Články
Proč je dobré při práci na počítači měnit polohy?
Celodenní sezení, je pro mnoho zaměstnání, spojených s prací na počítači, velký problém. Pokud k tomu přičteme ještě sezení mimo pracovní dobu, není to pro organismus člověka zdravé.
Střídání sezení se stáním je cestou jak, i při práci na počítači, předejít bolesti zad a krční páteře. Elektrický výškově nastavitelný stůl Vám od bolestí zad pomůže, a my jsme pro Vás sepsali několik důvodů, proč byste mělo začít uvažovat o jeho koupi.
Správné nastavení výšky stolu při práci v sedě je velmi důležité.
Věděli jste, že 80-ti procentům populace nevyhovuje standardní výška kancelářského stolu (tj.75cm) pro práci v sedě? Pro nižší typy postav je tato výška moc vysoká, pro vyšší postavy zase nízká, nehledě na to, že někdo má proporčně delší nohy, jiný zase trup, nelze tedy ani tabulkově říct, jaká výška stolu je pro jakou výšku postavy vhodná.
Ideálně tedy musíme seřídit výšku židle, pak přizpůsobit výšku stolu tak, aby nám ruce plynule přecházeli z područky kancelářské židle na pracovní stůl.
Dle odborných studií je sed nejméně přirozená poloha lidského těla. Proto odborníci doporučují – střídejte při práci na počítači sezení se stáním!
Příklad z praxe: Můžeme si jej ukázat na naší kolegyni, která má výšku postavy 160 cm. Její optimální výška kancelářského stolu je 63 cm, což je o 12 cm méně něž je standardní výška stolu. V případě, že by si kolegyně sedla ke klasickému kancelářskému stolu, musí si zvednout židli tak, aby se výšce stolu „dorovnala“. V tomto případě se však dostanou paty/nohy do vzduchu, visí ze sedáku dolů a dochází k nepříjemnému otlačování stehen, což způsobuje nepříjemné neprokrvení končetin, mravenčení v konečkách prstů a otoku lýtek. To samé platí u vyšších postav, které se buď nad stolem hrbí, nebo naopak musí s židlí dolů, takže uzavírají průtok krve do spodních končetin díky uzavíracímu se úhlu v koleni.
Podívejte se na rozdíl mezi správným sezením u výškově nastavitelného stolu Projuster a na zdravotní židli Therapia a špatným sezením u běžného kancelářského stolu a na židli s nemožností nastavení ergonomického sezení. Zdroj: DELSO
Práce ve stoje je jedním z řešení, jak se zbavit bolesti zad
Ani ta nejlepší židle Vám od bolestí zad nepomůže. Důležitý je pohyb a střídání poloh těla při práci. Díky elektrickým výškově nastavitelným stolům můžeme stůl vysunout až do výšky 130 cm, což umožní pracovat ve stoje i těm největším dlouhánům
Střídání poloh předchází únavě při práci na počítači
V ideálním případě, byste měli alespoň 2x do hodiny vystřídat pozici sezení a stání a při střídání pozic ještě zapojit protahovací prvek. Scénář byl měl vypadat asi takto: 20 minut sezení, 8 minut stání, 2 minuty protahování. Každý si ale samozřejmě vše přizpůsobí svým potřebám a fyzickým možnostem.
Vyšší efektivita a soustředění při práci
Je dokázáno, že člověk ve stoje řeší věci rychleji. Svaly, které se aktivují během stání zlepšují cirkulaci krve a tudíž se lépe okysličuje mozek, zároveň se vám lépe dýchá, protože při sezení je stlačován hlavní dýchací sval (bránice). Pokud budete správně dýchat budete se lépe soustředit. Výsledkem bude více rychleji splněných úkolů.
Aktivní postoj s podnožkou
Stání na jednom místě a tvrdém podkladu delší dobu bude nepříjemná zátěž pro vaše nohy a kolena. Od pradávna byli lidé zvyklí chodit a běhat. Abyste při práci simulovali tento pohyb, doporučujeme aktivní podnožku Gymba, která dotáhne vaši práci ve stoje k absolutní dokonalosti. Jedinečná finská podnožka s příčným výkyvem, nosností 350 kg a zárukou 5 let vám bude simulovat pohyb chůze, aktivovat svaly v těle a pomáhá také spalovat kalorie.
Zdroj info: Delso interiéry, Kapitoly o bydlení
You must be logged in to post a comment Login