Kuchyně
Romantická, vzdušná a elegantní. Zamilujte si bílou kuchyni ve stylu Provence
Toužíte po útulné a přívětivé atmosféře v kuchyni? Provence styl se přesně takovými přízvisky vyznačuje. V takto zařízené kuchyni se vám bude úžasně vařit a trávit čas. Jak si kousek francouzského venkova sem vnést?
Styl, který je pojmenovaný po jižní části Francie pyšnící se bohatou historií, nádhernou přírodou, známým Azurovým pobřežím i lány levandulových polí. Původně vznikl z francouzského palácového stylu, ale chudí obyvatelé venkova si jej dokázali přizpůsobit svým možnostem a potřebám.
Jednoduchost a elegance
Provensálský styl se těší čím dál větší oblibě. Možná proto, že v dnešní přetechnizované době se lidé rádi vrátí kousek do historie. Touží po jednoduchosti a eleganci s nádechem nostalgie, po světlých a teplých barvách. Pro Provence je typická bílá, smetanová, vanilková, ale použít můžete také modrošedou či světle zelenou. Na prvním místě je ale vždy krásná bílá a čistá barva. Hojně se využívají přírodní materiály (dřevo, kámen, terakota a přírodní tkaniny).
Omšelá kuchyň v bílé je to pravé Provence
Provence kuchyň je velmi podobná rustikální venkovské kuchyni. Naprostým základem jsou přírodní materiály, nejlépe dřevo opatřené omšelou patinou. Hodí se kámen, cihly, keramika a různé textilie. Dřevo volte masivní a použijte bílou barvu. Dvířka by měla být s rámečkem nebo jiným ozdobným prvkem. Na zásuvky vyberte stylové úchytky z keramiky nebo z kovu opatřeném patinou. Pracovní deska může být zhotovená z kamene, ale klidně i z tvrdého dubového dřeva s několika nátěry matného laku.
Výborně vypadá dvojdílný keramický dřez. Nerezový se do Provence stylu hodí méně. Myslete i na vodovodní baterii. Hodí se hlavně mosazné. Klasické skříňky doplňte ještě otevřenými policemi, ve kterých vystavíte skleněné kořenky, keramické nádobí, porcelánové, žebrované zásobníky na talíře apod. Ve větších kuchyních se nemusíte bát ani ostrůvku, nad který zavěsíte rustikální odsavač a rošt na nářadí. Zdi mohou být klidně neomítnuté nebo cihlové či kamenné. Sporák se hodí široký, aby připomínal krb typický pro původní Provence kuchyně.
Provence je styl, který se hodí především do domů na venkově nebo starších chaloupek. Vzdávat se myšlenky francouzského venkova ale nemusíte ani v bytě. Jen je potřeba zůstat trochu při zemi, nepřehnat to s doplňky a ubrat na nábytku – hlavně masivního a šetřete i s kamennými prvky. Vybírejte raději odlehčené kousky.
Kvalitní nábytek
Z nábytku rozhodně nesmí chybět kvalitní dřevěný stůl s ubrusem nebo prostíráním (ideálně lněný). Typickým zástupcem provensálského stylu jsou dřevěné židle s vyplétanými sedáky a vysokými opěradly tzv. žebříkové. Sezení můžete doplnit ještě o klasickou dřevěnou lavici. Pokud máte dostatek prostoru, pořiďte si staré dřevěné příborníky a komody. Do nich naskládejte čistě bílý porcelán, smaltované nádoby, doplňky z tepaného železa, džbány z glazované keramiky, proutěné košíky, krájecí prkénka nebo bedýnky od vína.
Doplňky a ozdoby
V Provence kuchyni nesmí chybět nejrůznější doplňky, zejména s motivy levandulí, hortenzií, slunečnic a lučního kvítí. Důležité jsou textilie z přírodních materiálů, jako je pomačkaný len a bavlna. Ušijte si nebo kupte závěsy, na židle a lavice dejte podsedáky, na stůl hezký ubrus a vylaďte i utěrky. To vše dotvoří vaši stylovou kuchyň a dodá jí náležitý venkovský vzhled.
Nezapomeňte na živé květiny
Nejen doplňky s dekorem květin nesmí chybět. Nezapomeňte i na ty živé. Ozdobu udělají řezané ve váze i v květináči. Spjatost s přírodou by měla být znát na první pohled, protože přesně takový je francouzský venkov a jeho Provence styl.
You must be logged in to post a comment Login