Rady a tipy

Proč byste měli mít na střeše vlastní fotovoltaické panely

Od   | 

Užíváte si sluníčko stejně jako my? A napadlo vás využít jej k výrobě vlastní elektřiny? Pak čtěte dál. Podívali jsme se na výhody, ale i případná úskalí, která s sebou může nést instalace solárních panelů právě na vaši střechu. Pokud zvažujete koupi vlastní fotovoltaiky, poradíme vám, zda je to volba vhodná právě pro vás.

Začali jste si pohrávat s myšlenkou na pořízení si vlastní fotovoltaické elektrárny? Pak byste si o tomto způsobu získávání elektrického proudu měli zjistit co nejvíc informací – jde o nemalou investici, kterou je třeba řádně promyslet. My jsme pro vás dnes sepsali jak PRO, tak i PROTI.

Vlastní fotovoltaika = finanční úspory

Pokud se rozhodnete pro získávání elektřiny od slunce, potěší vás nižší účty za elektřinu. Zpočátku vás nejspíš nepotěší vyšší vstupní investice, ta však není tak vysoká, jak jste si mohli myslet. Navíc se vám vaše finance postupem času vrátí právě ve formě nižších výdajů za elektrickou energii. A co víc – fotovoltaika nemusí být jen zdrojem výroby elektrické energie, ale můžete ji použít také k ohřevu vody nebo vytápění (solární systém).

Ohleduplnost k životnímu prostředí a jistá míra soběstačnosti

Vaše vlastní energie z fotovoltaiky vám dodá částečnou soběstačnost. Nebudete závislí na dodávkách elektrické energie ze sítě, protože budete využívat energii vlastní. Navíc jde o řešení ohleduplné k životnímu prostředí, solární panely a fotovoltaika jako taková potřebují sluneční svit – a to je obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj energie. Nebudete potřebovat žádné palivo (jako je třeba uhlí v tepelných elektrárnách), které by přírodu zatěžovalo.

Výrobou vlastní elektrické energie ušetříte. Zdroj: Viessmann

Zatímco dříve si lidé nechali instalovat fotovoltaiku právě kvůli nižším účtům za energie, v současnosti přibývá spousta těch, kteří hledají řešení šetrná k životnímu prostředí.

Nízké náklady na údržbu a dlouhá životnost

Úplně bezproblémové není v současnosti bohužel nic, ale minimálně vlastní fotovoltaika vám bude přinášet víc radosti než starostí. Fotovoltaika neobsahuje žádné pohyblivé části, takže jde o téměř bezporuchové řešení (pokud vám na dům nespadne meteorit, to je ale velmi nepravděpodobné). Obsluha fotovoltaických panelů je navíc velmi jednoduchá a nenáročná. Kromě pravidelných servisních prohlídek nemusíte řešit téměř nic.

Životnost fotovoltaických panelů je dlouhá – vždy jde o dobu delší než 15 let, v praxi panely mohou vydržet i 35 let.

Instalace je snadná a rychlá

Celá instalace vlastní fotovoltaické elektrárny je snadná a rychlá – nepředstavuje výraznější zásah do stavby, kde bude instalována. Jako všechno – i u fotovoltaiky zabere nejvíce času papírování, samotná instalace je pak velmi rychlá, zabere maximálně pár dní a chod vaší domácnost nijak nenaruší.

Můžete žádat o dotace

Protože se dotační program Nová zelená úsporám snaží o to, aby bylo v Česku více ekologicky šetrnějších domácností, je logické, že poskytuje také dotace na fotovoltaiku.

DOTACE NA FOTOVOLTAIKU 2021

V rámci programu Nová zelená úsporám 2021 stát dotuje fotovoltické systémy, které můžete využívat pro svoji osobní potřebu – a to třeba na akumulaci energie či ohřev vody. Žadatelem mohou být vlastníci či stavebníci rodinných domů. Dotace na jednu žádost je omezena na maximálně 50 procent celkových výdajů, nejvyšší částka je určena na 350 000 Kč. Výše dotace na fotovoltaiku a solární panely je určena dle tabulky.

Kromě výše zmíněného je za dodržení určitých podmínek možné získat také podporu na rozšíření stávajícího solárního systému, na zpracování odborného posudku a měření průvzdušnosti obálky budovy. Dále také na využití tepla z odpadních vod.

Žádost na dotaci se podává elektronicky na stránkách programu, do 5 dní je třeba na příslušné krajské pracoviště fondu dodat patřičné dokumenty. O tuto dotaci si můžete zažádat do 31. prosince 2021, případně do vyčerpání finančních prostředků.

Proč mít na zahradě nezámrzný ventil?

Možné nevýhody vlastní fotovoltaické elektrárny

Klimatické podmínky

Nejlépe pracují takové fotovoltaické panely, na které míří přímé sluneční záření. Pokud je obloha hodně zamračená, je jejich výkon nižší. Česká republika je známá občasnými výkyvy počasí, ty se mohou projevit kolísáním množství generované energie. Občas je třeba využívat doplňkový zdroj energie – a to ve dnech, kdy počasí panelům příliš nepřeje. I tak ale stále hodně ušetříte. Pokud máte bazén s elektrickým ohřevem vody, elektrické vytápění či tepelné čerpadlo, jsou pro vás panely vhodnou volbou.

Ušetřete s vlastní elektřinou. Zdroj: Pixabay

Vyšší pořizovací cena

Pořizovací cena vlastní „elektrárny“ je poměrně vysoká, hodně vám však mohou pomoci dotace. Počítat byste měli také s vyšším výdajem za baterie, do kterých můžete vyrobenou energii akumulovat a uchovat ji na pozdější využití. Náklady se vám vrátí v podobě nižších výdajů za energie jako takové.

 


You must be logged in to post a comment Login