Inspirace
Ručník stále jako nový! 10 praktických tipů, jak na to
Jak docílit toho, aby ručníky neztrácely jemnost? Aby byly stále tak úžasně hebké a zároveň dokonale savé? Jakými ručníky vybavit panelákovou koupelnu? Když se rozhodneme investovat do nových ručníků a osušek, pak se vyplatí i správná péče.
1. Ručníky a osušky je před prvním použitím nezbytně nutné alespoň dvakrát důkladně vyprat v pračce na doporučenou teplotu a dlouhý prací program s příslušným pracím prostředkem. „Ručníky pereme odděleně, jelikož dochází k vymývání zbytkových barev a nečistot z výroby. Prvními praními přirozeně dochází k uvolnění jemných volných vláken a ke zpevnění smyček v tkanině, což zajistí lepší vzhled a delší životnost výrobku,“ vysvětluje Martina Matějovská, ředitelka společnosti Matějovský, tradičního českého výrobce ložního povlečení a bytového textilu.
Náš tip: I když je froté kvalitní, tvoří se na něm zpočátku drobné žmolky, které však po několikátém praní vymizí.
2. Ručníky perte v pračce na dlouhý program, vždy se řiďte konkrétní doporučenou teplotou uvedenou na nášivce. Obecně je doporučeno 40 – 60 °C.
3. Dodržujte zásady správného dávkování příslušného pracího prostředku. „Přílišné množství se ve vláknech usazuje a barvy blednou, nedostatek vede k nízkému odkalování vody a následnému tvrdnutí tkaniny,“ dodává Matějovská. Bílé ručníky perte v prostředku na bílé prádlo. Na barevné a tmavé ručníky volte prací prostředek na barevné prádlo, bez optických zesvětlovačů.
4. Ručníky nevyvářejte a nebělte.
5. Neperte ručníky s oděvy, které mají háčky nebo zipy, předejdete tak vytažení vlákna. Nežádoucí tvorbě žmolků předejdeme správným plněním pračky. Textil se při praní nesmí příliš třít o buben, k čemuž dochází, pokud je pračka přeplněná nebo naopak naplněná nedostatečně.
Náš tip: Dojde-li k uvolnění smyčky froté, dále ji nevytahujte. Přesahující část opatrně odstřihněte nůžkami. Kvalitní ručník je tkaný tak, že se mu po odstřižení vytaženého vlákna nic nestane.
6. Při praní ručníků nepoužívejte aviváž. Aviváž vlákna slepí k sobě a ručníky tak ztrácí měkkost a zejména přirozenou schopnost absorpce. „Může také zapříčinit tvorbu žmolků. U bílých a světlých ručníků může barevná aviváž způsobit i jejich zešednutí či zaprání,“ připomíná Martina Matějovská.
7. Ručníky nikdy nežehlete ani nemandlujte, smyčky by se zploštěly, polámaly a ztratily savost.
8. Sušení v sušičce nedoporučujeme, pokud se pro sušičku i přesto rozhodnete, zvolte šetrné delší sušení na nízkou teplotu. Jemným vláknům škodí také sušení na přímém slunci či horkém radiátoru.
Náš tip: Ideální je sušit ručníky na velmi vzdušném místě, kde se vlákna krásně načechrají.
9. Do hůře větratelných koupelen jsou ideální modalové nebo tencelové ručníky. Kombinace bavlny a modalu, který se vyrábí z bukového dřeva, splňuje ty nejvyšší nároky na hebkost a savost. „Modalové ručníky a osušky jsou velmi příjemné a přirozeně lesklé, výborně sají a následně rychle schnou, což je nespornou výhodou pro menší koupelny bez možnosti přirozeného větrání,“ popisuje Martina Matějovská. „Jsou hebké a nadýchané, přirozený lesk modalového vlákna dodává povrchu neobyčejné kouzlo,“ dodává.
Náš tip: Bambusové ručníky mají díky dutému tvaru vláken extrémně vysokou savost a také rychleji schnou. Bambus má přirozenou antibiotickou funkci, nemnoží se v něm bakterie a plísně a nedochází proto ke vzniku nepříjemných pachů. Hodí se proto zejména do koupelen bez přirozeného větrání.
10) Hledáte luxusní ručník, vydrží roky? 100% egyptská bavlna představuje absolutní špičku mezi ručníky. „Je považována za nejkvalitnější bavlnu na světě, díky svým přirozeně dlouhým jemným vláknům se vyznačuje extrémní savostí, úžasnou hebkostí a zejména velmi dlouhou životností,“ přibližuje Matějovská. Ručníky z egyptské bavlny jsou tkány ve vysoké gramáži, která zaručuje pevnou a hustou strukturu látky, a tedy vysoký uživatelský komfort.
Mohlo by vás zajímat: Nejluxusnější spánek, jaký jste kdy zažili
Jaké ručníky máte nejraději vy?
Fotogalerie:
Ručníky můžete koupit ZDE
You must be logged in to post a comment Login