Rady a tipy
Protipožární dveře: Poskytnou desítky minut navíc pro záchranu životů a majetku
Protipožární dveře představují zásadní bezpečnostní prvek v každé domácnosti. Tyto dveře jsou konstruovány tak, aby zamezily šíření ohně a kouře, umožnily bezpečnou evakuaci obyvatel a poskytly více času pro příjezd hasičských týmů, čímž se zároveň minimalizuje rychlost šíření ohně. Podívejte se na některé z klíčových výhod vlastnictví protipožárních dveří v domě.
Stejně jako lidé, i požáry používají dveře k dosažení různých částí budovy. Přestože oheň je schopný propálit i stěny, obvykle se přirozeně šíří cestou nejmenšího odporu, kterou často představují dveře. Pokud samotné dveře nejsou ohnivzdorné, mohou dokonce přispět k síle a šíření požáru. Protipožární dveře, dveře se specifikovaným hodnocením požární odolnosti, mohou pomoci omezit požáry v jedné místnosti nebo části budovy a zpomalit jejich šíření, což poskytuje více času hasičům na příjezd a únik obyvatel. Protipožární dveře také slouží k tomu, aby byla evakuační cesta co nejdéle přístupná.
Z estetického hlediska mají lidé dojem, že protipožární dveře vypadají těžce a objemně. Naopak moderní protipožární dveře jsou v různých stylech a povrchových úpravách, které lahodí oku. Různé možnosti povrchové úpravy, úzké profily a nadstandartní výšky dveří poskytují vysoce designový vzhled bez obětování odolnosti.
Trendy jsou dveře se skrytými zárubněmi. Kam pro ně?
Kam ohnivzdorné dveře umístit?
Umístění požárních dveří v objektu určuje návrh požární bezpečnosti stavby. Jeho cílem je přizpůsobit stavbu tak, aby v případě požáru nedocházelo k ohrožení lidských životů a zdraví a aby se minimalizovaly škody na majetku. Popřípadě výrazně snížit riziko vzniku těchto hrozeb. K tomuto účelu se zpracovává projektová dokumentace stavby, tzv. požárně bezpečnostní řešení stavby.
Většina objektů rozděluje své prostory na menší části, nazývané požární úseky. To představuje základní krok v realizaci systému požární ochrany. Požární úsek může být například chodba v bytovém domě, samostatný byt nebo garáž v rámci bytového domu. Například běžný rodinný dům, i když má integrovanou garáž, se považuje za jeden požární úsek a dál se vnitřně nedělí.
Jak vybrat protipožární dveře?
Materiály používané k výrobě těchto typů dveří jsou obvykle těžké materiály, jako je kov a sádra. Aby byla zajištěna jejich kvalita a odolnost, protipožární dveře procházejí přísným testováním na odolnost, nárůst teploty a celkovou prahovou hodnotu odolnosti. Dveře musí splňovat podmínky pro označení jako protipožární, což znamená, že nesmí vzplanout během určité doby.
Dbejte u prodejce na vyžádání certifikátu prokazující požární odolnost vstupních dveří. Tuto skutečnost můžete také zkontrolovat přímo na dveřích na identifikačním štítku výrobce. Nejdůležitější informací je požární odolnost, která udává, jak dlouho dveře udrží plameny nebo vysoké teploty – v tomto časovém úseku fungují jako protipožární bariéra. Tento údaj se udává v minutách a existuje mnoho tříd, takže jsou k dispozici dveře, které vydrží 30, 45, 60, 90, 120 nebo 180 minut. Protipožární dveře vyrobené ze dřeva mají obvykle odolnost 30 až 45 minut. Čím větší je číslo, tím vyšší je požární odolnost a tím pádem i vyšší bezpečnost.
Další protipožární vlastnosti dveří si vždy ověřte na štítku výrobku. Rozhodne o nich použitý materiál i postupy výroby. Co je pro všechny protipožární dveře shodné, je povinné použití protipožární zpěňující pásky, která kopíruje obvod dveří a v případě požáru díky zvýšené teplotě nabobtná a utěsní požární uzávěr. Někteří výrobci mají zpěňovací pásku viditelnou, jiní mají tuto pásku z designových důvodů skrytou.
Tip: Vybavení některých protipožárních dveří izolací zlepšuje energetickou účinnost, což pomáhá udržovat váš domov v teple a snižuje náklady na energii.
Pravidelná údržba je zásadní
Vzhledem k jejich důležitosti při ochraně životů je nezbytné, aby protipožární dveře procházely pravidelnými kontrolami. Frekvence závisí na mnoha faktorech, včetně stáří a stavu dveří a jejich četnosti používání. Dveře, které chrání schodiště v bytovém domě, budete využívat mnohem častěji než dveře instalované například do kotelny. Protipožární dveře by měl vždy správně namontovat kompetentní instalační technik, protože se jedná o pečlivě navržené protipožární zařízení. Kontrolu a údržbu by měly provádět kompetentní osoby v oblasti požární ochrany.
V roce 2021 se Hasičský záchranný sbor potýkal s 16 162 požáry. Přímé škody na majetku v souvislosti s požáry dosáhly 4 348 129 900 Kč. Požár usmrtil 90 osob a zranil 1 221 dalších. Statistiky jasně ukazují, že požár je reálnou hrozbou, které musíte předcházet, například instalací certifikovaných protipožárních dveří.
Zdroj: HZS ČR, Bydleme bezpečně
You must be logged in to post a comment Login