Zahrada

Renesance rostliny našich babiček: Topolovka zažívá comeback

Od   | 

„Slézová růže“ neboli topolovka růžová (Alcea rosea) je velmi krásná, výrazná, díky její výšce až tři metry jí opravdu nepřehlédnete, bohatě a dlouho kvete, není náročná, milují jí včely a ještě navíc je léčivá. Topolovku růžovou milovaly naše babičky a nyní se – oprávněně – vrací na výsluní.

Květy ovšem mohou být až téměř černé. Zdroj: Pixabay

Jednou z hlavních výhod topolovky, příbuzné léčivého slézu, je, že její květy se postupně otevírají celé léto od brzkého července až do mnohdy i závěru října. Další výhodou je, že ji můžete mít v jakémkoliv barevném kultivaru, který si zamanete, existuje jich nespočet včetně plnokvětých variant. Od bílé, přes růžovou, fialovou, cihlově červenou či takřka černou, každý si musí vybrat.

Jaké stanoviště pro ní bude to úplně nejlepší? V prvé řadě slunné a teplé, takové, na kterém nebude foukat. Od větru ji určitě odstiňte, odmění se vám mnohem bohatším kvetením a lepší kondicí. Silný vítr by mohl vysoké stvoly i polámat. Pokud vám stvol vyrostl opravdu vysoko, raději jen i na dobrém stanovišti přichyťte k opoře.  Topolovce se tedy nejlépe bude dařit u zdi domu, garáže, u plotu. Půda nesmí být těžká, přemáčená a měla by být bohatá na živiny. Protože je rostlina vysoká, bujná a květy veliké, hnojte ji v sezoně kompostem nebo jiným organickým hnojivem. Topolovka potřebuje dost prostoru, její listy zaberou až půl roku.

Plnokvěté kultivary, zvláště v bílé, vypadají velmi něžně. Zdroj: Pixabay

Nejjednodušší je vysít ji v květnu přímo do záhonu. Ten rok ještě nepokvete, bude mít jen růžici listů, ale ujme se, zesílí a v příštím roce se vám předvede v plné kráse. Další rok často hyne, ale pokud má opravdu dobré stanoviště, stává se, že prosperuje ještě několik let poté a hlavně se sama množí samovýsevem, takže pokud nebazírujete na přesném umístění rostliny, o atraktivní záhon máte do budoucna postaráno. Krásně vypadá, když se smísí do jedné skupiny topolovky dvou barev, například růžová s bílou nebo bílá s červenou.

Obvyklá výška květiny je 1–2 m, ale nejsou výjimkou ani třímetrové „kusy“. Zdroj: Pixabay.com

Pokud se vám „slézová růže“ na zahradě rozroste, možná uvítáte i tipy, jak využít její léčivé účinky. Sbírají se květy, rozvité nebo před rozvitím, ale ne jakkoliv uvadlé. Suší se ve stínu a připravuje se z nich výluh nebo čaj; tlumí kašel, včetně toho astmatického, zmírní bolesti v krku,  má mírně projímavý účinek, takže je vhodnou volbou, pokud člověka právě trápí zácpa. Velmi dobře také pomáhá při vředech nebo aftech v ústech. Nepatří k silným bylinkám s vedlejšími účinky, takže ji občas, například na zmíněný kašel, mohou popíjet ve formě čaje i děti.

Když necháte rostlinu vysemenit, zajistíte další generace rostlin poblíž té mateřské. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Jak vybrat světla do zahrady?


You must be logged in to post a comment Login