Koupelny
Proč je lepší koupit sprchovou zástěnu walk-in od výrobce než od sklenáře
Sprchové kouty walk-in jsou v kurzu, takže nebudeme spekulovat nad tím, zda si je do koupelny pořídit nebo ne. Pozastavme se však nad tím, proč zástěnu koupit přímo od výrobce, a ne od sklenáře.
Sprchový kout walk-in tvoří pouze skleněná zástěna, která zabraňuje vytékání vody ven. Právě proto většinu těch, co zařizují koupelnu, napadne, proč si sklo nekoupit přímo od sklenáře. Ono to totiž vyjde levněji, než kdybychom koupili zástěnu walk-in od výrobce. Jenže vyšší cena má několik podstatných důvodů.
Kolotoči můžeme předejít
Deska od sklenáře se vkládá do profilu, který se vyplní silikonem, což zprvu vypadá dobře, ale časem se skrz silikon dostává vlhkost. Během doby se pak stane, že skleněná deska téměř stojí ve vodě. A protože tenhle detail nemá jak vyschnout, začne se tu tvořit plíseň, které je velmi obtížné se zbavit. V reálném životě je to takřka nemožné.
Opravuje se to takzvaně „po Česku“, a to tak, že se silikon s plísní vyřízne a znovu se deska zalepí. Jenže i ten největší puntičkář se pod skleněnou desku nedostane (je to nereálné), takže sice minimální, ale určitá část tam zůstane. Není tedy divu, že se po určité době plíseň do nového silikonu znovu rozroste a proces se může opakovat. Toto se ale u skleněné desky walk-in pořízené od výrobce nestane.
Kouty se totiž těsní silikonem přímo na dlažbu nebo k obkladu. Nejsou uchyceny v žádném zapuštěném profilu ve tvaru písmene U, kde by se mohla hromadit vlhkost. Vzniká čisté a funkčně bezproblémové řešení, které navíc napomáhá ještě jednomu podstatnému detailu.
Myslete do budoucna
Čas od času je třeba koupelnu zmodernizovat a v některých případech se může hodit i některé původní zařízení. Například skleněná deska sprchového koutu walk-in bude moderní i po deseti letech, a tak byste ji mohli použít znovu, nebo jinde (třeba na chatě). V momentě, kdy potřebuje sprchový kout walk-in demontovat, uděláte to bez větších následků. Kdežto máte-li sklo přímo od sklenáře zalepené v obkladu, nezbývá nic jiného, než ho při demontáži rozbít.
Další výhodou výrobců je povrchová úprava, která je nanášena na sklo při výrobě a zamezuje usazování vodního kamene. Tato drobnost šetří práci i nervy každému uživateli, protože velmi usnadňuje údržbu.
Materiál, který zvolíme na podlahu sprchového koutu, závisí na tom, jak hluboko se do ni dostaneme. Vždy se řídíme výškou sifonu. Ty nejnižší, které můžeme instalovat už při stavební výšce 65 milimetrů, mají průtok vody jen 0,48 litrů za sekundu. Může být i průtok 0,8 litrů za sekundu. Tam je stavební výška 120 milimetrů. Od toho se následně odvíjí velikost hlavové sprchy. Celkem snadno se může stát, že bude mít větší průtok než zvládne sifon, a pak je na potopu zaděláno.
You must be logged in to post a comment Login