Rady a tipy
Ratanový nábytek je trendem posledních let. Je lepší přírodní, nebo umělý?
Chcete si pořídit na zahradu nový nábytek a zvažujete právě ratan? Jak jej vybrat a zorientovat se v nabízených možnostech? Je lepší pravý, nebo umělý? Obojí má své výhody a nevýhody. Vyberte si podle vlastních potřeb.
Ratanový nábytek, který je v posledních letech čím dál víc , se objevuje nejen na zahradách u rodinných domů, ale také v restauracích, na balkonech nebo v interiéru. Jako materiál se ovšem využíval už mnohem dřív. Staří Egypťané z něj vyráběli koše, koberce, deštníky i nábytek. V Evropě se objevil v 16. století. Díky své praktičnosti, sympatickému vzhledu a snadné údržbě je čím dál oblíbenější.
Přírodní ratan potřebuje pravidelnou údržbu
Hlavní předností přírodního ratanu je nízká hmotnost a jeho pružnost. Samotný materiál se získává z lián, které rostou v pralesích na jihovýchodě Asie (především Malajsie). Některé dosahují délky přes 200 metrů. Než se šlahouny spletou do výsledného výrobku, musí se napařit a impregnovat speciálními oleji. Tím se zvýší odolnost výrobků.
Protože se stále jedná o dřevo, není samozřejmě odolné vůči všemu a vyžaduje pravidelnou údržbu. Ošetřete jej jednou za čas lakem. Jakmile se začne olupovat, znovu přelakujte.
Někomu mohou vadit i přirozené změny dřeva, objevují se různé nepravidelnosti, prasklinky nebo trhlinky, které sice neovlivňují funkci nábytku, ale jeho vzhled mírně ano. Pravý ratan se tak skvěle hodí pro milovníky originálních kousků a rustikálního stylu.
Umělý ratan vyniká delší životností
Pokud toužíte po čistém a stálém designu a delší životnosti, volte raději umělý ratan. Je odolný proti vlivům prostředí – déšť, vítr, slunce. Dobře vypadá, je pohodlný a nenáročný na údržbu. Velkou předností je jeho takřka neomezená životnost a není nutné ho nějak výrazně připravovat na sezonu. Stačí jen otřít od prachu, popřípadě umýt. Vyrábí se z polyetylenu a jako takový nemění barvu a odolává UV záření.
Nevýhodou se může zdát jeho vyšší pořizovací cena. Levnější zahradní soupravy koupíte už za pár tisíc korun. Luxusnější, ale také pravděpodobně kvalitnější kousky, stojí už desítky tisíc korun.
Jak vybrat ratanový nábytek?
Při výběru přemýšlejte o tom, kde bude nábytek umístěn, zda ve venkovních prostorách zahrady nebo někde pod přístřeškem či v zimní zahradě, kde se ho netýkají povětrnostní vlivy. Ve vnitřních prostorách můžete využít klidně i přírodní materiál.
Velikost volte podle toho, pro koho je nábytek určen. Nezapomínejte na děti a na případné návštěvy. Kdo dbá na detaily a vyváženost v každém směru, nebude chtít rozdílný design zahradního vybavení, ale dá přednost jednotnému.
Nezapomeňte, že zahradní židle musí mít správnou výšku. Když si sednete, máte mít nohy ohnuté v kolenou v tupém úhlu. Výška stolu se volí podle účelu. Jídelní má mít horní desku 22 až 27 cm nad sedací plochou židle.
Jestliže nevíte, kolik peněz investovat, myslete především na frekvenci využívání nábytku a podle toho vybírejte. Pokud se jej chystáte využívat každý den a velmi intenzivně, určitě nešetřete. Tam, kde nebude nábytek tak často využíván, není nutné kupovat to nejdražší a ušetřené peníze investujte třeba do pořízení vhodných doplňků.
Do ratanových křesílek nebo židliček je vhodné koupit měkké podsedáky, ze kterých se vám nebude chtít ani vstávat. Nejlepší jsou ty s pratelným potahem a z nepromokavého materiálu.
Ratanová křesla a houpačky
Ratanová křesla, často v závěsné variantě a s polštářem lákajícím k posezení, jsou velmi módní a oblíbené. Hodí se na klidné místo do vaší zahrady, kam můžete vyrazit kdykoliv relaxovat a užívat si pohodlí, které nabízí. Podobné pohodlí nabízí i ratanové houpačky, kam se můžete posadit s návštěvou a s veškerým komfortem si popovídat a užít společných chvil. Nezapomeňte na držák na pití nebo odkládací stoleček a letní zahradní sezona může začít.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login