Technika v domácnosti

Rekuperace vzduchu: Co je to, jak funguje a vyplatí se vám?

Od   | 

Tepelnou pohodu, ale i zdravé klima chce mít doma každý. Pokud patříte k těm, kteří přemýšlejí, jak toho dosáhnout, máme pro vás dobrou zprávu. Dosáhnete toho pořízením rekuperační jednotky. Co to rekuperace vzduchu je, jak funguje a opravdu se vám vyplatí?

Rekuperace neboli řízené větrání se zpětným získáváním tepla patří k často skloňovaným pojmům zejména u novostaveb. Jedná se o ideální řešení pro všechny, kteří ocení čerstvý vzduch v průběhu celého dne, ale i úsporu při vytápění.

Tepelná pohoda je důležitá. Zdroj: pexels.com

Co je rekuperace vzduchu?

Rekuperace vzduchu je řízení větrání spolu se zpětným získáváním tepla. Nejčastěji se používá v pasivních domech a v nízkoenergetických domech. Věděli jste ale, že ji můžete využít také v rekonstruované starší stavbě? Rekuperace je dostupná v několika typech – ty se dělí podle různých parametrů.

Jak funguje rekuperace vzduchu?

Rekuperace vzduchu se postará o výměnu vnitřního vzduchu, který je znečištěný za čerstvý vzduch zvenčí. Ten se ohřívá a očišťuje od prachu, pylu, smogu a dalších nečistot. Vše funguje díky rekuperační jednotce s výměníkem, z něj jsou vedeny vzduchotechnické rozvody do všech místností, v nichž chcete větrat. K odvodu vnitřního vzduchu ven slouží jiné rozvody než k přívodu čerstvého vzduchu dovnitř. Díky tomu se vzduch nemíchá a nekontaminuje. Kolik vzduchu se odvede, tolik se přivede. Říká se tomu rovnotlak.

Největší výhoda? Zpětné využití tepla

Rekuperace kromě vzduchu sbírá také teplo, které se v domě vytvoří. Ve výměníku se ohřívá čerstvý vzduch přicházející zvenku. Nejvhodnější je využít vzduch z míst, kde je nejtepleji. Což je nejčastěji kuchyně při vaření. Pokud jednotku umístíte nad linku, posbírá teplo spolu s výpary a ty zužitkuje. Ušetříte tak 30 až 40 procent nákladů za topení.

Rekuperaci lze využít také v rekonstruovaném starším domě. Zdroj: pexels.com

Pokud chcete využít také vlhkost, bude se vám hodit entalpický výměník, který vlhkost z domu nevyvede jako klasický výměník, ale také ji využije.

Komu se rekuperace vyplatí?

Cena rekuperace se odvíjí od několika faktorů. Jednu z největších rolí hraje velikost vašeho domu – to bude jedna z prvních věcí, která bude zajímat firmy, které odlovíte kvůli realizaci. Zeptají se vás, kolik místností v domě bude, kolik vás v něm bude žít. Investice se pak pohybuje mezi 100 000 až 250 000 korunami.

Když už se pro rekuperaci rozhodnete, nešetřete na ní, jinak by nemusela fungovat tak, jak by měla. Věděli jste, že kvalitní rekuperace vám ušetří až 40 procent nákladů za vytápění? Pokud si nejste jisti, zda zvládnete pořízení rekuperaci financovat celé, můžete si zažádat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.

Který radiátor do koupelny?

 

Jaké jsou výhody a nevýhody rekuperace vzduchu?

Výhody:

  • Čerstvý vzduch ve vašem domě bude nonstop.
  • Ušetříte 30 až 40 procent za vytápění.
  • Vzduch bude čistý, bez nečistot a alergenů.
  • Odvede vlhkost z vašeho domu.

V kombinaci s jednotkou využívá 100% čerstvý vzduch, bez recirkulace. Obsah CO2 tak zůstává nízký a vnitřní klima je zdravé a komfortní. Zdroj: Zehnder

Nevýhody:

  • Cena – pořizovací cena rekuperační jednotky není zanedbatelná.
  • Nevětráte okny – otevřít okna můžete, ale v takovém případě rekuperace ztrácí smysl.
  • Údržba – je to nutnost.

Rekuperace místo klimatizace

Rekuperační jednotka neumí vzduch pouze ohřívat, dokáže jej také ochladit. A to buď využitím vnitřní teploty, když ji udržujete na příjemných hodnotách. Případně pomocí speciálního výměníku, který bude vzduch dochlazovat. Rekuperace vzduch jen neochladí, ale přivede zejména ten čistý. Rekuperace vám domů bude přivádět nonstop přísun kvalitního čerstvého vzduchu.

Zdroj info: rekuperace.cz, zehnder.cz, Technika v domácnosti

Fotogalerie:

 

Designový radiátor do koupelny

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login