmrcené slimáky pak můžete směle vylít na kompost.

Silné aroma pomůže

Výbornými přírodními odpuzovači jsou aromatické rostliny, které slimákům zrovna dvakrát nevoní. Patří sem například levandule, šalvěj, yzop, rozmarýn, tymián, dále česnek, cibule, pažitka, a dokonce také hortenzie i denivky. Tyto silně vonící rostliny můžete buď vysadit mezi zeleninu, ovoce a okrasné květiny, nebo jejich části nastříhat a vytvořit s nimi zábranu okolo záhonů. Ta jim nebude vonět a ani se jim nebude chtít po ní plazit.

Aromatické druhy vysazené v záhonu se zeleninou fungují jako ochrana a vypadají atraktivně. Zdroj: Pixabay

Rovněž si můžete připravit účinný zákvas, a to z hasivky orličí nebo kapradě samce. Postačí vám pouze cca 150 g sušených listů nebo 500 g čerstvých na přibližně 5 litrů vody. Vše smícháte a necháte nějakou dobu kvasit. Zředěný zákvas, asi 1:10, pak aplikujete přímo na půdu.

Připravte bariéry

Stejně jako nastříhané části aromatických rostlin budou fungovat i piliny, kamenivo menší frakce nebo písek hrubší frakce, dřevěný popel, rozdrcené skořápky od vajíček i jehličí. To všechno jsou pro slimáky mechanické překážky, které by mohly poranit jejich tělo, takže se jim rádi vyhnou. Pomůže také zhotovení menších plůtků, nebo výsadba ohrožených druhů do vyvýšených záhonů.

Mechanické bariéry jsou pro slimáky nepohodlné. Zdroj: Pixabay

Výborným pomocníkem může být i křemelina (přírodní či zemědělská). Ta obsahuje pozůstatky mikroskopických tvorů (zbytky rozsivek), které jsou pro slimáky ostré a způsobují jejich dehydrataci. Prášek křemeliny lze rozsypat okolo rostlin, nebo ho smíchat s vodou a aplikovat postřikem přímo na list.

Dalším účinným přírodním repelentem jsou mořské řasy, které slimáky nepřitahují především kvůli jejich slané chuti. Stačí jimi obsypat rostliny nebo záhony, ale pozor, neměly by přijít do přímého kontaktu se stonky. Řasy za slunného počasí usychají a mají pak hrubší strukturu – i ta se slimákům nelíbí. Rovněž fungují jako hnojivo a zlepšují půdu.

Pomoci si můžete i situováním kompostu co nejdál od záhonů, protože ten slimáci milují. Zdroj: Pixabay

Skvěle si se slimáky poradí také měď, přímo měděné pásky, síťky, ale i běžné měděné kabely rozmístěné okolo záhonů nebo rostlin. Jde o druh ochrany, který se často využívá v zahraničí. Slimáci při kontaktu s mědí zažijí něco podobného jako elektrický šok, tudíž už se neodváží postupovat dál. Výhodou mědi je odolnost vůči vlivům počasí a dlouhá životnost.

Káva i alkohol

V boji proti slimákům pomůže i lógr z turecké kávy. Ten je odpuzuje a působí jako nervový jed. Stačí ho jen poházet okolo pěstované zeleniny a ovoce. Podobně je na tom kofein, který můžete zakoupit v jeho čisté formě a připravit si z něj slabý roztok pro aplikaci postřikem na list.

Indický běžec (plemeno kachny) vyhledává dospělé jedince slimáků . Zdroj: Pixabay

Opačný účinek má na slimáky pivo. Vylijte ho do hlubší misky a tu zakopejte do země. Pivo je naláká, oni spadnou do misky a díky tomu, že je zasazená do země, se nedostanou ven a utopí se. Pivo nezapomínejte jednou týdně měnit, ale pozor, abyste si na zahradu nepřitáhli i slimáky od sousedů.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login