Kuchyně
Pulzujícím centrem kuchyně je ostrůvek se stolem. Také po něm toužíte?
Kuchyňský ostrůvek se v posledních letech těší velké oblibě a lidé ho vyhledávají nejen při plánování nové kuchyně, ale i při rekonstrukcích starých bytů. Vzhledem k tomu, že trendem dnešní doby je spojování místností, je velmi pravděpodobné, že i ostrůvek spojený se stolem bude velmi žádaný.
Než se pustíme do výčtu výhod, musíme hned v úvodu upozornit na jednu nevýhodu, kterou musíme zohlednit ještě před úvahou o zřízení tohoto kuchyňského prvku. Ostrůvek se totiž nevejde do opravdu malých prostorů, a tím pádem pro něj budete potřebovat trochu více místa.
O špetku více pracovní plochy, ale i útulné posezení
Zejména v menších kuchyních je potřeba využít každý centimetr, a pokud máte trochu volného místa uprostřed kuchyně, je ideální zvolit právě kuchyňský ostrůvek, na který můžete umístit varnou desku, dřez, nebo ho ponechat prázdný a používat ho jako odkládací či pracovní pult. Při troše uzpůsobení jej můžete využít i jako jídelní stůl, kde se sejde celá rodina. A ruku na srdce, kolikrát se vám stalo, že návštěva vesele klábosila v obývacím pokoji a vy jste trávila čas v kuchyni vařením či připravováním pohoštění? Díky ostrůvku spojenému s jídelnou budete v centru dění a o nic nepřijdete.
Typy spojených kuchyňských ostrůvků
Zaměřte se nejprve na to, jaký typ ostrůvku vám místnost dovolí. Musíte se omezovat tvarem a velikostí, nebo máte tolik místa, že se na rozměry ohlížet nemusíte? Podívejme se na to, z jakých typů spojených prostorů můžeme vybírat.
Jako u baru
Jste milovníci barového sezení a chtěli byste ho přenést i do svého kuchyňského světa? I to je možné! Kuchyňský ostrůvek, na kterém vznikne pracovní deska, a na druhé straně barové židle s regulérním jídelním stolem je skvělou volbou. V dnešní době se vyrábí uzpůsobená výška barových židlí tak, aby vyhovovala stravování u stolu. Důležité je při vybírání takového ostrůvku ale i barových židlí myslet zejména na pohodlí. Tedy nejenže zvolit příjemné židle, na nichž vás po hodině sezení nezačne bolet celé tělo, ale i na dostatek místa pro nohy. Část desky, který přesahuje ze stolu, by měla mít pokud možno alespoň 30 cm. Nejenže se praktičtěji zasune židle pod stůl, ale při posezení budete mít víc místa pro nohy a prostor nebude působit tolik stísněně.
V jedné linii
Pokud to prostor dovolí, můžete zvolit i variantu, kdy jídelní stůl navazuje na ostrůvek. Výsledkem je dlouhá pracovní plocha spojená s jídelním stolem v jedné linii. A pokud budete chtít zvolit klasicky vysoký stůl, je asi více než jasné, že kuchyňský ostrůvek bude o něco vyšší. Typická výška pracovní plochy je něco kolem 86 cm, kdežto pro stolování se pohybuje kolem 75 cm. Celkový dojem však působí elegantně a moderně. To, jak velký bude jídelní stůl, se odvíjí od toho, kolik strávníků dohromady budete chtít ke stolu usadit. Celkový rozměr ostrůvku i s jídelním stolem za předpokladu, že strávníci budou sedět naproti sobě, by ale měl tvořit alespoň 230 cm. Při této velikosti se u stolu nebude nikdo mačkat, a zároveň budete mít dostatečný prostor na pracovní ploše při přípravě pokrmů.
Klasická lavice
A že lavice nemůže být součástí kuchyňského ostrůvku? Může! Navíc se jedná o velký trend poslední doby. Lavice v kuchyni je tolik oblíbená díky tomu, že se na ni vejde větší počet lidí, a také pro to, že nemusíte věčně mořit s několika židlemi!
Ostrůvek máme, ale nemáme místo na jídelní stůl
Jestliže jste si přece jen ostrůvek do malé kuchyně vydupali a teď si lámete hlavu, kam umístit jídelní stůl, máme pro vás řešení. Můžete zakoupit, nebo si nechat vyrobit na míru kuchyňský ostrůvek se zabudovaným jídelním stolem, který podle potřeby jednoduše vysunete, nebo vyklopíte a následně zase zasunete, tudíž ušetříte spoustu místa! Zvolit takto zabudované stoly nemusíte pouze při nedostatku místa, ale i tam, kde jídelní stůl zkrátka nechcete mít nastálo.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login