Inspirace
Propojené prostory frčí: Pravidla pro společný obývák s kuchyní
Dnešní domovy se již staví s otevřeným, polyfunkčním prostorem, kde se automaticky počítá s tím, že bude kuchyně propojená s obývákem. A protože to jsou dva funkčně rozdílné prostory, je třeba k nim i takto přistupovat, přestože by výsledek měl působit uceleným dojmem.
Přestože se najdou i odpůrci tohoto řešení, má bezpochyby mnoho výhod. Díky propojení se nikdo nebude cítit odstrčeně a dokonce i s návštěvou budete moci být pohromadě a bavit se, přestože právě připravujete pohoštění.
Jeden celek
Základním pravidlem je zařizovat polyfunkční prostor jako jeden celek. Jako první plánujeme kuchyňskou linku, její tvar nebo vybavení a až podle toho zařizujeme zbytek obývacího pokoje. Mnozí často chybují právě při rozměru kuchyně, díky čemuž mají ve finále zbytečně velkou kuchyň na úkor ostatního prostoru. Nezapomínejte, že se do místnosti musí vejít také jídelní stůl pro celou rodinu.
Při plánování dbejte, zda rozměry vybavení v nákresech odpovídají měřítku. Nejednou se stalo, že vysněná sedačka se do místnosti nakonec nevešla, nebo že ten kuchyňský ostrůvek byl zkrátka zbytečný.
Varianty propojení
Kuchyni můžeme propojit s jídelnou a obývací pokoj oddělit například dvoukřídlými posuvnými dveřmi. Ideální je však spojit všechny tři části v jeden celek. Toto řešení je vhodné jak pro velkou rodinu, ve které má každý svoje koníčky a záliby, ale i pro rodinu s malými dětmi, kdy jsou ratolesti neustále na očích. I v tomto případě lze jednotlivé zóny oddělit alespoň opticky, například obývací pokoj od kuchyně separovat ostrůvkem, sedačkou, nebo jídelním stolem. Logicky by na kuchyň měl navazovat tedy jídelní stůl, a až poté by měla začínat obývací část. Jednotlivé zóny lze také rozdělit pomocí osvětlení, které můžeme v propojeném prostoru kombinovat, ale zároveň bychom se měli držet sjednoceného designu. Disponujete-li opravdu velkou místností, můžete sem umístit ještě pracovní stůl a prostor propojit navíc s domácí pracovnou.
Styl místnosti, i vhodné barvy
Aby propojený prostor působil jako celek, je důležité ho sladit stylově, materiálově i barevně. Vejdeme-li do místnosti, budeme mít okamžitě na očích zpravidla celý prostor anebo jeho podstatnou část. Pokud toužíte po obýváku v moderním pojetí, pak by se na stejné vlně měla nést i kuchyně. Rozhodně zapomeňte na kombinování ultra moderního stylu s rustikálním, nebo venkovským. Vždy se držte pouze jednoho stylu a podle toho zařizujte.
Totéž platí i pro barvy – rozhodně nic nezkazíte bílou nebo světlými barvami. Pokud chcete do prostoru zakomponovat pestřejší odstíny, pak je důležité se držet několika pravidel. Kombinaci barev volte pokud možno tón v tónu a nebo naopak využijte kontrasty, které najdeme vedle sebe na barevném spektru. Při výběru se však doporučuje zvolit nábytek v neutrálních barvách, které se nám nikdy neokoukají. Barvy do prostoru můžeme zakomponovat pomocí doplňků, příslušenství, nebo barev na zdech. Ty lze totiž změnit lépe než celou kuchyňskou sestavu. Na trhu najdeme jednotlivé kolekce nábytku jak do obýváku, tak do kuchyně, které díky svému sladěnému designu příjemně propojí celý polyfunkční prostor.
Dobře si promyslete i vhodnou podlahovou krytinu, která může být v otevřeném prostoru různorodá, a tím opticky vymezovat zóny. Do kuchyně bychom měli zvolit odolnou podlahu v podobě dlažby, ti, kteří preferují teplejší povrch, mohou zvolit vinyl nebo laminát. Všechny tyto materiály se hodí i do jídelní a obývací části, kde navíc oceníme také dřevo, případně kusové koberce.
Správný výběr spotřebičů je nutnost
V propojeném prostoru, kde se relaxuje u televize, ale zároveň i vaří, je opravdu nutností odsavač par, který zajistí kvalitní a čistý vzduch. Kromě robustních modelů nad varnou plochou se stále více do popředí zájmu dostává odsavač par, který je součástí varné desky. Funguje skvěle a ve výsledku působí kuchyně jednoduchým dojmem. Při výběru varné desky dejte přednost spíše sklokeramické, než plynové. A když už jsme u spotřebičů je důležité, abychom celý den v obýváku neposlouchali hlučné spotřebiče z kuchyně. Každý výrobce uvádí hlučnost jednotlivých spotřebičů a proto bychom měli zainvestovat do takového příslušenství, které je tiché a nenaruší každodenní život. Například odsavač par, který má hlučnost okolo 50 dB je již označován za tichý. Také myčky nádobí by měly mít hlučnost menší než 45 dB.
Opticky oddělená, přesto spojená místnost
Někdy se však i v otevřeném prostoru hodí zóny oddělit. V tomto případě je ideální použít mezi místnostmi posuvné dveře nebo polopříčku. Prostorné posuvné dveře bývají klasicky otevřené, tudíž místnosti jsou propojené. Dveře se většinou zasunují do sádrokartonového krytu, nebo je můžeme uchytit pomocí lišty. V případě potřeby křídla dveří uzavřeme a místnosti takto oddělíme. Skvělou volbou jsou dveře ze skla, které neuberou na světle a zároveň nepůsobí stísněně.
Taktéž polopříčka může být vhodná, jelikož místnosti od sebe neoddělí, ale přitom je vidět z obýváku do kuchyně a naopak. Ne každá návštěva musí vidět do centra dění v kuchyni, ale i tak můžete s každým přes příčku jednoduše komunikovat. Jedna strana příčky může sloužit pro umístění jídelního stolu a druhá strana jako prostor pro obývací stěnu.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login