Zahrada

Rozveselte okna jarními truhlíky

Od   | 

Za okny je počasí jako na houpačce, a proto je na výsadbu klasických truhlíků, které nám budou zdobit okna až do podzimu, ještě trochu brzy. Teploty se ustálí většinou v polovině května. Pokud se i tak nemůžeme barevných květin za okny dočkat, můžeme zvolit odolné jarní květiny, které ustojí i ranní mrazíky.

S truhlíky nemusíte čekat až na teplé počasí! Zdroj: Pinterest

Cibuloviny kombinujte s trvalkami 

Okna můžete vyzdobit kouzelnými cibulovinami, které k jaru zkrátka patří. Vybírat lze z tulipánů, hyacintů, narcisů, šafránů či modřence. Květináče můžeme mít připravené již od podzimních cibulek a pyšnit se vlastními vypěstovanými květinami. Pokud si však na cibuloviny vzpomenete až na jaře, nic se neděje. Bohatě si vystačíte s předpěstovanými rostlinami, které lze zakoupit v každém květinářství. A aby květináče nepůsobily jednoduše, skvěle se kombinují s trvalkami či jinými odolnějšími druhy květin. Chybu neuděláte, pokud sáhnete například pod sedmikráskách, pomněnkách či maceškách. Na závěr květináč můžeme podtrhnout dozdobením pomocí větviček kroucené vrby.

Kombinace cibulovin s trvalkami je skvělou volbou. Zdroj: Pinterest

Paleta jarních barev

Na jaře hraje velkou roli veselost a pestrost všech barev kolem nás. Proto by ani okna neměly zůstávat pozadu a měly by hrát všemi odstíny pastelových barev, které k jaru zkrátka patří. Záleží jen na každém pěstiteli, kolika barvami truhlík vyzdobí. 

  • Žlutou barvu na jaře zastupují narcisy, primule, šafrány a tulipány.
  • Červenou do truhlíků vneste v podobě tulipánů, primulí či sedmikrásek.
  • Růžová barva je pro jaro ideální a zastupují ji hyacinty a sedmikrásky.
  • Bílá samozřejmě nesmí chybět v podobě hyacintů, modřence a sedmikrásek.
  • Fialovou zakomponujte pomocí šafránů.
  • Pastelově modrou barvu zastupují modřence a pomněnky.
  • A pokud chcete jeden druh v několika barvách, pak volte do truhlíků macešky.

Jaro je přeci o barvách! Zdroj: Pineterest

Hloubka výsadby i kvalitní půda hrají velkou roli

Druhy rostlin jako jsou šafrány či modřence se těší květu již časně na jaře. Při jejich výsadbě dbejte na přesnou hloubku, který by měla být zhruba 5 cm. Cibuloviny v podobě tulipánů či hyacintů, začínají nasazovat na květ již koncem března a měly by být zasazeny tak hluboko, aby je případný jarní větřík nemohl ze země vyvrátit. Toto pravidlo platí zejména pro hyacinty, díky jejich mohutným a těžkým květům, které se mohou lehce vyvrátit. A protože jsou cibuloviny mnohem vyšší než ostatní rostliny, se kterými se dají kombinovat, je ideální květiny, jako jsou macešky či pomněnky vysadit dopředu a cibuloviny v podobě tulipánů, narcisů nebo hyacintů vysadit dozadu. Navíc pamatujte na to, že květiny se do šířky nebudou rozrůstat, proto jim při vysazování nenechávejte moc velké mezery mezi sebou. 

Důležitý je i správný výběr zeminy, která je bohatá na humus. Zejména cibuloviny potřebují výživnou a dobře odvodněnou zeminu. Do truhlíků je proto vhodné dát na dno drenážní vrstvu kamínků. Po vysazení rostlin je vhodné navrch zeminy položit ještě kusy mechu, který drží půdu stále mírně vlhkou. Proto ji skvěle ochrání nejen před nechtěným vysycháním, ale také před ostrými jarními paprsky. 

Dozadu vysaďte vyšší cibuloviny. Zdroj: Pinterest

Hodí se i vřes a zeleň

Kromě cibulovin a ostatních trvalek truhlíky skvěle rozzáří například vřesovce. K dostání jsou v zahradnických centrech i v hobby marketech již od podzimu a snesou i silnější mrazíky. Truhlíky rozzáří růžovými, fialovými či bílými barvami. Důležité je ovšem pamatovat na zálivku, která udrží půdu stále vlhkou. Truhlíky lze proložit i pomocí zeleně, která nikdy nezklame. Může to být například břečťan nebo zimostráz. Do truhlíků se hodí, protože se označují za skutečné stálice. 

Květináč lze nakombinovat i pomocí vřesů. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login