Koupelny

Prostorné koupelny: Co by v nich nemělo chybět?

Od   | 

Velká koupelna s dostatečným prostorem je snem asi každého. Ale i prostorná koupelna má svá pravidla a při zařízení je důležité vědět, co by v ní nemělo chybět. Jak tedy velký prostor využít na maximum a na nic nezapomenout?

Dopřejte si kvalitní koupelnový nábytek. Zdroj: Geberit

Prostorné koupelně bude bezpochyby slušet betonová stěrka na stěnách. Zdroj: Němec

Jednou tak větší vybavení

Mějte na paměti, že pokud v malé, panelákové koupelně volíme vše co nejmenší a nejpraktičtější, u velké je tomu naopak. Zde si můžeme dovolit zařízení i více než dvakrát větší a prostornější. Skvěle se nabízí prostorné vybavení v podobě dvojího umyvadla s velkou odkládací plochou, prostorné komody a nábytek, volně stojící vany v prostoru, nebo pohodlný walk-in sprchový kout. 

Ve velké koupelně si můžete dovolit vše ve větším měřítku. Například dvě umyvadla vedle sebe. Zdroj: Duravit

Dovolte si nejrůznější zařízení

U větší koupelny bude potřeba také sáhnout hlouběji do kapes. Příjemnou zprávou je, že náklady do zařízení koupelny představují investici na dlouhou dobu. Pokud velkou koupelnou disponujeme, je škoda nedopřát si vychytávky, díky kterým si po dlouhém dnu odpočineme. Dopřejte si toaletu s integrovanou bidetovou sprškou. Kromě sprchy můžete mít i prostornou vanu, protože kde jinde si ji dovolit, když ne ve velké koupelně? Sprchový kout vybavte moderní sprchovou baterií, i hlavicí, které dnes již nabízejí nejrůznější programy v podobě masáží, díky různé intenzitě proudu vody. Je libo silnější proud, nebo jen jemný rozptyl?

Dopřejte si hlavové sprchy nabízející nejrůznější pruhy proudů a nechybí světlo. Zdroj: Grohe

Kombinace barev a materiálů nesmí chybět

Velký prostor koupelny přímo vybízí k nejrůznější kombinaci jak barev, tak i materiálů. V malé koupelně se pomocí barev snažíme docílit optického zvětšení. U velké koupelny si však můžeme dovolit tmavší, i kreativnější zákoutí, které prostoru nijak neuškodí. Chybou velkých koupelen bývá často rozmístění vybavení. Většinou se vše snažíme umísťovat ke stěnám dokola místnosti a v prostoru nám vzniká prázdná, nevyužitá plocha. Nebojte se vyplnit celý prostor tak, aby se koupelna stala maximálně útulná a využitá.

Trendy jsou bílé (nebo černé) sprchové hlavice. Zdroj: Hansgrohe

Vytvořené zóny

Větší prostory si zaslouží vytvoření jednotlivých zón nejen v otevřených bytech, ale i ve velkých koupelnách. Rozdělení koupelny na jednotlivé zóny je nejen praktické, ale i elegantní. Například umyvadla by měla být umístěna poblíž dveří, abychom si při příchodu domů nemuseli jít umýt ruce přes celou koupelnu. Skvěle vypadají i různé polopříčky, za kterými se schová například volně stojící vana, ve které si užijete přímo lázně a nikdo vás nebude vyrušovat. Odborníci ve velkých koupelnách doporučují vyvýšit o jeden stupeň relaxační prostor, na kterém vynikne například vana, sauna nebo odpočinkové lehátko. Pokud doma navíc nemáme žádnou technickou místnost, pak je důležité vytvořit zázemí právě v koupelně. Oddělte ho posuvnými dveřmi nebo vestavěnou skříní, kam schováte pračku, sušičku a případně i kotel nebo jiná technická vybavení. 

Velkou koupelnu lze prakticky vymezit pomocí polopříček. Zdroj: Geberit

Nejrůznější svítidla

Jedno hlavní centrální světlo sice bude potřeba, avšak tím to nekončí. Velký prostor je nutné osvětlit v každém koutě a proto se nebojte i bodových svítidel. Zrcadlo vybírejte již se zabudovaným světlem, u kterého lze navíc upravit intenzita. Relaxační zónu doplňte příjemným svítidlem, u kterého lze navolit nejen intenzita světla, ale i barva. Pamatujte však, že svítidla k sobě musí ladit a do prostoru zkrátka musí zapadat.

Ve velké koupelně nepodceňujte osvětlení. Zdroj: Aulix Lighting

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login