
Kuchyně
Recept na ticho: Odhlučněná kuchyň je základem spokojeného bydlení
Mnoho lidí dnes touží po prostorné a vzdušné kuchyni, která je spojena s obývacím pokojem, aby mohli být při vaření zároveň v kontaktu s rodinou či hosty. Takové otevřené dispozice však často doprovází i nepříjemný průvodní jev – hluk. Naštěstí existuje spousta nápadů, jak si doma vytvořit příjemné ticho.

Kuchyni můžeme zakomponovat do niky. Zdroj: Pexels
Je to kombinace správných spotřebičů, vhodných materiálů a chytrých doplňků, které společně dokážou doslova ztlumit celou kuchyň. A i když se může zdát, že je to investice a trochu práce navíc, odměnou vám bude klid, pohoda a možnost soustředit se na příjemnější věci, než je poslech hučících spotřebičů.
Digestoř, která vzduch v místnosti zároveň dezinfikuje
Proč se zabývat odhlučněním kuchyně
Mnoho lidí si dnes oblíbilo otevřené dispozice – kuchyně spojené s obývacím pokojem vypadají prostorně a světle, navíc se všichni setkáváme v centru dění. Jenže jakmile začnete vařit nebo pustíte myčku, zvuky vás často mohou rušit při sledování televize, telefonování nebo třeba při práci na notebooku. Dlouhodobý hluk navíc přispívá ke stresu, únavě a někdy zkrátka nedovolí vypnout a odpočinout si. Proto stojí za to zamyslet se, jak hlučnost v takovém prostoru alespoň částečně zkrotit. A rozhodně nemusíte hned stavět příčky. Existují totiž jednoduché cesty, díky nimž se hluk dá omezit na přijatelnou úroveň, a to i bez radikálních úprav.

Tiché spotřebiče jsou základem úspěchu. Zdroj: AEG
Výběr spotřebičů s tichým chodem
Základ tiché kuchyně spočívá v samotných kuchyňských pomocnících. Budete překvapeni, kolik rozdílů může být v hlučnosti jednotlivých modelů, a to i od stejné značky. Když si chcete opravdu vychutnat klid, vyplatí se orientovat podle hodnot v decibelech (dB) uvedených na energetických štítcích či v popisu výrobce.
Největší hluk se obvykle ozývá z digestoře. Když vaříte ve velkém, víří se pára a pachy, a vy samozřejmě chcete mít zapnuté odsávání. Jenže u starších či levnějších typů to často připomíná spíš zvuk stíhačky. Dobrou zprávou je, že některé moderní digestoře dokážou běžet relativně tiše, a to dokonce i v plném výkonu. Hledejte hodnotu okolo 50 dB nebo méně, a pokud je to možné, zvažte digestoře s více rychlostními stupni. Pak můžete v klidu zapnout nižší výkon, když jen lehce pobublává polévka, a vyšší stupeň použít, až když se na plotně opravdu něco děje.
Kdo by nechtěl myčku, která umí i sušit nádobí, a přitom o sobě téměř nedává vědět? Hlučnost pod 45 dB je dnes relativně dostupná, takže si zkuste projít parametry a zaměřte se na tichý program či funkce pro noční provoz. Lednice běží nonstop a někdy dokáže otravně vrčet nebo bzučet. O to víc to zaregistrujete v otevřeném obývacím prostoru, když večer konečně ztichne celý byt a vy chcete relaxovat. Při výběru proto koukejte na modely, které se chlubí nízkou hlučností (zhruba 35–38 dB). Některé vestavné chladničky jsou navíc lépe izolované, takže i to může pomoci.

O kvalitní spotřebiče je však také potřeba se starat. Zanesené filtry jsou častou příčinou nadměrného hluku. Zdroj: Franke
Materiály pro stěny, strop a podlahu
Samotné spotřebiče jsou sice zdrojem hluku, ale pak tu máme odrazy zvuku od stěn, stropu či podlahy. Tvrdé povrchy (třeba dlažba) rády posílají zvukové vlny dál. Z toho plyne, že pokud chcete kuchyň opravdu ztišit, měli byste popřemýšlet, jak část zvuků pohltit. Akustické panely můžete umístit na stěny nebo do podhledu, kde pomůžou rozbít odrazy zvuku. Skvělé je, že se neprodávají jen v podobě obyčejných šedivých desek, ale můžete narazit na rozmanité designové varianty, textilní provedení, dřevěné lamely a podobně. Často vypadají stylově, a ještě vám prokážou službu v podobě útulnějšího prostoru.
Trendy barevné baterie v kuchyni: Jaké jsou možnosti a kam pro ně?
Jestliže zrovna plánujete větší rekonstrukci, určitě zvažte protihlukovou izolaci do příček a stropu. Hodí se i sádrokartonové desky s vyšší hustotou, které jsou určené přímo k akustickým účelům. Stojí to nějaké peníze i práci navíc, ale výsledkem může být doslova zvuková bariéra, díky které se rachot z kuchyně nedostane dál, kam nechcete. V kuchyni často vládne tvrdá dlažba, protože je odolná a snadno se udržuje. Jenže co se týče hluku, je to nevýhoda. Každý pád příboru nebo rána hrncem se rozlehne po celé místnosti. Alternativou mohou být měkčí krytiny (vinyl, korek) nebo aspoň podložka s akustickými vlastnostmi pod laminát či dřevěné parkety. Efekt je obrovský a poznáte ho na první došlap.

Základem je promyšlený výběr co nejtišších spotřebičů, vhodných akustických materiálů a doplňků, které společně dokážou vytvořit podmínky pro opravdový domácí relax. Zdroj: Ateliér Orsei
Doplňky pro snížení hluku v otevřených kuchyních
Nemusíte ale hned radikálně měnit podlahu nebo obkládat stěny – existuje i pár relativně snadných tipů, které poslouží jako rychlá pomoc. Občas postačí jeden vhodně umístěný běhoun mezi kuchyňskou a obývací částí a rázem se prostor ztiší o dobrých pár decibelů. Koberce totiž fungují jako takový polštář pro zvukové vlny, takže se méně odrážejí. To je příjemné jak pro bosé nohy, tak pro uši.
Klasické závěsy, předělové závěsy nebo třeba velké polštáře na sedačce – to všechno pomáhá pohltit zvuk. V každé místnosti, kde chcete trochu přidusit ozvěnu, platí jednoduché pravidlo: přidejte textilie. A pokud máte velká okna, závěsy jsou skoro nutnost, zvlášť jestli je kuchyň a obývák opravdu propojený do jedné velké plochy. Jestli máte opravdu velký prostor, skvělou vychytávkou mohou být paravány či posuvné akustické panely, kterými zónu aspoň částečně oddělíte.

Komu se nechce hned investovat do kompletní rekonstrukce, může začít malými kroky: třeba položit koberce, pořídit závěsy nebo doplnit propojený obývací pokoj o textilie. Zdroj: Pexels
Zdroj info: Moderní kuchyně, Appliance House, Grand Designs Magazine
You must be logged in to post a comment Login