Rady a tipy
Sběr dešťové vody je snadný: Stát vám navíc pomůže dotacemi
Sběr dešťové vody pro opětovné použití na zahradě je cenově dostupné, výhodné a ekologické řešení, jak šetřit s pitnou vodou a zároveň snížit vynaložené výdaje na vodu. Ať už se rozhodnete pro komplexní systém navržený na míru, nebo jednoduchý způsob sběru pomocí sudů, sběr dešťové vody je chytrou a udržitelnou volbou. Vrhněte se do svého kutilského projektu a ušetřete peníze i přírodu.
Praxe zachycování dešťové vody získává nový význam s tím, jak se zrychlují dopady klimatické krize a země se potýká s dlouhodobými suchy. Shromažďování a skladování dešťové vody představuje méně nákladný způsob ve srovnání s odsolováním nebo rozvodem vodovodního potrubí na dlouhé vzdálenosti, jak zaručit bezpečnou vodu pro zahradnictví, zemědělství a chov hospodářských zvířat. Jelikož déšť neobsahuje minerály ze studní ani chlór v komunálních zásobách, je ideální pro zalévání trávníku, mytí auta, praní prádla, dokonce i sprchování, pokud je voda správně filtrovaná.
Než začnete sbírat dešťovou vodu, budete přirozeně chtít vědět, zda je tento typ vody pro vaše rostliny prospěšný. Pravdou je, že dešťová voda je nejen prospěšná, ale také doporučená pro vaše zahradničení. Je to proto, že dešťová voda neobsahuje žádné soli ani minerály a je považována za nejčistší typ vody. Vzhledem k tomu, že dešťová voda je tak čistá, je to jeden z nejlepších zdrojů hydratace pro rostliny. Je ideální pro pokojové rostliny, trvalky, traviny a dokonce i pro ovocné stromy a zeleninové záhony.
Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu? Kterou vybrat a kam pro ni?
Kroky pro sběr dešťové vody na zahradu
Sběr dešťové vody nemusí být vůbec složitý. Pokud budete postupovat správně a žijete v oblasti, kde dostatečně prší, můžete mít vodu na zahradu zdarma po celý rok. Použijte sud, který již máte, nebo si jej můžete vyrobit či koupit na sběr dešťové vody. Tato metoda je nejjednodušší a téměř každý ji může okamžitě použít. Můžete využít plastový nebo dřevěný sud, a pokud sud nemáte, zkuste pro začátek kbelíky nebo jiné typy nádob s větším objemem. Nádoba by samozřejmě měla mít také bezpečné víko, abyste si během skladování neznečistili dešťovou vodu, ale také ochránili zvířata, která by do sudu mohla spadnout. Jediné, co musíte udělat, je umístit sud nebo nádobu na konec okraje střechy domu, kde je proud vody nejsilnější. Nádrže na dešťovou vodu by měly být pravidelně čištěny, abyste ze systému vytěžili maximum. Skladovaná dešťová voda se může stát magnetem na nečistoty a dokáže se poměrně rychle kontaminovat.
Komplexní systémy
Věci se zkomplikují, pokud plánujete dešťovou vodu pít nebo se v ní umývat. Potřebujete specifické typy střech, okapů a skladovacích nádrží a také způsob, jak filtrovat a čistit vodu a čerpat ji do domu. Pokud zvažujete toto komplexní řešení, doporučujeme využít dotační program Dešťovka Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR, který pokryje až 50 % výdajů na pořízení systému na využití zachycené srážkové vody na zalévání zahrady a pro splachování WC.
Nesporné výhody
Zachycování dešťové vody má řadu výhod včetně snížení poptávky po místních zdrojích sladké vody. Shromažďováním dešťové vody během bouře dochází k jejímu menšímu odtoku, který může zahltit místní kanalizační systémy a vést k tomu, že se znečišťující látky dostanou do řek, potoků, jezer a rybníků. Shromažďování dešťové vody může také snížit erozi ve velmi suchých prostředích, kde je to běžné, a snížit riziko záplav v nízko položených oblastech.
Zdroj: Naše zahrada, Dům a vodní hospodářství, Dešťovka
Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to
You must be logged in to post a comment Login