Rady a tipy
Pronajímáte si byt? Kdo hradí škody, které během vašeho nájmu vzniknou?
Pokud se rozhodneme pronajímat byt, je přirozené, že se bojíme nejrůznějších škod, které může, ale i nemusí způsobit nájemce. Je potřeba se tedy smířit s tím, že v bytě mohou nastat i takové škody, za které zodpovědnost nemusí nést nájemce, ale přímo vlastník, čili pronajímatel. Jak to ve skutečnosti je?
Co vše se může v bytě stát?
Při pronajímání bytu časem vzniknou běžné náklady, jako je výměna zámku, oprava tekoucího kohoutku nebo porucha nějakého spotřebiče či jiné elektroniky. Takové opravy by si měl hradit nájemce sám, protože se jedná o běžné, provozní škody. Dle vlády jsou tyto škody do určitého limitu považovány za drobné, a nájemce je tak povinen si je platit sám. Vše, co ale limit přesáhne už doplácí majitel.
Údržba
Pronajímatel by měl průběžně, ve stanovených intervalech byt navštívit a zkontrolovat nebo opravit ohřívače vody, kuchyňské spotřebiče, jako je trouba, digestoř nebo sporák, sprchu či vodovodní výtoky. Na průběžných kontrolách a údržbách by se tak měl předem domluvit pronajímatel s nájemcem tak, aby z ničeho nic u bytu nezazvonil.
Pronajímatel zodpovídá za to, aby pronájem splňoval vše potřebné, a proto pokud například přestane fungovat topení, je pronajímatel povinen problém co nejdříve vyřešit. V tomto případě tak může nájemce požadovat po pronajímateli kompenzaci za škodu.
Jak rozmístit nově světla, aniž byste museli sekat do stropů a zdí
Velké škody
V bytě však můžou nastat i větší a finančně nákladné škody. Dle zákona musí nájemce uhradit takové škody, které způsobil sám úmyslně nebo svou nedbalostí. Pokud tak vznikne například požár z nedbalosti, nebo nájemce vytopí spodní byt, nese odpovědnost nájemce a celá úhrada jde za ním. Občas je však složité se s nájemcem domluvit a ne vždy škodu uhradí. V tomto případě nezbyde nic jiného než se soudit, nebo použít kauci, kterou nájemce při podpisu smlouvy složil. U velkých škod je však tato kauce častokrát zanedbatelná a škoda mnohem vyšší. Škodu si proto vždy pečlivě zdokumentujte tak, aby šla kdykoliv doložit a obhájit.
Retro chladnička Amica oživí každou kuchyni
Se stavem bytu musí být každý seznámený
Veškerá práva a povinnosti mezi pronajímatelem a nájemcem jsou zakotveny v občanském zákoníku § 2235. Při předání bytu musí být obě strany seznámeny se stavem bytu a veškeré vady musí být sepsány a podepsány oběma stranami. Byt, který je předmětem pronájmu musí být uklizený, čistý a zejména funkční – tedy způsobilý k užívání. Pokud je byt v horším stavu, nebo jsou na něm závažnější škody, musí se vždy na těchto skutečnostech obě strany domluvit a pronajímatel by měl po dobu nápravy nájemci snížit náklady na bydlení.
Zdroj: Remax, Právo, Seznam Zprávy
Kam pro potahové látky, aby pohovka či křeslo vypadaly zase jako nové?
You must be logged in to post a comment Login