Zahrada

Rýmovník, chřipkovník, angínovník, ale i další: Vyžeňte podzimní chřipku z těla pomocí léčivých rostlin

Od   | 

Podzimní chřipky a nachlazení jsou v plném proudu, a přestože večer uleháme a nic nám není, ráno se budíme s bolavým tělem, bolestí hlavy a horečkou. V lékárně najdeme nespočet přípravků proti chřipkám, ale není nic lepšího, než si s nemocí poradit sami. Třeba jen s léčivými rostlinami, které si bez problému můžeme vypěstovat doma na okně.

Léčivé rostliny nejsou náročné a přitom jsou užitečné. Zdroj: Pixabay

Rýmovník 

Rýmovník je vzhledově velmi příjemná rostlina, která oživí interiér a jak už název vypovídá, velmi nám uleví během rýmy. Jakmile utrhneme lístek a promneme ho mezi prsty, ucítíme mentolové aroma, které pomalu vdechujeme. Díky tomu se nám snadněji uvolní nos a rychleji vyléčí rýma. Pro ještě lepší účinek lze vymačkat z listů šťávu a tou si následně potírat místo pod nosem. Utržený lístek lze vložit i do nosní dírky a opatrně vůni vdechovat. Pokud jste zastánci čajů, můžete si z lístků vyrobit horký nápoj a popíjet ho  preventivně. Výhodou také je, že není náročný na pěstování. Vyžaduje pouze světlé místo a mírnou zálivku. Hodí se také do ložnice, protože má schopnost čistit vzduch a během spánku se nám tak bude lépe dýchat. Náročné není ani množení – stačí odříznout stonek s několika lístky a vložit ho do vody, dokud nezakoření. Poté ho jednoduše vysadíte. 

Rýmovník pomáhá při rýmě. Můžete dýchat jeho silnou vůni nebo z něj připravit čaj. Zdroj: Canstockphoto

Chřipkovník

Svým vzhledem je velmi podobný rýmovníku. Taktéž se hodí při chřipkách a to zejména pokud trpíte na infekce horních cest dýchacích, protože uvolňuje dutiny. Pokud se necítíte dobře, natrhejte pár listů, ponořte je do misky s vodou a tu umístěte na topení. Chřipkovník bude příjemně uvolňovat do prostoru aroma, které pomůže snazšímu dýchání. Pomoct nám může ale i při trávicích problémech, a to zejména pokud nás trápí žlučníkové kameny či jaterní onemocnění. Stejně jako rýmovník i chřipkovník ocení světlé místo a přiměřenou zálivku. Z chřipkovníku si můžeme vyrobit preventivně i čaj, přičemž na jeden hrnek stačí jeden lístek. Jednoduše si z něj můžeme vyrobit i sirup, a to tak, že svaříme několik listů s citrusy a třtinovým cukrem. 

 

Které doplňky vybrat do dřezu?

 

Angínovník 

Další skvělou a léčivou pokojovkou je angínovník, který pochází z Asie. Nádherný je díky květům, které připomínají květy lilie a léčivé účinky mají listy, a to až po odkvětu rostliny. Pokud nás trápí angína, bolest či dráždění v krku, suchý kašel nebo hlasivky, je ideální začít se žvýkáním listů angínovníku, které se však nesmí polykat. Odborníci ale nedoporučují žvýkat více než 6 lístků denně cca 30 vteřin. Žvýkání by se měli vyhnout kuřáci a těhotné ženy. Z oddenků angínovníku je možné si také udělat lahodný čaj. Pokud se rozhodnete pro jeho pěstování, ocení velmi světlé místo a přiměřenou zálivku. 

Angínovník svými květy připomíná lilie. Zdroj: Pixabay

Série českého koupelnového nábytku

Migrénovník

Další léčivkou je migrénovník, který pochází z Afriky. I on ocení slunné místo, avšak minimum zálivky. Místo přelévání tedy snese spíše absenci vody. Kromě toho, že se jedná o léčivou pokojovku, dokáže příjemně oživit interiér. Kvete totiž růžovými a fialovými lístky. Migrénovník pomáhá při bolestech hlavy, stačí jen mnout lístky a vdechovat jeho aroma. Natrhanými lístky si můžeme také potírat spánky a šíji. Množíme ho pomocí řízkování, dokud nezakoření ve vodě. Z migrénovníku můžeme vyrobit jednoduše i mast, to tak, že si natrháme několik lístků migrénovníku, které nakrájíme a vložíme do rozpuštěného kokosového oleje (cca 250 gramů) a 2 hodiny vaříme na mírném ohni. Poté směs necháme odstát asi jeden den, znovu rozehřejeme, přecedíme a necháme ztuhnout. S takto vyrobenou mastičkou si potíráme spánky či krk. 

 

Jak s perlátorem ušetřit za vodu?

 

Heřmánek pravý

Heřmánek najdeme na louce, ale lze ho bez problémů pěstovat i na zahradě. Má příjemné aroma i chuť a pomáhá při léčbě rýmy a dráždivého kašle. Heřmánek usušíme a poté ho inhalujeme nebo popíjíme jako čaj. 

Usušený heřmánek můžeme inhalovat nebo popíjet jako čaj. Zdroj: Pixabay

Šalvěj lékařská

Na chřipku skvěle funguje i šalvěj lékařská. Hodí se zejména při bolestech a škrábání v krku. Ze šalvěje si uděláme silný odvar a ten v průběhu dne pravidelně kloktáme. Připravit si můžeme i výborný šalvějový čaj, který lze osladit medem. Ten následně prohřeje a uvolňuje hleny. 

Zdroj info: Léčivé pokojové rostliny, Abeceda zahrady, Pokojové rostliny od A do Z

Šalvěj je ideální při bolestech v krku a suchém kašli. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login