Rady a tipy
Sádrokarton v podkroví? Řekneme vám, proč jde o správnou volbu
Výstavba podkroví je něčím, co je třeba pořádně promyslet. Jinak se může hezké bydlení proměnit během několika málo let v něco, kam se nebudete těšit.
Sádrokarton můžete použít v celém podkroví
Máte volné půdní prostory? V tom případě by byla velká škoda je nevyužít. Právě podkroví je jako dělané pro vznik útulné ložnice, ale klidně i celého bytu. Jestliže jste ve fázi, kdy budete rekonstruovat, máme pro vás tip na stavební materiál, který budete potřebovat více než kdy jindy. A je jím sádrokarton. Nejen, že působí velmi čistým dojmem, ale navíc s ním snadno vytvoříte krásné a přesné linie – vše díky naprosto jednoduché manipulaci s ním. Díky tomu, že je jeho instalace poměrně snadná, zvládnete to i svépomocí. Pokud porovnáme sádrokarton s jinými materiály, je nejen lehký, ale také více ekologický. Při stavbě vás bude trápit minimální množství odpadu a bude vás těšit jeho dlouhá životnost.
Hluk je nežádoucí
Pokud chcete bydlet v klidu a pohodě, je třeba vytvořit prostředí bez hluku. Jen tak si odpočinete, případně se budete moct soustředit na práci. Pomoci vám v tom může použití sádrokartonu, který bude hluk potlačovat. Typicky se jedná o modré akustické sádrokartonové desky. Co se týče profilů používaných při montáži sádrokartonu, je jich hned několik. Skvělou volbou je například použití stavebnicového systému, kde se jednotlivé desky napojují k sobě, a tvoří tak konstrukci.
Sádrokartony se liší cenou i vlastnostmi
Ještě před tím, než vyrazíte do obchodu, měli byste se poradit s odborníkem, jaký typ sádrokartonu je vhodný právě pro vás. A proč? Na trhu se v současnosti nabízí hned několik druhů sádrokartonových desek, které se od sebe vzájemně liší jak cenou, tak i vlastnostmi. Proto můžete nakoupit tento materiál jak za pár korun, tak i za stokoruny za kus. Sádrokartonové desky nejsou vhodné jen k využití jako příčky dělící prostor, ale také jako samotné stěny – vyjma těch nosných. Sádrokarton prostoru dodá na skvělých akustických, ale i izolačních vlastnostech. Pokud se budete rozhodovat mezi sádrokartonem nebo zděnými příčkami – víte, že u sádrokartonu ušetříte až 30 % nákladů? Velkou výhodou sádrokartonu je jeho schopnost dobře pohlcovat zvuk – můžete jej tedy bez obav použít jako plnohodnotnou náhradu klasických stěn.
Instalaci sádrokartonu zvládnete i svépomocí
Ačkoliv je mnohem pohodlnější nechat celou rekonstrukci na odbornících, ne vždy máme tu možnost. Navíc – práce se sádrokartonem je poměrně jednoduchá, takže s ním můžete stavět i svépomocí. Při stavbě však nesmíte zapomínat hned na několik faktů:
- Sádrokarton nemůžete používat ke stavbě nosných stěn.
- Na nosné stěny se sádrokarton připevňuje za pomoci kovové konstrukce a šroubů.
- Po instalaci je třeba zatmelit spáry i hrany šroubů, poté vše vybrousit.
- Je třeba nanést také penetrační nátěr, poté můžete bez obav vymalovat.
Podkroví je velmi specifickým prostorem, minimálně, co se zařizování interiéru týče. Už dávno však neplatí, že je bydlení v podkroví za trest. Půdní prostory se vyznačují zejména svými šikminami, kde je třeba při instalaci sádrokartonu dbát na to, aby v těchto místech dokonale sedět. Sádrokarton si proto předem naměřte a nařežte do potřebných rozměrů. Co se týče spárování, buďte opravdu pečliví – jakmile vynecháte byť jen malý kousek, může začít do bytu prostupovat vlhkost, začaly by se tvořit plísně. No, jistě víte, že by to bylo víc starostí než dost.
Jak upravit trámy?
Součástí každého podkroví jsou trámy. A je jen na vás, jak se je rozhodnete upravit. V základu máte dvě možnosti – buď trámy obalíte sádrokartonem tak jako stěny, nebo je necháte odhalené. Vás vkus však není tím jediným, co vám pomůže při rozhodování. Ze všeho nejdříve musíte zjistit, zda jsou trámy bez vad. Poté si odpovězte, zda se vám líbí přirozený vzhled trámů, nebo byste je raději opatřili jinou barvou? Pokud necháte trámy odhalené, budete chtít investovat do jejich pravidelné údržby? V případě, že se vám odhalené trámy do bytu nehodí, jednoduše je obalte sádrokartonem také. To samé v případě, že se vám trámy příliš nelíbí. Někdy je však lepší, když trámy necháte odhalené. To v případě, kdy jsou trámy v dobrém stavu a nepotřebují žádné další stavební úpravy. Sádrokarton vypadá skvěle také v kombinaci s cihlou či kamenem.
Kvalitní izolace je základ
Pokud jste sádrokartonové příčky namontovali správně, přichází na řadu další důležitý krok – a to izolace. Je nutné zvolit tu nejideálnější do vašeho prostoru. Pokud tepelnou izolaci provedete nekvalitně, nebo budete mít nedostatky v aplikaci parotěsné zábrany, můžete se potýkat s vlhnutím povrchu, které nejen, že degraduje použitý materiál, ale navíc povede ke vzniku zdraví nebezpečných plísní. Ty mohou způsobit nejen alergie a astma, ale také nepříjemnou vyrážku.
Tepelná izolace zabrání únikům tepla v zimě, v létě pak zabrání přehřívání prostoru. A to i v případě, že nepoužíváte klimatizaci. O tloušťce izolační minerální vaty rozhoduje to, aby byl v důsledku objekt co nejméně energeticky náročný. Vhodně zvolená tloušťka izolace pro vás může znamenat nemalé úspory. Do střechy se pak vkládá také parozábrana, která zabrání případné kondenzaci vodních par ve skladbě střechy. Je nutné ji aplikovat v celé ploše, nikde nemohou být netěsnosti.
Jak vybrat vhodnou sádrokartonovou desku
Bílý sádrokarton
Bílý sádrokarton (GKB deska) stačí ke stavbě většiny základních a jednoduchých konstrukcí intriérových příček. Nelze ji však používat ve vlhkém prostředí, také na ni nemůžete spoléhat z protipožárního hlediska. Její použití je vhodné například v obývacím pokoji, k vybudování podhledů. Používá se v prostředí s vlhkostí menší než 65 % při 20°C. Dle vlastností konstrukce se používá jednoduché nebo dvojité opláštění. Tloušťy desek se pohybují mezi 6,5 až 155 mm.
Zelený sádrokarton
Zelený sádrokarton (GKBI) je vhodný k použití do koupelny nebo na toaletu. Zkrátka všude tam, kde je vyšší vlhkost. Zelený sádrokarton je impregnovaný a odolný vůči vlhkosti. Můžete jej použít všude, kde je vlhkost menží než 75 %, v případě 85% vlhkosti po dobu kratší než 10 hodin, ve 100% vlhkosti po dobu kratší 2 hodiny ve 24hodinovém cyklu.
Červený sádrokarton
Červený sádrokarton (GKF) se používá tam, kde je třeba zvýšit pozornost, co se týče ochrany proti ohni. Tyto desky musí odolávat ohni po dobu, která je určena normami dle druhu a typu stavby. Použitelné jsou například v blízkosti komínů, krbů, ale i u střechy. Tyto desky se používají do prostor s vlhkostí vzduchu do 65 %. Kromě podkroví jsou použitelné také ve dřevostavbách. Červené desky mají také výborné akustické vlastnosti.
Modrý sádrokarton
Pokud chcete, aby byly stěny v interiéru pevnější, robustnější a silnější, můžete použít modrou sádrokartonovou desku. Jde o kvalitní sádrokarton, který je nejen pevný a odolný, ale navíc má lepší akustické vlastnosti.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login