Koupelny

Proč vaše toaleta špatně splachuje? Známe nejčastější příčiny

Od   | 

I když se s tím nikdo příliš nechlubí, toaleta patří k místům, kde každý tráví velkou část svého života. I proto by takové místo mělo být nejen funkční, ale i hezké na pohled. O tom, jak zútulnit svoji koupelnu s toaletou, jsme již několikrát psali, dnes se však podíváme na tu funkční část. Víte, co dělat v případě, kdy vaše toaleta nesplachuje tak, jak by měla?

Toaleta a bidet ze stejné řady vypadají mnohem lépe. Zdroj: Duravit

Každý z nás má doma toaletu – někdo jednu, další dvě nebo dokonce i tři. Víte však co dělat v případě, kdy toaleta přestane fungovat tak, jak má? Naštěstí pro vás – splachovací mechanismus běžných toalet není nijak zvlášť složitý, a proto je možné, že zvládnete spoustu potíží opravit i vy sami. K tomu však musíte vědět, jak toaleta funguje.

Pořiďte si toaletu se sprškou

Jak funguje toaleta?

Moderní toalety na splachování se většinou skládají ze dvou hlavních částí – nádržky a sifonu. Sifon je něčím, co odděluje koupelnu od zbytku toalety, funguje jako pachová zátka, která zabrání tomu, aby se pachy z odpadů dostaly do prostoru vaší koupelny. V nádržce toalety pak najdete množství vody, která se vypouští do WC mísy a velmi rychle se vypouští přes sifon do odpadu.

Právě zde se uplatňuje gravitační síla – množství vody proudící z nádržky do zbytku toalety tlačí obsah mísy do sifonu a dál pryč do odpadů, kanalizace – v trubce pak zůstává voda čistá. Pokud chcete, aby toaleta dobře splachovala, musí se větší množství vody vypouštět v rychlosti, aby došlo k vytvoření dostatečného tlaku. Pokud něco tomuto proudu brání, bude toaleta splachovat nedostatečně.

Toaletu je třeba pravidelně čistit, aby ji neucpaly nečistoty či vodní kámen. Zdroj: Pexels

Proč toaleta nesplachuje dostatečně?

Pokud toaleta splachuje dostatečně, nezůstane v míse po spláchnutí nic kromě čisté vody. Pokud tomu tak není, vypouští se do toalety nedostatečné množství vody, případně se voda vypouští příliš pomalu. Jako první je třeba zkontrolovat nádržku – zkontrolujte hladinu vody. Po dokončení doplňování vody do nádržky by měla být voda kousek pod přepadovou trubkou. V případě, že je nízko, to můžete napravit poměrně lehce.

Přívod vody do nádržky můžete regulovat ventilem, který je propojený s plovákem. Bod, kde se plovák zastaví, můžete v mnohých případech nastavit – většinou je to pomocí šroubu nebo knoflíku na ventilu. Vše nastavte tak, aby mohl plovák s ramenem stoupat výše, než se přítok vody vypne. V případě, že to nepomůže, může být propíchnutý plovák, případně rozbitý ventil. V tomto případě musíte danou součást opravit, případně si pozvěte profesionála.

Nádržka může být snadno přístupná – schovaná za skleněným panelem, který se jen odklopí. Zdroj: Tece

Proč toaleta nesplachuje vůbec?

V případě, že vaše toaleta nesplachuje vůbec, je velká šance, že se něco poškodilo v základním splachovacím mechanismu uvnitř nádržky toalety. Poté, co zmáčknete tlačítko, tlačítko zatlačí na rameno s řetězem na konci. Ten je spojený s ventilem na dně nádržky, který se zvedne a vypustí vodu ven do mísy. Poté, co se voda vypustí, ventil zapadne zpět a tíha nové vody, která plní nádržku, ventil zmáčkne a uzavře.

V případě, že tento proces nefunguje, je to pravděpodobně proto, že je některá z těchto částí poškozená nebo špatně nastavená. V případě, že splachovací tlačítko neklade příliš velký odpor nebo je volné, je nejspíš poškozeno právě ono.

V případě, že se porucha nenachází mezi tlačítkem a splachovacím mechanismem, je třeba zkontrolovat řetěz. Nachází se uvnitř nádržky a možná jej bude potřeba upravit. Řetěz by měl být volný, ale ne moc. Nastavit jej musíte podle typu toalety. Pokud se opotřebuje nebo poškodí, nebude nádržka těsnit a mezi dvěma spláchnutími se toaleta správně nenaplní.

JK nádržce zajistěte snadný přístup, zdroj: Geberit

Proč toaleta protéká?

Toaleta, která protéká, je problémem nepříjemným, ale také neekonomickým. Ročně vám proteče několik tisíc korun do odpadu zbytečně. Častou příčinou protékající toalety je vysoká hladina vody v nádržce, proto voda odtéká přepadovou trubkou. Problém můžete vyřešit nastavením polohy ramena plováku na ventilu. Další příčinou může být netěsnící ventil, ten je třeba vyměnit. Ventil stojí pár korun a vyměnit jej zvládnete i sami. Zavřete přívod vody, spláchněte a počkejte, až se nádržka vyprázdní. Vyjměte starý ventil a vyměňte jej za nový.

Zvolte toaletu, která nemá zbytečné záhyby. V kurzu je bezokrajové splachování. Zdroj: Grohe

 

 


You must be logged in to post a comment Login