Rady a tipy

Šatní molové u vás doma? Víme, jak se jich zbavit

Od   | 

Moli patří mezi návštěvy, které doma vidíte nejméně rádi. A nezáleží na tom, zda jde o moly potravinové či šatní. Potrápit dovedou oba, navíc je problém se jich zbavit. A o tom, jak se zbavit šatních molů, vám řekneme dnes.

Věděli jste, že levandule odpuzuje moly? Zdroj: Pexels

Hmyzu, který se může objevit u vás doma, je hodně – od nejrůznějších červů přes mravence až po moly. Jestli se ale některých z těchto nezvaných hostů zbavuje nejhůř, je to právě mol. Problémem však zůstává, že si jej zpočátku ani nevšimnete. Mol šatní je miniaturní motýlek se stříbrnými křídly bez tmavých skvrn. Hledá klid a potravu.

Ideálním místem se pro něj stává váš šatník, kde se pouští do triček, kabátů a svetrů. Mol šatní potřebuje živiny, kam patří i kreatin nacházející se v bavlně.

 

Prevence je důležitá

Chcete předcházet výskytu molů ve vašem šatníku? Pak musíte doma vytvořit takové podmínky, které jim nebudou vyhovovat. To znamená pravidelné větrání (zejména pak v zimě), ale i odtahování žaluzií. Mol šatní nemá rád denní světlo. Nejlíp je mu ve tmě, teple a v kožíšku – bohužel doslova. S moly se setkáte zejména ve vlněném oblečení, v koberci, pod tapetami, ale i v úložném prostoru pod postelí, kde je tma vlhko a klid. Mol šatní se domů dostane jednoduše – vletí k vám oknem a naklade vajíčka.

Co dělat proti molům?

  • Jednou za čas svůj šatník a skříně vyprázdněte a vyčistěte.
  • Do skříně dávejte jen dokonale suché oblečení.
  • To, co nenosíte, občas vyperte.
  • Oblečení větrejte na vzduchu.
  • Do skříně nedávejte tapetu.
  • Dejte do skříně vůni, která mola odradí.

Oblečení vyvětrejte na mrazu. Zdroj: Pexels

Ochranné pouzdro není zeď

Pokud jste si mysleli, že můžete být v klidu, protože své věci, které nenosíte každý den, skladujete v ochranných pouzdrech nebo v plastových boxech, jste na omylu. Mol se prokouše i igelitovým obalem, papírovou krabicí, případně si najde skulinku, kudy se protáhne.

Jak bojovat s molem šatním za pomoci přírody?

  • Černý pepř: Na dno šatníku zkuste nasypat čerstvý černý pepř. Nevýhodou je však fakt, že jej musíte jednou za pár dní měnit za nový.
  • Noviny: Babské rady tvrdí, že molům vadí tiskařská barva. Nelze s jistotou říct, jestli nejsou současné barvy méně agresivní než v dobách našich babiček.
  • Zima: Jednou za čas můžete vzít své oblečení a vyvěsit jej na mráz. Mol šatní nemá rád zimu.
  • Melasa s octem: Jeden díl melasy a dva díly octa – dát do misky a vložit do šatny. Možná fungující postup, s velkou pravděpodobností ale bud zápach vadit i vám.
  • Levandule: Voňavý a jednoduchý způsob, jak bojovat proti molům, jsou pytlíčky naplněné sušenou levandulí.

Šatním molům vadí světlo. Zdroj: Pexels

Jak bojovat s moly za pomoci chemie?

Pokud selžou přírodní metody, můžete se molů zkusit zbavit za pomoci chemie. První možností jsou lapače s lepivým povrchem. Na těchto páskách je vůně, která naláká samečky molů, ti se přiblíží, přilepí a jejich dobrodružství u vás doma skončí.

Dobře fungují také gelové sáčky, které hubí i roztoče. Použít můžete také sprej, který zahubí jak dospělé moly, tak i jejich larvy.

 

 


You must be logged in to post a comment Login