Rady a tipy
Pronajímáte byt? Jak ho zařídit, aby působil útulně a aby vás to finančně nezruinovalo
Je běžné, že uvažujeme o budoucnosti, proto stále více párů kupuje byt, který jednou poskytne zázemí jejich ratolesti. Než dospěje, byt pronajímají. Jak ho zařídit, aby působil pěkně, přitom investice nebyla zbytečně vysoká a byt se rychle nevybydlel?
Dispozice je důležitá
Ať už bude v bytě bydlet kdokoliv, je na začátku nutné zvolit takovou dispozici, která bude vyhovující a kterou nebude nutné ani po letech užívání výrazně měnit. Základem je logická návaznost jednotlivých funkčních zón, tedy propojení kuchyně s jídelnou a obytným prostorem, ložnice navazující na koupelnu a vybudování dostatečného úložného prostoru. K výhodné investici můžeme přiřadit i okna a dveře, které po letech používání, jsou–li dostatečně kvalitní, nijak netrpí. Samozřejmostí jsou kvalitní rozvody tepla, elektřiny a vody.
Krásná světla za rozumné peníze
Do čeho se vyplatí investovat?
Velkým oříškem při zařizování je investice do podlahových krytin, které se používají denně a jejichž pořizovací cena patří k vyšším. Zvolíte-li dlažbu, pak se nemusíte obávat jejího opotřebení, většina kvalitních typů má skutečně dlouhou životnost, podobně na tom jsou i podlahy z masivu dřeva, které je po opotřebování možné zbrousit a znovu nalakovat. Vysoké zátěži odolá také linoleum, marmoleum a některé typy koberců. Proto s těmito podlahovými krytinami můžeme počítat na dlouhou dobu. Můžeme se ale rozhodnout i pro levnější variantu s vědomím, že ji pozdější majitel bytu vymění podle vlastního uvážení.
Když si někdo pronajímá byt, očekává, že nebude chybět vybavení kuchyně a koupelny. Pro kuchyň můžeme zvolit některou z kvalitních, avšak levnějších variant, neboť kuchyňské skříňky se mění celkem snadno, složitější je vybavení koupelny, jejíž pozdější rekonstrukce bývá časově a finančně náročná. Proto tedy dejme přednost výrobkům s dlouhou zárukou a kvalitním materiálům, kam patří smaltovaná ocel (vany, sprchové vaničky, umyvadla), glazovaná keramika (zařizovací předměty), sklo (sprchové zástěny) aj. Soustředíte-li se na obklady, pak nechcete-li ani po letech bourat, dejte přednost nadčasovému pojetí, tedy šedé, černé či hnědé odstíny, bez bordur, dlaždic s dekorem, nadčasová je například i mozaika. Upusťte od finančně náročných vodovodních baterií a v prvotní fázi zvolte levnější provedení. Baterie lze celkem snadno časem vyměnit.
Zařídit: Ano, nebo ne?
Zařízení, které není pevnou součástí interiéru může, ale i nemusí být k dispozici. Obecně se však doporučuje byt zařídit k okamžitému obývání. Chybět by proto neměla sedací souprava, konferenční stolek, jídelní stůl se židlemi. Pro tyto zařizovací prvky hledáme variantu, která bude působit pěkně na první pohled, avšak nebude příliš finančně náročná. Dbáme spíše na užitnou hodnotu než na design, i když i ten by měl odpovídat současnému diktátu.
Jak ušetřit za vodu?
Nechte na nájemcích
Charakter bytu může významně ovlivnit nájemník. Pomocí doplňků a textilií vdechne interiéru život, proto bychom jako majitelé měli zvolit neutrální barevný základ, který si nájemník může proměnit podle vlastních představ. Bude se tak cítit jako doma, což je v konečném důsledku výhodné i pro majitele. O jeho majetek bude pečovat člověk, který bude mít k bytu citové vazby, takže se nebude chtít stěhovat a nebude potřeba hledat nového nájemce.
Spotřebiče v nájemním bytě:
- Dejte přednost renomovaným značkám
- Volte typy vybavené nejnutnějšími programy
- Volte modely s nízkou spotřebou vody, elektrické energie apod.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login