Zahrada

Proměňte váš balkon v úrodnou půdu a vypěstujte si zeleninu

Od   | 

Věděli jste, že nadpoloviční většina Čechů bydlí v bytech? Takové bydlení má spoustu výhod, ale také jednu významnou nevýhodu, a to absenci zahrady, kde by si lidé mohli vypěstovat vlastní zeleninu a ovoce. Avšak byty mají většinou balkon, který může aspoň z části užitkovou část zahrady nahradit.

První krok k úrodě

Ještě před tím, než se vrhnete do zahrádkaření na vlastním balkoně, tak si ho pořádně prohlédněte. Pozorujte kam a kdy nejvíce svítí slunce, kde je naopak stín, závětří, kam prší a kam ne.  Také si ho přeměřte a popřemýšlejte, kolik nádob se vám na balkon vejde. Zapomenout byste neměli ani na jeho nosnost, kterou je vhodné nepřekročit. Proto při výběru nádob dávejte přednost těm plastovým, z lehkého dřeva nebo třeba jutovým pytlům či PVC vakům apod.

Na balkoně uplatníte samozavlažovací květináče s oporou i multifunkční pěstitelské pytle. Zdroj: Canstockphoto

Výběr druhů

Možná si myslíte, že výběr druhů pro takové pěstování je nějak omezený. Ale úplně tomu tak není. Pokud zvolíte správnou nádobu, substrát, umístění a zodpovědně přistoupíte k péči, zvládnete vypěstovat téměř cokoliv. Na balkon se hodí například rajčata, papriky, cibule, mrkev, ředkvičky, salát, cukety, fazole, hrášek, špenát, bylinky i brambory. Z ovoce se tady bude dařit jahodám, kanadským borůvkám, kiwi, fíkovníku, malinám, ostružinám i zakrslým nektarinkám.

Dařit se zde bude ředkvičkám, ale také třeba exotickému melounovému keři (Solanum muricatum). Zdroj: Canstockphoto

Království rajčat

Tyto červené dužnaté bobule můžeme na balkonech vidět asi nejčastěji. Největší radost rajčatům uděláte, když je umístíte na balkon orientovaný na jih nebo na západ, jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu vyžadující dostatek slunce.

Rajčata rozdělujeme na keříčková a vysoká tyčková. Za vhodnější alternativu pro balkony se považují rajčata keříčková, například odrůdy Vilma, Minigold či Cherrola, která nejsou tak náročná na živiny jako tyčková. Těch se ale také nemusíte vzdávat, pouze zvolte správné odrůdy – Bejbino F1, Perun F1, Start F1 či Darinka F1. U tyčkových rajčat vždy pamatujte na větší objem nádoby (cca 20 l), nebo je vysaďte do pytlů.

Rajčata by se neměla pěstovat v již dříve použitém substrátu. Zdroj: Canstockphoto

Sazenice rajčat sázejte nejlépe navečer a do vyhloubené jamky s vodou. Substrát by měl být bohatý na živiny, například můžete v poměru 1:1 smíchat  univerzální substrát s kompostem a na dně dát výhřevný hnůj, který přispěje ke kvalitnějšímu růstu, nebo sáhnout po substrátu pro pěstování zeleniny. Rajčata mají ráda dostatečnou zálivku odstátou vodou, ale pozor, abyste při zalévání příliš nepostříkali listy, mohlo by dojít k rozvoji houbových chorob. Hnojit můžete minerálními hnojivy (NPK) i hnojivem se slepičinci, s guánem nebo třeba zákvasem z kopřivy.

V období dozrávání plodů zálivku neomezujte. Pokud necháte substrát proschnout a pak ho vydatně zalijete, plody vám popraskají. Zdroj: Pixabay

Mrkev, cibule i fazole

Oblíbená mrkev – nenáročná a vděčná zelenina, kterou si také můžete na balkoně vypěstovat. Pro pěstování v nádobách se hodí zejména odrůdy s kratšími kořeny, především Amini, Parmex, Rondo nebo Mignon, často nazývaná jako „baby karotka“. Při výběru nádob se neohlížejte ani tak na jejich šířku, ale spíše na hloubku (alespoň 30 cm). Mrkev má ráda slunce, ale kořeny by vždy měly být ve vlhké zemině, proto dbejte na pravidelnou zálivku.

Mrkev můžete sázet do truhlíků i květináčů, vždy by ale měly mít větší hloubku. Zdroj: Pixabay

Cibuli se daří na stanovišti s propustnou půdou a dostatkem slunce. Proto je pro pěstování na balkoně důležitá prostorná nádoba vyplněná lehčím nebo vylehčeným substrátem. Sázet můžete rovnou sazečky, a to nejlépe 10 cm od sebe a tak, aby jejich konce vyčnívaly. Nebo začít výsevem semen do 2 až 3 cm hloubky, což se ale později neobejde bez přepíchání do vzdálenosti 5 až 10 cm od sebe. Cibuli zalévejte hlavně v 1. polovině vegetační doby. Jak začne dozrávat, zálivku omezte, jinak by mohla zahnívat.

Cibulím prospívá písčitý substrát a prostorná nádoba. K pěstování na balkonech se hodí i šalotka. Zdroj: Pixabay

Fazole jsou skvělou volbou pro menší balkony. Pokud se totiž rozhodnete pěstovat tyčkové odrůdy, budou se pnout po opoře do výšky, takže vám značně ušetří místo. Sázejte je do hloubky 2 až 3 cm do nádoby o objemu přibližně 10 l, která je vyplněná zahradním substrátem smíchaným s kompostem. Fazolím dopřejte světlé místo, ale ne sluneční úpal. Vydatnou zálivku realizujte hlavně v období klíčení.

U fazolí nezapomeňte na oporu a situujte je ke zdi. Substrát nevystavujte suchu. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login