Podlahy a stěny
Sádrové omítky: Mýty, kterým možná stále věříte i vy
Rekonstruujete nebo stavíte nový dům? Pak vás jistě čeká výběr vhodných matriálů, mezi které patří i omítky. Právě sádrové omítky se v současnosti těší velké popularitě, ačkoliv kolem nich stále koluje několik mýtů. A ty jsme se vám dnes rozhodli vyvrátit.
Mýtus č. 1: Sádrová omítka nebude držet
Prvním z několika mýtů týkajících se sádrových omítek je ten, že omítka nebude dobře držet. To je však omyl. Pokud bude dodržen správný technologický postup a práci odvede někdo, kdo tomu rozumí, bude sádrová omítka držet prakticky na jakémkoliv povrchu. Velkou roli v tom hraje penetrace.
SÁDROVÉ OMÍTKY REGULUJÍ MIKROKLIMA V INTERIÉRU: VĚTŠÍ VLHKOST ABSORBUJÍ, POZDĚJI JI ZASE UVOLNÍ DO OVZDUŠÍ. POMÁHAJÍ TAKÉ S REGULACÍ TEPLA V INTERIÉRU.
To, jakou penetraci použijete, se odvíjí od typu podkladu. Jiný typ penetrace potřebuje nasákavý podklad a jiný typ zase podklad, který nenasákne. Penetrační nátěr se aplikuje den předem, aby bylo jisté, že dobře vyschnul. Pokud omítku nanesete na vlhký podklad, je velká pravděpodobnost, že nebude držet. Sádrové omítky můžete používat jak na stěny, tak i na stropy. Nanášejí se ručně, ale i strojově.
Jak instalovat osvětlení, aniž byste museli sekat
Mýtus č. 2: Se sádrovou omítkou se špatně pracuje
Ba naopak – práce se sádrovou omítkou je snadná a efektivní. Jen je třeba dodržet několik omezení. Jedním z nich je nutnost omítat při teplotách nad 5°C, nikdy tedy neomítejte v promrzlé stavbě. Při omítání je třeba zabránit proudění vzduchu v prostoru. Naopak poté, co omítku dokončíte, je třeba prostor pořádně vyvětrat, musíte dostat všechnu vlhkost z prostoru pryč. Sádrová omítka vysychá zhruba dva týdny, což je zhruba o polovinu méně než v případě vápenocementové omítky.
SÁDROVÉ OMÍTKY SE HODÍ K VĚTŠINĚ BĚŽNÝCH PODKLADŮ: BETON, PÓROBETON, JÁDROVÉ OMÍTKY, KAMENNÉ ZDIVO I CIHLOVÉ ZDIVO.
Na trhu můžete sehnat sádrové omítky, které lze nanášet v jedné vrstvě, ta by měla mít tloušťku mezi 8 až 30 milimetry. Pokud budete časem omítku potřeba opravit, bude to snadné. Sádrové omítky mohou být o něco dražší než omítky vápenocementové, cena se vám však sníží díky úspoře v množství použitého materiálu. Sádrová omítka se nanáší v jedné vrstvě, proto jí spotřebujete méně.
Mýtus č. 3: Do některých prostor se omítka nehodí
Tento mýtus je vlastně napůl pravdivý. Do prostor s vysokou vzdušnou vlhkostí (typicky prádelny, staré a vlhké domy, sauna či wellness) se omítka opravdu nehodí. Není vhodná ani pro použití v exteriéru. Naopak ji ale můžete použít bez obav v kuchyni nebo koupelně – i když je v těchto místnostech občas vlhko, nikdy to není dlouhodobý stav, vlhkost zde nepřesahuje 70 procent. V koupelně a kuchyni se však doporučuje přidat i ochranný nátěr. Velkou výhodou sádrových omítek je jejich vzhled – může být hrubý, ale i hladký. Na hladký povrch se nezachycuje prach, což je vhodnou volbou pro alergiky.
jak stmívat osvětlení?
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login