Inspirace
Rostliny podle feng shui: Rostliny pro dobrou energii
Obohaťte domov rostlinami podle feng shui. Přinesou pozitivní náladu a živou energii, která podpoří zdraví, bohatství a pohodu. Navíc jsou to krásné doplňky, které rozzáří každou domácnost.
V posledních několika málo letech se pokojové rostliny v mnohem větší míře dostaly do našich domovů. Tím, jak lidé trávili hodně času doma, potřebovali vnímat přírodu alespoň takto. Květiny v interiéru mají mnoho výhod, v neposlední řadě to, že zlepšují celý vzhled prostoru a umí ho zjemnit. Když ještě vyberete rostliny feng shui do konkrétních prostor v bytě, můžete zlepšit tok pozitivní energie ve svém životě. Živé rostliny představují prvek dřeva, o kterém se říká, že kultivuje lidskou odolnost, pružnost, hojení a růst. Nejenže můžete tyto vlastnosti přenést do svého života, ale s určitými rostlinami i do svého vnitřního prostoru.
Jak správně osvětlit obývací pokoj?
Nejlepší rostliny podle feng shui
Rostliny feng shui lze začlenit do jakékoliv místnosti v domě, ale přeci jen některé druhy se hodí do různých míst lépe než jiné. Obecně platí, že byste v nich měli hledat měkké, zaoblené a hlavně srdčité listy, které přinesou do života více lehkosti a plynutí. Například do ložnice se nehodí kaktusy, protože by vám tam přinesly ostrou a pichlavou energii. Ostré hroty také odčerpávají osobní energii. Naopak přirozeně vzduch čisticí pokojové rostliny jsou ideální a přidání zelené barvy do místnosti je také krok k pozitivní energii.
1. Vodní kaštan (Pachira Aquatica)
Poutavá rostlina s exotickým vzhledem, které se také někdy říká penízkový strom, prý přináší bohatství a štěstí. Ovšem finanční hojnost se nemusí vždy týkat jen peněz. Každý se může cítit bohatý z jiných důvodů. Rostliny nerostou příliš rychle. Jejich kultivace vyžaduje čas, což je dobré pro trénink trpělivosti. Má charakteristické rysy, včetně půvabně spleteného kmene. Penízkový strom absorbuje toxiny ze vzduchu. Aby byl stále krásný, dobře se o něj starejte. Potřebuje pravidelnou zálivku a neustále vlhký substrát. Zalévejte dešťovou nebo odstátou vodou. Jakmile má málo vláhy, svěsí listy. Chybu neuděláte ani kropením. Během zimy zálivku trochu omezte. Rostlince se dobře daří v jasném nepřímém světle. Aby byla rovnoměrná, je vhodné ji pravidelně otáčet, aby každá strana měla stejné množství světla. Nemá ráda mráz, proto ji nevystavujte teplotám nižším než 18 °C v létě a v zimě 12°C.
2. Tlustice vejčitá (Crassula ovata)
Tlustice má silný stonek, oválné a masité listy v sytě zelené barvě. Ty fungují jako zásobárna vody ve chvíli, kdy je rostlina vystavena většímu suchu. Jako pokojovka příliš nekvete. Lze ji v létě umístit na balkón nebo do zahrady, v zimě preferuje chladnější a světlejší místnost. Když jí dáte do stínu, přestane vám růst, listy žloutnou a postupně může zahynout. Velmi opatrně ji zalévejte a vždy až ve chvíli, kdy je zemina v květináči suchá. Tato rostlina, které se přezdívá také penízovka, přitahuje bohatství díky listům tvaru mincí a přináší štěstí. Z hlediska feng shui je vhodná pro kancelář, ale samozřejmě ji můžete využít v jakémkoli prostoru.
3. Pothos (Šplhavnice)
Jedna z nejoblíbenějších rostlin v domácnostech, která je vhodná i pro začátečníky. Snese takřka všechno a když se jí daří dobře, umí vytvořit krásné listové scenérie. Dokáže prokořenit rychle a bez práce i ve sklenici s vodou. Pochází ze Šalamounových ostrovů, a proto je tak odolná. Snáší světlo i stín. Je důležité květináč dobře zatížit, protože listy mohou být natolik těžké, že se často celá rostlina převrhne. Nemá ráda přímé slunce, ale miluje teplo a při dobré zálivce snese i letní vedra poměrně bez problémů. Hodí se dobře do koupelny, protože mu vyhovuje vlhčí prostředí. Zálivka by měla být hojná, ale není dobře rostlinu přelívat, aby neuhnívaly kořeny. Z hlediska feng shui vytváří pocit hojnosti a štědrosti, protože je tak snadné je rozmnožovat. Existuje mnoho odrůd, ze kterých si můžete vybírat.
4. Sansevieria (Tchynin jazyk)
Rostlina, která má tvar listu připomínající meč. Dobře se hodí do chodby nebo do vchodu, protože nabízí pocit ochrany. Rostliny můžete umístit na obě strany dveří a vytvořit bránu, která zvýší pozitivní tok čchi do vašeho domova. Tyto rostliny nejsou náročné na pěstování. Mají rády dostatek světla, ale snesou i stín, i když neporostou tak dobře. V noci produkují kyslík, čímž pomáhají čistit vaše vnitřní prostředí. Jsou tedy dobrou volbou také pro ložnici. Podle feng shui vás chrání před negativy, která by mohla procházet dveřmi ložnice. Když jí budete mít, dodá vám potřebný klid. Doporučuje se umístit ji vlevo od rámu postele nebo do čela. Nesnese přemokření, proto v době vegetace zalévejte mírně a v zimě zálivku omezte na minimum. Každých 14 dnů je vhodné hnojit vhodným hnojivem. Při zalévání nechte vodu protékat půdou. Tak bude dostatečně nasycená a přebytek vyteče drenážními otvory ven.
5. Filodendron
Další z řady nenáročných pokojovek, která pochází z tropických pralesů Ameriky. Čistí vzduch a má zábavné listy připomínající srdíčka. Skvěle se hodí na polici, protože se může vkusně vinou dolů. Rostlina je to velmi shovívavá a dokáže tolerovat nejeden prohřešek pěstitele, včetně nedostatku světla. Aby se filodendronu ovšem dařilo, světlo potřebuje a pravidelnou zálivku k tomu.
6. Fíkovník pryžodárný (Gumovník)
Tento fíkovník je v našich končinách asi nejrozšířenějším druhem fíkusu. Popularitu si získal už za časů našich prababiček a ta mu zůstala dodnes. Jde o rostlinu, které postupně dřevnatí kmen, který je obrůstán zelenými kožovitými listy. Potřebuje celkem dost vody a je na zálivku hodně citlivý. Stejně tak nemá rád změny prostředí. Dbejte na to, aby mu nikdy zcela nevyschla půda, ale zároveň ho nepřemokřujte. Pravidelné rosení listů fíkovníku udělá také dobře. V létě má rád teplotu mezi 20 až 28 °C, v zimě mu stačí kolem 15 °C. O širokých listech gumovníku se říká, že napomáhají proudění pozitivní energie v interiérech, pomáhají odstranit negativní čchi, podporují zdraví a prosperitu. Dobře odstraňuje ze vzduchu toxiny a pomůže vám k větší svěžesti. Ideální umístění pro optimalizaci feng shui je slunné místo na východě nebo jihovýchodě vašeho domova. Tak vnese do prostoru klid a pozitivního ducha.
7. Svícník (Ceropegia woodii)
Krásná a nenáročná teplomilná rostlina, která patří k těm nejoblíbenějším. Hodí se skvěle do závěsných nádob, aby mohly vyniknout převislé šlahouny se srdčitými listy. Trvá několik let, než získá dostatečný objem, protože roste pomalu a řídce. Svícník má rád stinný kout, ale nevadí mu ani slunné stanoviště. Snáší dobře suchý vzduch. V létě, když rostlina kvete, hojně zalévejte, ale vždy až tehdy, když substrát trochu vyschne. Předností rostliny je odolnost proti škůdcům a chorobám.
8. Aloe vera
Pokojová rostlina oblíbená pro své nesporné zdravotní účinky. Silné a masité stonky obsahují průsvitný gel. Ten dobře účinkuje právě na hojení a zklidnění. V létě vyžaduje rostlina zalévání jen každé 1 až 3 týdny. Je výhodná hlavně pro ty, kdo často zapomínají na zálivku. Síla rostliny tkví v gelu, který se nachází v listech. Má skvělé dezinfekční účinky, podporuje tvorbu nových kožních buněk. Hodí se na léčbu oparů, ekzému, štípnutí hmyzem, popáleniny a odřeniny. Dužinu můžete užívat jako prevenci proti bakteriálním a virovým nemocem. Také se o aloe vera říká, že odhání smůlu a špatnou energii, pomáhá přestavět váš prostor a vytvořit přívětivou a pozitivní auru.
Kde by měly mít rostliny feng shui své místo?
Rostliny se hodí do každé místnosti, ale rozhodně nesmí chybět v obývacím pokoji. Ideálně je dejte do rohu místnosti. Učení feng shui hovoří o zdravé rovnováze dřeva, ohně, země, kovu a vody. Domov je rozdělen do devíti různých oblastí energie, z nichž každá má vlastní téma a rozložení pěti zmíněných prvků. Více dřevěného prvku potřebuje východní, jihovýchodní a jižní část domu. Někteří odborníci se přiklání k tomu, aby v každém prostoru byly rostliny s různými tvary listů, protože těchto pět prvků dělají i barvy, tvary apod. Nemusí to být doslovné. Někdy se můžete setkat i s radami, že se rostliny do ložnice nehodí, protože jsou příliš aktivní. V tomto ohledu je vhodné se řídit svými zkušenostmi a pocity.
Pro feng shui je vhodných mnoho rostlin. Štěstí přináší, nebo se to o nich alespoň říká, například gumovník, vodní kaštan, tchynin jazyk. Při výběru rostliny ale nemůžete hledět jen na jeden faktor, ale řešit i to, jaké máte doma světlo, teplotu apod. Různé druhy rostlin také přináší různé druhy energie. Nikdy byste neměli pokojovou rostlinu dávat na místo, kde se jí bude špatně dařit. Protože nemocná rostlina zesiluje energii nemocí, potíží a rozkladu ve vašem domově.
Zdroj: Kapitoly o bydlení, Domov podle feng shui, Slovník domácích rostlin, Abeceda rostlin
Kam pro stylové záclony, závěsy a další textilní dekorace?
You must be logged in to post a comment Login