Rady a tipy
Prodáváte nemovitost? Nezapomeňte na energetický štítek domu
Chcete-li prodat nemovitost musíte doložit i energetický štítek. Vyhotovení trvá přibližně 7 až 10 pracovních dnů, tak to nenechávejte na poslední chvíli. Proč je tak důležitý?
Co byste měli vědět o energetickém štítku?
Průkaz energetické náročnosti budov podává informace o tom, jakou spotřebu má budova za rok v MWh. Vyčísluje energie z běžného provozu a je pak takto možné vypočítat cenu za vytápění, ohřev a osvětlení. Určuje také, do jaké energetické třídy patří, přitom A je nejúspornější a poslední G pak samozřejmě nejnáročnější. Štítek musí mít všechny novostavby, administrativní budovy, rekonstruované budovy, bytové domy a je nutné mít ho vyhotovený při prodeji domu. Od vyhotovení platí maximálně deset let a vydává ho energetický specialista.
Jak štítek získat?
Podle zákona musíte mít při prodeji domu od 1.1. 2013 energetický štítek. Poslední změna zákona začala platit 1. července 2015, kdy byla zavedena přísnější pravidla pro prodej a pronájem nemovitosti. Vyhotoví jej energetický specialista s certifikací od Ministerstva průmyslu a obchodu. Odpovědnost za jeho zajištění nese prodávající, a protože za jeho nepředložení při prodeji hrozí pokuta, musí ho doložit. Tento fakt kontrolují pracovníci energetické inspekce. Odpovědnost se vztahuje i na realitní kanceláře, insolvenční správce a další osoby, které zprostředkovávají prodej nebo pronájem nemovitosti. Také v inzerátu je nutné energetickou třídu uvést.
Energetický štítek má chránit spotřebitele. Informuje potenciální zájemce o tom, jaké budou náklady na provoz domu.
V některých případech být štítek nemusí
- Budovy z celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2
- Budovy navrhované a užívané pro náboženské účely a konání bohoslužeb
- Zemědělské budovy, průmyslový a výrobní provoz se spotřebou do 700 GJ za rok
- Stavby, které jsou určené pro rodinnou rekreaci a užívají se jen část roku
Budovy postavené a zrekonstruované (zateplení střechy, fasády, podlahy, výměna oken, dveří apod.) do roku 1947. U těchto budov se v inzerátech uvádí třída G, ale musí s tím souhlasit kupující nebo nájemce. Pokud chce energetický štítek mít, musí ho budova mít.
Za kolik štítek pořídíte a jaká hrozí pokuta?
Za štítek se samozřejmě platí. Jeho cenu ovlivňuje velikost domu a dostupnost podkladů. Informace se zjistí z aktuální projektové dokumentace nebo důkladnou prohlídkou a zaměřením. Záleží i na tom, koho oslovíte, protože ceny se liší. Obvykle se pohybují od 4 000 Kč za výpočet a kolem 1 000 Kč za zaměření.
Když štítek jako prodávající nedodáte, hrozí vám pokuta až do výše 100 000 Kč u fyzických a až 200 000 Kč u právnických osob. Kontrolu provádějí inspektoři ze Státní energetické inspekce.
You must be logged in to post a comment Login