Zahrada

Proutí v hlavní roli

Od   | 

Proutí jako přírodní ekologický materiál zažívá renesanci a stává se součástí moderních zahrad. Využití proutí totiž daleko přesahuje velikonoční pomlázky, košíky a koše všech velikostí, proutěná křesla a další klasické proutěné výrobky. Nakoukněte s námi do světa proutěných staveb!

Možná už jste zahlédli fascinující stavby z pleteného vrbového proutí Patricka Doughertyho. Tento americký umělec vyrábí z proutí jedinečné skulptury, chýše, domky a přístřešky, které začleňuje do okolní přírody. Na Taiwanu postavili z bambusového proutí obrovskou – přes 34 metrů dlouhou, 12 metrů širokou a osm metrů vysokou – stavbu jménem Cikáda, která slouží jako flexibilní moderní interiér pro setkávání lidí. Najdete zde volně rozeseté lavičky pro příjemné posezení i připravené otevřené ohniště, uprostřed s kruhovým oknem ve stropě, které odvádí kouř.

Toto jedinečné umělecké využití proutí je sice inspirující, ale pravděpodobně dáte ve své zahradě přednost praktičtějším proutěným produktům, jako jsou proutěné ploty, zástěny či praktické obrubníky, které jednoduchým zatlučením připevníte kolem záhonů a cestiček. Kvalitně zpracované proutí, které se nejdříve suší, poté namáčí a nakonec ošetřuje horkou párou, vydrží na zahradě až 15 let, aniž by se muselo složitě ošetřovat.

Poměrně málo rozšířenou novinkou jsou živé stavby z vrbového proutí. Z dlouhých vrbových prutů zasazených do země se tvarují altány, igloo, tunely, ploty a přístřešky, které během vegetačního období obrůstají listím a vytvářejí tak zelené živé stavby poskytující v parném létě osvěžující stín. Co třeba vrbový altán, který zastíní pískoviště a ochrání vaše děti před horkým letním sluncem?

O živých vrbových stavbách

1. Stavby se ideálně sázejí od konce října do dubna.

2. Pro stavbu vyberte stanoviště, které je alespoň polovinu slunečného dne osvíceno sluncem.

3. Vrbovou stavbu musíte pravidelně zalévat.

4. Mulčování je pro tyto stavby z hlediska živin výhodné.


You must be logged in to post a comment Login