Články

Pronajímatel vám chce zvýšit cenu za služby? Podívejte se, na co máte právo

Od   | 

S příchodem nového roku se mnoha nájemcům může dostat nečekaného překvapení v podobě zvýšení záloh za služby spojené s užíváním bytu. Co všechno se skrývá za tímto zvýšením a jaká máte jako nájemce práva?

Pronajímatel po vás může chtít například vyšší platby za vodu. Zdroj: Canstockphoto

Kdy a jak mohou být zvýšeny zálohy?

Zálohy na služby spojené s bydlením se mohou zvýšit z důvodu inflace, změny cen energií a dalších oprávněných důvodů. Zákon č. 67/2013 Sb. upravuje některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Tato pravidla jsou odlišná od pravidel pro zvyšování nájemného, která určuje občanský zákoník.

Zvýšení měsíčních záloh může být provedeno poskytovatelem služeb, kterým může být pronajímatel, bytové družstvo nebo společenství vlastníků jednotek. Změna může nastat v průběhu roku a může být požadována od následujícího měsíce po doručení písemného oznámení nové výše záloh.

 

Jak v kuchyni ušetřit za vodu?

 

Co může být považováno za služby?

Mezi služby spojené s užíváním bytu patří:

  • dodávky tepla a centralizované poskytování teplé vody,
  • dodávka vody,
  • odvádění odpadních vod,
  • provoz výtahu,
  • úklid společných prostor v bytovém domě,
  • osvětlení společných prostor v bytovém domě,
  • odvoz odpadních vod a čištění jímek,
  • příjem rozhlasového a televizního signálu,
  • odvoz komunálního odpadu,
  • čištění komínů.

Kdo je poskytovatelem a kdo příjemcem služeb?

Poskytovatelem služeb může být vlastník nemovitosti, bytové družstvo nebo společenství vlastníků jednotek. Příjemcem služeb jsou nájemci bytu nebo vlastníci bytových jednotek. Zákon rozlišuje tuto dvojici a upravuje, jakým způsobem mohou být zálohy stanoveny.

Kdy si za bydlení budete muset připlatit? Zdroj: Canstockphoto

Výše záloh a způsob změny

Výše záloh může být ujednána mezi poskytovatelem a příjemcem služeb, případně rozhodne o výši záloh vedení, tedy představenstvo družstva nebo výbor společenství vlastníků jednotek. Jestliže nedojde k dohodě, může poskytovatel určit výši záloh na základě předpokládaných ročních nákladů.

Opakované zvyšování záloh

Zálohy mohou být zvýšeny vícekrát v průběhu roku. Poskytovatel má právo změnit měsíční zálohu odpovídající změně ceny služby nebo z dalších oprávněných důvodů. Důležité je, aby změna byla řádně odůvodněna v písemném oznámení, jinak není závazná.

Pokud není ve smlouvě určeno jinak, drobné opravy do výše několika tisíc jdou za vámi. Zdroj: Canstockphoto

Sankce za neplacení záloh

Nedoplatky záloh mohou mít pro nájemce nebo vlastníky bytu nepříjemné následky. Poskytovatel má nárok na úrok z prodlení z neuhrazených záloh. Dále může dojít k výpovědi z nájmu, podnájmu nebo dokonce vyloučení z bytového družstva.

Co dělat při zvyšování záloh?

Je důležité sledovat a řádně kontrolovat oznámení o zvýšení záloh. V případě nesouhlasu s navrhovaným zvýšením může být uživatel bytu oprávněn podat námitky a vyžádat si řádné odůvodnění změny. Pravidla platná pro daný bytový dům a záležitosti spojené se službami by měla být jasně uvedena ve smlouvě.

Zvýšení záloh za služby spojené s užíváním bytu může být nevyhnutelné, ale znalost práv a povinností může nájemcům i vlastníkům bytů pomoci zajistit férové podmínky a vyhnout se nepříjemným situacím. Pamatujte, že pravidla se mohou lišit a je vždy dobré se řádně seznámit s podmínkami platnými pro váš konkrétní případ.

Zdroj: pravoprovsechny.cz, akpytela.cz, ulovdomov.cz

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login