Zahrada
Proč zaštipovat okurky? A jak na to?
Zaštipování okurek je u zahrádkářů poměrně velké téma, protože každý má jiný názor stejně jako třeba u řezu stromů. Proč tedy okurky zaštipovat a jaké jsou metody?
Co si představit pod pojmem zaštipování okurek?
U okurek se zaštipují zálistky, což jsou přebytečné výhony, které vyrůstají za každým listem. Důležité je zmínit, že se zaštipují pouze okurky hadovky. Důvod je jednoduchý, rostlině tak nepřitěžujeme, tudíž rostlina dokáže vyživovat celou svou část, a zároveň jí poskytujeme prostor pro růst plodů a menší pravděpodobnost vzniku plísní. Navíc vyštipováním zabraňujeme nekontrolovatelnému rozrůstání.
Kam pro zahradní svítidla?
Faktory ovlivňující zaštipování
V potaz však musíme vzít například to, jak moc je půda vyživená, protože čím více vyživená půda je, tím rychleji okurky porostou. Důležitá je také podnož. Například roubovaná okurka na podnoži z dýně se zaštipuje jiným způsobem než ta, co je na podnoži svých kořenů. Míra zaštipování okurek závisí také na tom, kolik prostoru pro růst rostliny máme. Menší prostor si vyžaduje samozřejmě hojnější a častější zaštipování. Metoda se odvíjí zároveň podle toho, jak jsou okurky pěstovány. Jestliže se pěstují na lanku, budou se zaštipovat jinak než při růstu na síti. Podstatné jsou také druhy, které pěstujeme, a jejich metoda zaštipování. Některé druhy totiž vyžadují radikální zaštipování.
Jak na to?
Metod zaštipování okurek je několik a každý si musí sám vybrat, která metoda je mu nejbližší. Důkladně si prohlédněte rostlinu okurky hadovky a všimněte si, že se skládá z hlavního stonku a výhonku s nasazením na květ s plodem, z úponu, listu a zálistku – tedy dalšího výhonu. Právě ten až vyroste, nasadí na další květ s plodem a bude se velmi rychle zahušťovat. Tento zálistek opatrně vyštípneme tak, abychom neporušili květ s plodem. Ideální je vyštipovat výhonky pokud jsou opravdu drobné, abyste ulevili rostlině a zároveň okurce nezpůsobili velké rány. Pokud potřebujeme zaštípnout větší výhony, použijeme nůžky a zastřihujeme je cca 2 centimetry od rostliny.
Látky, kterým nevadí slunce ani déšť
Vhodné je zaštípnout hned první zálistky u prvního listu, aby byla rostlina silná, vitální a lépe zakořenila. U výživné půdy s dostatečným prostorem lze zaštipovat na výhonech až za druhým, či třetím listem. Okurky roubované na dýni můžeme zaštipovat až za čtvrtým listem anebo vůbec. Po sklizení okurky okamžitě ustřihneme nejbližší list.
Zdroj info: Naše zahrada, Zelenina v zahradě, Jak na okurky
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login