Rady a tipy

Proč si pořídit pár kachen? Indičtí běžci rozjasní zahradu a účinně hubí slimáky

Od   | 

Indičtí běžci jsou aktivní a energičtí ptáci (kachny), kteří jsou v domácnostech často chováni jako mazlíčci pro radost. Mimo to ale dokáží šikovně krotit hmyz a likvidovat slimáky na zahradě. Umí běhat rychlostí až 55 kilometrů v hodině. Jak je chovat a skutečně vás slimáků zbaví jednou provždy?

Jako většina kachen i tyto milují vodu. Zdroj: Pixabay

Každá kachna potřebuje mít ve svém jídelníčku dostatek bílkovin, třeba v podobě slizkých živočichů. Běžci milují podobné dobroty a nejen ti. Samozřejmě si je dají i jiné druhy kachen, ovšem ty neumí tak dobře hledat na zahradě. Také se nepasou, jako například husy, jen štípají občas stébla a hledají semena. I když při hledání potravy trochu něco pošlapou, pokud vám pomohou se slimáky, je to jen malá daň, a navíc se rostliny umí docela dobře vzpamatovat. Jen pozor na to, že obří slimáky sníst nezvládnout, proto dejte běžce na zahradu už na jaře dříve, než slizcí živočichové stihnout vyrůst.

Běžci chtějí žít v hejnech

Indičtí běžci rozhodně nejsou samotářská zvířata. Potřebují mít kolem sebe hejno kamarádů, i když v nouzi si vystačí jen v páru. Přesto je lepší pořídit alespoň čtyři zvířata, je-li to trochu možné. Pokud budete mít zvířat více, pořiďte jednoho kačera s více kachnami nebo v rovnoměrném zastoupení. U těchto zvířat je výhoda, že i kačeři spolu umí celkem dobře existovat, až na nějaké občasné šarvátky.

Zásuvky i USB rovnou na stole? Proč ne!

 

Zbaví vás slimáků?

Zvířata jsou známá svými schopnostmi lovit slimáky. Jsou pro ně oblíbenou pochoutkou, protože jsou pomalí a snadno dostupní. Umí je najít v nejmenších skulinkách a dírkách v zemi. Vstávají ještě před rozedněním a hned se vydávají zkoumat, co dobrého jim zahrada přinese. Postupně se učí tuto potravu hledat na různých místech. Pokud to chcete urychlit nebo potřebujete, aby šla na jedno konkrétní místo, dávejte jim tam po nějaký čas slimáky ručně nachytané, a kachny si zvyknou. Myslete také na to, že jde o plachá a lekavá zvířata. Každá nová kachna bude zpočátku obezřetná a musí si na nový domov zvyknout.

Díky svým schopnostem jsou nesmírně užitečné. Slimáci totiž dokáží zahradu docela zdecimovat, poškozují rostliny i květiny. S běžci nepotřebujete žádnou chemii na jejich hubení a máte na zahradě i sympatického a milého mazlíčka.

Slimáci na zahradě často znamenají pohromu. Zdroj: Pexels

Jak chovat indické běžce?

Indičtí běžci pochází z Indie a Srí Lanky. Jde o aktivní a společenské ptáky, kteří se rádi pohybují a jsou také velmi hlasití. Vynikají svou inteligencí a umí se naučit i různým trikům. Péče o ně není náročná, přesto je několik věcí, o které se starat musíte. V první řadě je to prostor s vodou, protože ji milují. Tu pravidelně čistěte, aby ji neměli příliš znečištěnou. S čištěním pomohou vodní rostliny, ideálně silné, které odolají kachním zobákům, a čerpadlo. Také musí mít dostatek místa k pohybu, aby si mohli zajít na procházku a hledat potravu podle potřeby. V uzavřených prostorách jim nezapomeňte zajistit větrání. Vždy by měli mít k dispozici čerstvou vodu na pití, ovoce, zeleninu, můžete přidat kukuřici či hrách.

Jestliže nemáte vysoký plot na zahradě, nevadí. I když mají křídla, moc nelétají a popolétnou spíš výjimečně a nijak se do toho nehrnou. Na druhou stranu je každá skulinka pro zvědavé kačenky ideálním důvodem, proč se vydat na průzkumy. Mají specifický tvar peří a vyžadují pravidelnou péči, aby se zabránilo vzniku plísní. Jako ochranu před liškami a kunami jim postavte kachník, nejlépe na nějaké vyvýšené místo, kam je večer vždy zavřete. Postavte jim klidně i voliéru, kam umístíte příbytek a vodu na koupání. Když tam dáte i nějaké hračky a dobroty, naučí se každý večer vracet dobrovolně. Vychytat můžete jejich bydlení tak, že uděláte dvířka na fotobuňku a kačeny se samy schovají domů, aniž byste tam nutně večer museli být.

Správné krmení

Ač si slimáky dají rádi, rozhodně to nemůže být hlavní část potravy indických běžců. Kachňatům a mladým zvířatům dávejte speciální granule, ostatním speciální krmivo, namočené či naklíčené obilí, šrot a vařené brambory. V zimě přidejte vitamíny pro drůbež a kefír do krmiva, který mají hodně rádi a zároveň jim dodá dostatek bílkovin.

Chcete chovat kachňata?

Vychovat kachňata není jen tak. Kachny chvíli neposedí, a tak ke klasickému vysezení káčat dochází jen zřídka. Obvykle tak přichází mladé na svět v líhních. Když už ale dojde k té události, že se podaří přirozený odchov, jsou běžci nesmírně pečující rodiče. Musíte je ale hlídat u vody, aby kachňata dokázala všude bezpečně vylézt. Pozor na chlad, než jim naroste dospělé peří. Mláďata narozená v chladném počasí potřebují suchou podestýlku a teplé záření.

Pokud se vám do velkého chovu nechce, zakupte si mladé v líhni a zpočátku je dejte jen do menší ohrádky. Ve velké zahradě by se káčátka mohla ztratit, případně na ně vlítnout cizí kočka. Nezapomeňte, že správný chovatel by měl kachňata prodávat až když přepeřují, ne dřív.

Indičtí běžci jsou plachá a aktivní zvířata. Zdroj: Pexels

Co s kachnami v zimě?

Běžné kachny jsou hodně otužilé a jen tak je nějaký mráz neohrozí. Indičtí běžci ale odolávají o něco méně. Možná je to tím, odkud pochází. V zimě jim zajistěte stále suchou podestýlku a krytý zateplený přístřešek. Když toto budou mít, nevadí jim vyběhnutí na sníh ani vykoupání. Dojdou se pak uvelebit do suché podestýlky. Za silných mrazů je lepší kachny zavřít v kachníku a nepouštět je ven. Pro tyto případy musí být ale správně upravený, tedy oplývat dostatečným prostorem a oknem či svícením a vaničkou s vodou. Tam, kde to není možné, alespoň vždy na noc dobře utěsněte dvířka.

Zdroj info: indickybezec.cz, indickybezec.com 

Fotogalerie:

 

Který radiátor vybrat do koupelny?

 

 


You must be logged in to post a comment Login