Zahrada
V říjnu se na zahradě zahřejete aneb co na ní udělat, aby na jaře byla znovu krásná
V říjnu si na zahradě „máknete“. Nu což, alespoň se zahřejete a podpoříte před blížící se „línou“ zimou trochu svou kondičku.
Trávník
Práce týkající se trávníku jsou v říjnu zásadní pro to, aby naše zelená chlouba dobře přečkala zimu a na jaře se zazelenala v nejlepší kondici. Pokud jste ještě nedosívali poškozená místa, udělejte to nyní. Pravidelně shrabujte listí, aby na vlhkých místech trávy nevznikla houbová infekce. Je také nejvyšší čas vertikulovat a hnojit vhodným podzimním hnojivem, pokud jste tak zatím neučinili.
Stromy a keře
Vaši péči budou potřebovat okrasné keře i některé stromy. Kolem rhododendronů nastelte listovku, kompost, rašelinu atd. Je také čas postříkat jehličnany podzimním ochranným postřikem, zejména, pokud jste v minulých letech měli špatné zkušenosti s podzimními a brzkými jarními chorobami. Je také čas vzít do ruky pilku. Proveďte podzimní řez peckovin. Jádroviny si nechte spíše na jaro, i když řez v menší míře zvládnou také, pokud je nutný (např. poškozená větev). Se sázením stromů čekejte na druhou polovinu října. Jámy mějte připraveny. Peckoviny stříkejte proti bakteriální rakovině.
Okrasná zahrada
O starost se hlásí růže i okrasné záhony. Postříkejte růže naposledy proti mšicím a rzi. Na konci října můžete vysazovat na připravená místa růže nové. Ukliďte květinové záhony, odstraňte odkvetlé květy a nastelte okolo rostlin kompost. Hlídejte předpověď počasí a před prvními mrazy nezapomeňte záhon přikrýt. Před prvními mrazy také opatřete rostliny v nádobách, které necháváte venku. Bude dobře je přisunout co nejblíže k teplé zdi domu, obalit např. polystyrenem a volnou půdu zakrýt např. mulčovací kůrou. Pokud je vhodné počasí, můžete přesazovat, vysazovat a dělit odolnější trvalky. Spíše v první polovině měsíce, aby do zimy zakořenily. Nově vysazené rostliny zakryjte např. chvojím či netkanou textilií. Vysazujte hyacinty a tulipány, pohlídejte si, abyste sázeli cibulky do patřičné hloubky.
Skalce udělá před zimou dobře pořádné vypletí a také přípravek proti slimákům, kterým ještě teplé, ale už dost vlhké počasí mimořádně svědčí. Dejte pozor, abyste vybrali některý šetrný, který neublíží domácím ani divokým zvířatům a není nebezpečný ani pro děti. Vysazujte zakrslé nebo drobné keře určené na záhony a skalky.
Užitková zahrada
Zryjte prázdné záhony, vmíchejte kompost a hnůj (může být granulovaný). Nechte ale neuhrabáno, aby se dobře vsakovaly zimní srážky. Zklividujte poslední zeleninu v nádobách a hlínou obohaťte kompost a promíchejte. Pokud budete v zimě i nadále kompost zásobovat, budete mít na jaře připravenu opět kvalitní půdu do nádob. Ani na výsadbu ještě není pozdě, můžete dál vysévat salát ve skleníku či pod ochrannými kryty. Vysaďte odnože jahodníku. Můžete také již na příští rok vysít mrkev. Uspíšíte sklizeň. A co plody vaší zahrady? Sklidťe zbylé dýně a uskladněte je. Vyryjte a uskladněte červenou řepu.Kadeřávek sklízíme až s prvními mrazíky, je nejlepší. Vlašské ořechy sklízíme, až samy padají. Jen tak jsou zralé. Pozor na plísně, skladujeme v suchu.
Fotogalerie:
Nezapomeňte správně osvětlit zahradu
You must be logged in to post a comment Login