Návštěvy bytů

Na rekonstrukci muselo stačit něco málo přes 200 000 korun: I tak se podařilo bytu vtisknout osobitý styl

Od   | 

Vnitřní podoba bytu, do kterého dnes nahlédneme, vznikla s velmi omezeným rozpočtem, a to přibližně kolem 235 000 korun, které musely stačit na veškeré vybavení včetně spotřebičů, nábytku a dekorací. Interiér se nese v duchu severského minimalismu, kombinovaného s určitými prvky „hipster“ stylu a studentského bydlení – ovšem v tom nejlepším slova smyslu. 

Jídelní stůl vévodí společenskému prostoru. Zdroj: INT2 Architecture

Architekti se zaměřili na DIY nábytek a doplňky, nadčasová, vtipná a levná řešení, snadno dostupné dokončovací materiály i doplňky, jako jsou nástěnné malby, borové podlahové desky, bílé keramické dlaždice, březová překližka. Předměty jsou často víceúčelové, materiály vybírané tak, aby byly snadné na údržbu a přitom působily dobře.  Betonové podlahy na chodbě a na balkóně, stejně jako strop od developera, jsou ponechány nedokončené. Může a nemusí jít o finální stav. Každopádně pouhý syrový „beton“ dává bytu industriální šmrnc. Mnoho nábytku a doplňků vzniklo nebo bylo upraveno přímo na místě:  překližkové krabice podél oken, jídelní stůl a židle – nátěr do tónů interiéru, komody v obývacím pokoji a ložnici, noční lampy, věšák na oblečení, police v kuchyni a skříni, posuvné dveře, stínítka lampy, madla, stůl pod umyvadlo, držáky na papír a ručníky v koupelně.

Výrazná svítidla prostor oživí

V barvách lesa

Prostor bytu je rozdělen na obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, vstupní halu, ložnici, koupelnu a balkon. Vstupní hala s prostornou šatnou je od obývacího pokoje oddělena nárazníkovou přepážkou z pevných a odvětrávaných keramzitových bloků, které propouštějí přirozené světlo a tvoří jeden z hlavních prvků celého bytu. Podobně výrazná jsou křesla–lenošky, která doplňují atypické, ale pohodlné a prostorné posezení. Celková barevnost je laděna do přírodních odstínů s dominancí tmavě zelené, se kterou kontrastují měděné tóny na lustru a dalších doplňcích. Další hlavní barvou je šedá a tón světlého dřeva. Celkové ladění může nejvíce připomínat barevnost lesa. 

Mnoho nábytku a doplňků vzniklo podomácku. Zdroj: INT2 Architecture

Hravé doplňky 

Důležitou roli v interiéru mají hravé drobnosti a doplňky, které zaručeně vyčarují úsměv na rtech. Jde třeba o netypická madla na kuchyňských skříňkách, vzorované elektrické kabely, děrované bezúchytkové skříňky z překližky, které už jsme zmiňovali jako podomácku na míru vyrobené a které tak opravdu v žádném obchodě s nábytkem nekoupíte. V ložnici nás zaujme hned vícero prvků a kusů nábytku, například jednoduché noční stolky, kdy úložný prostor najdeme za jejich dvířky. Na stolcích pak mají své místo stejně nevšední lampičky. Za postelí je nedbale „nahozena“ výmalba ve stejné tmavě zelené, která je užita u vchodu a kuchyně. Vzhledem k požadavku na minimalismus a vzdušnost zde šatní skříň má podobu pouze tyče s ramínky. Celkově byt budí dojem sice levného, ale nikoliv laciného bydlení, které najde řadu příznivců mezi mladými, studenty, intelektuály či singles, pro které se klidně může stát i bydlením na delší dobu. Stydět se v tomto nápaditém bytě totiž opravdu není za co. 

Ložnici „zdobí“ naoko nedokončená výmalba. Zdroj: INT2 Architecture

 

Fotogalerie:

Nejčastější způsoby zavěšení záclon a závěsů

 

 


You must be logged in to post a comment Login