Inspirace
Proč si k Vánocům dáváme dárky? A odkdy je nosí právě Ježíšek?
Dárky jsou symbolem Vánoc stejně jako stromeček, kapr nebo zlaté prasátko. Kde se ale tradice obdarovávání nejbližších vzala? Proč nosí dárky ježíšek? A jaké dárky by se pod stromečkem rozhodně objevit neměly?
Tradice dávání dárků k Vánocům neodmyslitelně patří. Jako každá tradice má i tato původ v dávné minulosti a spolu s časem se proměňovala. V historii nelze najít den, který by bylo možno označit za počátek vánočního obdarovávání. Existují však dochované písemné zmínky o tom, že je s námi tato tradice již několik století.
Dárky si dávali už Římané
Tradice dávání dárků patří k lidstvu už od nepaměti. Důvody k této tradici se liší napříč historií i kulturami a jen stěží bychom našli společný základ. Například ve starověkém Římě bylo dávání dárků v prosinci typické. Vycházelo však z oslav boha Saturna a lidé se obdarovávali maličkostmi mezi 17. a 23. prosincem. Naše dárky pod stromečkem však s touto tradicí nemají nic společného.
Proč si k Vánocům dáváme dárky
Důvod, proč si v Česku na Štědrý den dáváme se svými bližními dárky, vychází zřejmě ze spojení vánoční tradice s narozením Ježíše Krista. Podle betlémského příběhu totiž Ježíšovi donesli dary nejen chudí a bohatí, ale také tři mudrcové z východu. Právě tato událost by měla být základem pro to, že i dnešní Vánoce, tedy oslavy narození Ježíše Krista, jsou spojeny s dáváním dárků.
Trendy jsou lampy s přírodními prvky, třeba mechem. Víme, kam pro ně!
Dárky pro děti až od 16. století
I když neznáme důvody, z historie vyplývá, že dárky si dávali už lidé ve středověku. Podle dochovaných písemných zmínek pak víme, že na přelomu 14. a 15. století se tato tradice již pojila s příležitostí narození Ježíše Krista a oslavou této události. V této době se dokonce věřilo, že věnovat dárek je nutnost. Tradovalo se totiž, že ten, kdo není štědrý a nikoho neobdaruje, tak ten sám bude chudý po celý další rok. Pokud si však myslíte, že se jednalo o rozbalování dárků v tradičním smyslu, jste na omylu. Děti do tohoto zvyku nebyly zahrnuty. První písemné zmínky o obdarovávání dětí se datují až do 16. století.
Praktičnost a užitečnost
Dávání vánočních dárků svým blízkým bez ohledu na jejich věk se v naší historii usadilo až v 19. století. Jestli byste ale pod dobovým stromečkem čekali hromady hraček a zábavu, rozhodně byste je tam nenašli. Dárky byly nejen symbolické, ale především praktické a ovlivněné děním ve společnosti. Mezi nejčastější patřilo ovoce, oříšky, oblečení nebo další praktické záležitosti jako tabák, látky, potřeby do domácnosti nebo drobné hračky pro děti. Stejně tomu bylo i ve 20. století, kdy byla skladba dárků ovlivněna válkami. I když však byly vánoční dárky v dřívějších dobách spíše praktické a skromné, byly blíže křesťanské tradici než dnes. S rozmachem konzumní společnosti se totiž poselství dárků postupně vytrácí, jejich darování se z dobrovolnosti mění spíše v nutnost a vzdaluje se tak od původní tradice.
Indukční deska Fagor – Záruka pohodlného vaření
Od svatého Mikuláše k Ježíškovi
Nebylo vždy ani zvykem, že dárky nosí Ježíšek. V dřívějších dobách měl roznášení dárků na starost svatý Mikuláš, a to 6. prosince. K přesunutí této tradice na 24. prosince došlo až v 16. století a důvod byl prostý! Většinu našeho obyvatelstva tvořili protestanté. A když proto spolu s reformací církve došlo v Německu k upouštění od uctívání svatých (svatý Mikuláš), rozdávání dárků bylo pomyslně přeneseno na Ježíška a den jeho narození.
Jaké dárky pod stromeček nepatří
V dnešní době se při výběru vánočních dárků fantazii meze nekladou a udělat tak radost svým blízkým je jednoduché. Co byste pod stromeček měli nadělit je především otázkou preferencí obdarovaného. My však víme, co pod stromeček rozhodně nepatří!
Pohovka, u které můžete snadno nastavit hloubku sedu
Perly jako symbol slz
Perly jsou nádherné a neurazí žádnou ženu. Jejich předání však nechte raději na narozeniny. Říká se totiž, že každá perla představuje slzu. Čím víc perel proto věnujete, tím více slz bude obdarovaného další rok provázet.
Peněženku ano, ale rozhodně ne prázdnou!
Krásná peněženka se přece může hodit, tak šup s ní pod stromeček. Než to však uděláte, pamatujte, že dar prázdné peněženky symbolizuje chudobu. Abyste tak místo strádání darovali hojnost, stačí do ní vložit nějakou minci nebo bankovku.
Ostré předměty přeruší radost a štěstí
Nože, příbory nebo jiné ostré předměty se jako dárek nedávají ani v Číně. Prý mají totiž schopnost přeřezat nebo jinak protnout štěstí a blahobyt.
Boty jako znamení odchodu, černé oblečení jako smutek
Nedat někomu pod stromeček jeho vysněné boty by byla věčná škoda. Dobře si však takový dárek rozmyslete. Boty totiž přináší změny a odchod. Stejně nevhodné je také černé oblečení, které přináší strádání a smutek.
Hodinky raději natahovací
Hodinky byly populárním dárkem už ve 20. století, kdy se vánoční dárky začaly pojit nejen s praktičností, ale také touhou udělat radost nákladnější pozorností. V případě hodinek darovaných k Vánocům se však říká, že když se zastaví, obdarovaného může postihnout neštěstí.
Zapomeňte zvířata a potřeby do domácnosti
Kromě zmíněných dárků se vyhněte také těm, které možná neštěstí nepřinesou, ale nemusí udělat ani vytouženou radost. Mezi nejméně vhodné dárky patří zvířata nebo praktické věci do domácnosti.
Zdroj: History Hit, The Guardian, Radostné Vánoce, kniha Český lidový a církevní rok
Sauna, kterou můžete používat ten samý den, který ji přivezou
You must be logged in to post a comment Login