Zahrada

Je čas na rychlení cibulovin

Od   | 

Jarní květy v době, kdy venku ještě vládne zima a mráz, potěší každého z nás a je docela snadné si takové malé jaro vytvořit i doma. Pro rychlení cibulovin se nejlépe hodí hyacinty a dále pak drobné cibuloviny jako modřence, šafrány, konvalinky a drobné tulipány. Chceme-li získat kvetoucí rostliny na vánoce, vysazujeme cibule koncem srpna nebo začátkem září, pro pozdější období postačí výsadba v říjnu a listopadu.

Tulipány

Tulipány sázíme od září do počátku listopadu.

Drobné cibuloviny (nízké tulipány a narcisy, šafrány, modřence) vysazujeme ve skupince, ale tak, aby se cibulky navzájem nedotýkaly. Při sázení do květináče nezapomeneme zasypat dno nádoby drenážní vrstvou z keramzitu, hrubého písku či drobných kamínků, abychom vytvořili dostatečný odtok vody, a zabránili tak znehodnocení cibulek. Cibulky sázíme blízko k sobě a lehce je zatlačíme do substrátu. Zasypeme zeminou a mírně zalijeme. U tulipánů může vrcholek cibule vyčnívat nad substrát, šafrány a narcisy musí být zeminou přikryté.

Narcisy vysazujeme ve skupinkách

Cibuloviny vytvářejí kořenový systém v chladu, proto zasazené cibule ponecháme alespoň dva měsíce na chladném a tmavém místě, okolo 4-10 °C. V garáži nádobu přikryjeme například krabicí, anebo nádobu zakopeme na zahradě a přikryjeme vrstvou zeminy či písku a na ni pak ještě navrstvíme slámu či listí. Na konci dvouměsíčního klidového období, když se objeví mezi mladými listy květ, navykáme rostlinu na světlo a vyšší teplotu (10-15 °C). Po třech až čtyřech týdnech se dočkáme prvních květů. Abychom prodloužili dobu kvetení cibulovin, umístíme je alespoň na noc na bezmrazé místo. Po odkvětu odstraníme květ, přihnojujeme, aby cibule zesílily, a až začnou listy žloutnout, omezíme zálivku i hnojení a na jaře zasadíme cibule do zahrady. Jednou rychlené cibuloviny již nejsou vhodné pro opětovné rychlení.

Při sázení zajistěte odvod vody z květináče, aby cibulky neměly možnost začít uhnívat

Hyacint

K rychlení je vhodná co největší kvalitní cibule či preparované cibule, které běžně zakoupíte v zahradnictvích či v prodejnách se semeny. Cibuli zasadíme buď do květináče se zahradní zeminou smíchanou s rašelinou a hrubším pískem tak, aby přibližně 1 cm cibule vyčníval nad zeminu, anebo do vody, kdy použijeme skleničku či vázičku se širším hrdlem, na které pomocí gumičky anebo provázku upevníme plastovou síťku od citrusových plodů či kuchyňské cibule. Střed cibule vmáčkneme do nádobky těsně nad hladinu vody, asi na šířku prstu. Vzduchová mezera podporuje zdravý růst kořenů a zabraňuje hnilobě cibule. Tato metoda je vhodná i pro rychlení hvězdníku (Amarylis). Pokud hyacint vysazujeme do malého květináče (o průměru 9-11 cm), tak obvykle po jedné cibuli.

Hyacint si můžete pořídit v nejrůznějších barvách. Působí pěkně, když si jich vysadíte hned několik do jednoho květináče. Samozřejmě v různých barvách.

Hyacint si můžete pořídit v nejrůznějších barvách. Působí pěkně, když si jich vysadíte hned několik do jednoho květináče. Samozřejmě v různých barvách.

Při sázení hyacintu by mělo vykukovat přibližně centimetr cibulky nad zeminu

Konvalinky

Puky konvalinek se vysazují po 8 až 12 kusech do květináče s drceným keramzitem a rašelinou (poměr 1:2). Květináč se vloží do krabice nebo truhlíku a přikryje se deseticentimetrovou vrstvou mechu. Umístíme do chladné a tmavé místnosti a zaléváme, hnojíme, až když začnou růst kořeny. Když jsou listy 10-12 cm vysoké, přeneseme rostliny do světlé místnosti s vyšší teplotou. Konvalinky kvetou přibližně 8-10 dní, rostliny v té době umístíme k oknu a do chladnější místnosti.

Konvalinky vysazujeme do květináče s drceným keramzitem a rašelinou


You must be logged in to post a comment Login