Zahrada
Šanta kočičí: Proč ji kočky tak milují a jak působí na lidský organismus?
Šantu kočičí řadíme mezi trvalky, která vzhledem připomíná oblíbenou levanduli. Přestože by se mohlo zdát, že tato půvabná rostlina bude náročná na pěstování, opak je pravdou. Pěstování šanty kočičí zvládne i začátečník a jejím velkým plusem jsou léčivé účinky. Díky silné vůni přitahuje kočky, které ji milují a neustále se o ni otírají.
Jak na pěstování
Šanta kočičí kvete zhruba od července do září drobnými kvítky, které mají bílou, světlounce růžovou nebo fialkovou barvu. Kromě kočiček láká i včely. Pokud se pro pěstování této rostliny rozhodnete, vysaďte ji na slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Na místech, kde se drží hodně vody by mohla začít uhnívat. Nejlépe si ji bude dařit v kamenité půdě ideálně s pískem. Stejné je to také se zálivkou, kterou bychom měli uzpůsobit počasí. Přes léto ji poskytujeme patřičnou vláhu nicméně spíše než mokro, snese sucho.
Z jakého materiálu vybrat dřez?
Pokud nemáte zahradu, ale přesto si šantu kočičí chcete dopřát, můžete ji bez problému pěstovat také v květináčích. Při výběru stanoviště také pamatujte na to, že láká kočky, proto je vhodné ji umístit někam na stranu, aby případné otírání se koček neublížilo ostatním rostlinám. Jakmile šanta odkvete, sestříháme ji zhruba na 12 – 15 centimetrů, vychází to zpravidla 2x za rok. Na jaře opět nádherně obrazí a vykvete.
Šanta kočičí jako lék
Tato rostlina má silné účinky i pro člověk, a to zejména proto, že i pouze malé množství má poměrně dost halucinogenních látek. Naši předci si tak sušili její listí a následně ho kouřili. Látky šanty jsou antistresové a uklidňující. Během chřipek dokáže snížit horečku a pomáhá se zažívacími problémy. Zmírní menstruační bolest, ale i svalové křeče a umí snížit krevní tlak. Ženám se doporučuje při hormonální nerovnováze a skvěle funguje při dýchacích problémech. Při sběru je důležitá kvetoucí nať, ze které se suší buď čaj nebo lze vyrobit nálev. Někteří však čerstvou rostlinu spotřebují při vaření omáček, polévek, či studených salátů. Pokud si rostlinu nadrtíte a vytvoříte kaši, můžete ji přikládat na bolavé klouby, na čerstvé rány či popáleniny. V rostlině najdeme vysoké množství vitamínu C, třísloviny, ale i hořčiny.
Které tepelné čerpadlo vybrat a proč?
Pokud se rozhodnete pro sběr, je potřeba nasbírat nať rostliny během kvetení a v době, kdy je opravdu slunné počasí. Sluníčko na rostlinu působí blahodárně a její léčivé účinky jsou tak mnohem silnější. Nasbíranou nať sušíme na tmavém místě v zavěšených svazcích
Šanta a kočky
Možná vás zajímá, co kočky na této rostlině tolik přitahuje. Jsou to právě halucinogenní látky, které se z rostliny uvolňují do vzduchu a kočky na ně mají obzvlášť vyvinuté čichové buňky. Keř tak olizují, okusují, nebo se pod ním povalují. Jednoduše na ně působí jako droga, která však nemá žádné škodlivé ani dlouhotrvající účinky. Šanta kočky přiláká a následně utlumí.
Zdroj info: Bylinky v naší zahradě, Co věděly už naše babičky, Suchomilné rostlinky
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login