Články

Šanta kočičí: Poradíme vám, jak ji pěstovat a proč ji bude milovat nejen vaše kočka

Od   | 

Je krásná, ale pokud ji máte na své zahradě, dost možná budete středem pozornosti všech koček z okolí. O čem je řeč? O šantě kočičí – tu totiž kočky doslova milují. Tato bylinka však není jen hezkou na pohled, nýbrž vás může těšit také svými léčivými účinky.

Co je to šanta kočičí

Šanta kočičí (Nepeta cataria) patří k trsovitým trvalkám, které pocházejí z jihozápadní Asie a jižní Evropy. U nás se pěstuje od středověku. Tato trvalka dorůstá výšky mezi 30 až 100 centimetry, svojí vůní vám může připomínat mátu. Její listy jsou ve tvaru trojúhelníku, na okrajích jsou vroubkovaně pilovité, na obou stranách hustě pýřité, rub je plstnatý a šedavý. I podle toho poznáte, že jde o rostlinu z čeledi hluchavkovitých.

Šanta kočičí se stane lákadlem pro kočky z vašeho okolí. Zdroj: Pexels

TIP PRO VÁS: Ačkoliv šanta kočičí kočky přitahuje, současně skvěle odpuzuje komáry.

Ptáte se, proč zrovna šanta kočičí? Tato trvalka nedostala své jméno náhodou. Díky své silné a specifické vůni funguje na všechny kočky z vašeho okolí jako magnet, nutí je, aby se o ni otíraly. I proto je sušená šanta přidávána do některých hraček pro kočky.

Jak šanta kočičí vypadá?

Šanta kočičí má malé a voňavé květy, které jsou uspořádané v koncových lichoklasech. Květy mají bílou, nažloutlou nebo jemně narůžovělou barvu. Vyšlechtěná šanta může mít také modré či fialové květy. Kvete od července do září. Tato rostlina je na své pěstování velmi nenáročná, bez problémů přežije i zimu. Nejlépe se jí daří v dobře propustné půdě na slunném a vápnitém stanovišti. Ideální je písčitá a kamenitá půda, naopak nevhodná je půda zamokřená, kde by v zimě šanta uhnívala.

Mezi oblíbené kultivary patří: Pursian Blue, Blue Wonder, Six Hills Giant, Pink Cat.

Některé druhy mají krásně fialovou barvu. Zdroj: Pexels

Šanta kočičí a její pěstování

Jak jsme již psali, tato bylinka se pěstuje ideálně na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. V období sucha ji pravidelně zalévejte. Množit ji můžete řízkováním, vypěstujete ji však i ze semen. Ta klíčí při teplotách nad 20°C, takže musíte počkat, až přejdou mrazy. Mladší rostlinky je třeba chránit před kočkami, ideálně drátěným poklopem, aby se k rostlině dostalo slunce s čerstvým vzduchem. Až bude šanta bujnější a silnější, kočky jí neublíží. Šantu kočičí můžete pěstovat jak v jednodruhových výsadbách, tak i mezi ostatními keři.

Šanta kočičí dokáže kočku nabudit, ale také uklidnit. Zdroj: Pexels

Šanta kočičí a její vliv na kočky

Šantě kočičí se už od pradávna přezdívá také kočičí droga či kočičí kokain. Za tyto účinky na kočky může těkavý nepelakton, což je látka, která na kočky působí jako halucinogen. Její výsadby na zahradě se však bát nemusíte – šanta není nebezpečná ani pro kočky, ale ani pro vás.

Šanta kočičí má vliv na většinou koček, rozhodně ale nelze tvrdit, že na každou. Na některé kočky působí tak, že se během pár minut začnu radostně válet na zádech, jiné budou mít nově nabitou energii, která se projeví v jejich chuti jít si hrát. Pokud jste kočce pořídili novou hračku, nasypte do ní trochu šanty, kočka si s ní začne hrát. Na trhu jsou k dostání také hračky, v nichž už se šanta nachází. Sehnat můžete také sprej se šantou, s nímž se stříkají hračky. Zatímco čichání šanty kočku stimuluje, její konzumace na kočku působí jako sedativum. Pokud tedy chcete svoji kočku zklidnit, pořiďte jí trochu šanty.

Šantu můžete pěstovat ze semínek. Zdroj: Pexels

Šanta kočičí a její léčivé účinky

Šanta kočičí nemá vliv jen na kočky, ale také na lidi – v dřívějších dobách se šanta kouřila či žvýkala. Díky svým jemným halucinogenním účinkům působila proti stresu. V současnosti můžete sbírat kvetoucí nať této rostliny – čaj ze šanty kočičí vám uleví od stresu, neklidu a napětí. Je doporučován také při nespavosti. Použít ji můžete také do polévek, omáček či nádivek.

Šanta kočičí je vhodná také při nachlazení a horečce – podporuje pocení a snižuje teplotu. Mezi její pozitiva patří také schopnost srovnat problémy se zažíváním či krevním tlakem. Koupel v šantě kočičí vás uklidní a připraví na spánek.

Co vy a šanta kočičí? Máte s touto rostlinou nějaké zkušenosti?

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login