Rady a tipy
Pronajímáte si byt? Které opravy jdou za vámi a které už za majitelem?
Stejně jako v každém jiném bytě, i v tom pronajatém je potřeba jednou za čas něco opravit, udělat nebo zrekonstruovat. Jaké opravy jdou za nájemcem a jaké za pronajímatelem?
Co říká zákon?
Veškerá práva a povinnosti jsou upravena v Občanském zákoníku §§ 2259 až 2569. Podle něj by pronajímatel měl byt poskytnout a celkově udržovat tak, aby odpovídal nájemní smlouvě a dohodě s nájemcem. Na druhou stranu i nájemce má své povinnosti a jednou z nich je například to, aby poruchy, nebo jiné poškození v bytě pronajímateli vždy včas nahlásil a domluvil se s ním na konkrétním datumu a času, kdy pronajímatele vpustí do bytu. Vždy je ideální domluvit se na pravidelných kontrolách, které lze také zavést do nájemní smlouvy.
Který koupelnový nábytek do pronajatého bytu?
Co náleží pronajímateli a co nájemci?
Pronajímatel musí udržovat během pobytu nájemníka byt v takovém stavu, aby byl způsobilý k bydlení. Například malování, nebo výměna rozbitého spotřebiče by měla spadat pod pronajímatele. Naopak nájemce nese odpovědnost za běžnou, drobnou údržbu, která zkrátka patří k užívání a provozu bytu. Jaké konkrétní údržby a opravy to jsou se dozvíte v nařízení vlády č. 308/2015 Sb. o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu. Roční limit, který by měl nájemce na opravách a údržbách hradit sám je 100 Kč/m2 podlahové plochy.
Platba nákladů a údržby
Může se stát, že si nájemce do pronajímaného bytu pořídí například drahou elektroniku, nebo spotřebiče, které by si však měl nechat předem odsouhlasit pronajímatelem. Pokud tedy dojde k poruše na těchto spotřebičích, jde platba přímo za nájemcem, který si tyto nezbytnosti pořídil, a to i přes to, že se bude jednat o větší obnos peněz. Nájemce je povinen si platit také takové náklady, které během jedné opravy nepřesáhnou tisíc korun bez dopravy, či jiných poplatků.
Jakmile ale opravy, a to i ty drobné do 1 000 Kč přesáhnou za rok 100 korun na jeden metr čtvereční, je nutné, aby další náklady hradil již pronajímatel. Nájemce by si měl hradit také prohlídky spotřebičů, či potřebné revize. Naopak například výměna podlahy v případě nutnosti, nebo oprava omítek a zdí – pokud je nutná, je potřeba uhradit pronajímatelem, jako vlastníkem bytu. Na duhou stranu rekonstrukce poničené části bytu, kterou způsobil svojí chybou sám nájemce si musí hradit sám.
Zdroj: Občanský zákoník, portalobydleni, pravniporadna,
Bydlet hned teď? S modulárními domy je to fakt hračka!
You must be logged in to post a comment Login